ERASMUS+
Следећи линк вас води до фејсбук групе која прати сва дешавања везана за Ерасмус пројекат наше школе:
https://www.facebook.com/groups/518038240183191
РАСПОРЕД ЗВОЊЕЊА
КАЛЕНДАР РАДА
ИНФОРМАТОР О РАДУ ШКОЛЕ
РАСПОРЕДИ ЧАСОВА
ШКОЛСКЕ НОВИНЕ
Контакт
Школска 1
21420 Бач
Телефони:
Секретар:021/6071-207
Директор:021/6071-224; 064/8511901
E-mail:
Фејсбук страница:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100009980982661
Претрага
Администрација
Упис у први разред
ДОКУМЕТАЦИЈА ПОТРЕБНА ЗА УПИС (ШКОЛА ОД Е-УПРАВЕ ДОБИЈА КОМПЛЕТНУ ДОКУМЕНТАЦИЈУ)
- Извод из матичне књиге рођених
- Потврду да је дете похађало обавезни припремни предшколски програм
- пријаву боравка становања
- лекарско уверење издато након прегледа од стране педијатрa
ТЕСТИРАЊЕ ЗА УПИС У ПРВИ РАЗРЕД
1. Емотивна зрелост детета
Колико је дете самостално, односно колико је спремно да буде одвојено од породице како би похађало наставу. Емотивна зрелост детета се најчешће поистовећује са тим – колико је одрасло и колико је спремно на то да има обавезе. На то утиче васпитање, а највише период од годину дана пред упис у основну школу, када би родитељи могли полако да уводе своју децу у свет “одраслих и одговорних људи” тако што ће им давати мање обавезе, као што су спремање свог кревета, самостално облачење и обување и слично.
Колико је дете спремно на одређени начин понашања који се подразумева у школи. Веома је важно проценити да ли је дете спремно да ступа у контакт са непознатим људима и да са њима проводи одређено време.
Поред тога, важно је предвидети да ли је дете способно да продубљује познанства и стиче пријатељства са својим вршњацима, али и да ли може да буде довољно дисциплиновано за време трајања наставе или да ли може да одгледа представу или филм до краја. Такође, социјална зрелост детета јесте део васпитања, па је тако важно да дете има усвојену навику да се културно јави, да каже “изволи/те“, “хвала“, “молим” и слично.
Да ли је дете у могућности да стекне нова знања и на који начин. Када деца буду у узрасту када би требало да крену у школу, они морају достићи одређен интелектуални ниво. То не значи да би требало да већ “све знају“, него је битно да се процени на који начин запажају околину, како говоре, да ли има развијену машту, шта га интересује и на који начин размишља, односно да ли има способност логичног резоновања
Tест обично caдржи:
– препознавање и именовање предмета са слике (нацртан је низ предмета, дете именује редом – нпр. шешир, вага, аутобус, шал..)
– повезивање тачкица које образују неки лик (низ тачкица које треба повезати на начин да то испадне неки смислен предмет)
– прецртавање слике изнад (дата је слика кључа, а дете испод на предвиђеној квадратној мрежи уцртава исти предмет)
– препричавање на основу једне слике (дата је слика где се рецимо види разбијен прозор и испод дечак са лоптом, дете на основу слике приповеда причу по сопственом нахођењу)
– коришћење предмета из свакодневног живота (кад именује предмет са слике, тражи се од детета да каже чему служи). Рецимо: – Шта је ово? – Сат. – Чему служи? – Одређује време
– препознавање величине, облика и боје (дати су пластични троуглићи, квадратићи, кружићи, правуогаоници у пар боја… Тражи се да их дете сортира по боји, затим по величини – од већег ка мањем, и по облику – да скупи рецимо све троуглиће на једно место. Овом методом се гледа и познавање бројева, тражи се од детета да, рецимо, (ако зна) изброји кружиће
– просторна окретност (дете седи на столици, одговара шта је испод њега, изнад њега..)
– препознавање слова (неформални тест, служи педагогу искључиво код формирања одељења)
АДАПТАЦИЈА УЧЕНИКА НА ПРВИ РАЗРЕД
Адаптација ученика на школу подразумева спремност детета да прихвати нове обавезе, али и спремност родитеља да му у томе на прави начин помогну и обезбеде услове за успешан рад.
Превасходно оно мора игру заменити обавезама и систематским радом. Игра се не искључује али се помера у други план. Игра се не сме елиминисати јер је неопходна за развој бројних функција, али сада обавезе добијају примат.
Најважније за предшколски период и период поласка у школу је да се изгради осећај одговорности код деце, а упоредо са тим ваља их осамостаљивати. Процес осамостаљивања и стварања осећања одговорности постиже се пре свега у међусобним контактима родитеља и деце у породици. Како? Родитељи морају пред дете постављати различите захтеве и обавезе примерене њиховом узрасту, а то ће уједно бити главни помагачи у дететовом даљем школовању. Интелигенција је само један од услова да дете буде успешно у школи. Упоредо се морају развијати и други квалитети личности да би његове интелектуалне могућности могле да дођу до пуног изражаја и то у најпозитивнијем смислу.
Припремите дете за колектив. Одведите га да види школу, испричајте му шта се тамо ради без застрашивања или претераног улепшавања. Добро је ако може да сазна искуства другог детета које већ иде у школу. Постепено прилагодите ритам спавања и оброка оном који га очекује. Јако је важно да пред дететом изражавате позитивно мишљење и да своје дилеме и страхове не показујете. Заједно са дететом можете припремити ствари за школу. Дозволите му да изабере ранац или нешто од потребног прибора. Направите заједно налепнице за свеске или кутију за оловке.
Имајте доста стрпљења и када осећа страх или плаче. Детету ће можда бити потребно и неколико недеља да се адаптира. То посебно важи за децу која се нису одвајала од породице или су имала искуство нестабилности у животу.
Деца на овом узрасту успостављају аутономију и схватају коме могу да верују и са ким желе да остваре близак контакт. Дајте им довољно времена да упознају нову средину, упутите их на правила, усмеравајте ка активностима, говорите им о вашим очекивањима... Похвалите их када се прикључе групи и када нешто добро ураде. Радећи овако можете очекивати да ће се дете ускоро прилагодити.
Све новине са којима се дете среће при поласку у школу могу бити тешкоћа за њега, па није редак случај да многа не успевају лако да се адаптирају. Тешкоће у прилагођавању се могу испољити у промени понашања, било да се претерано повлаче или постају упадљиво немирна, а могуће су и друге реакције као што су заборавност, плакање, страхови, избегавање школе, «бекство у болест», поремећаји апетита, сна, поремећаји функција пробавних органа. Најчешће су то пролазни симптоми или реакције на неуспех у прилагођавању или на страх од неуспеха. Страх може бити изазван тешкоћама у прихватању школских обавеза или у немогућности успостављања контаката са другом децом или учитељем/учитељицом.
Чак и ако дете не пролази кроз проблеме одвајања, имајте на уму да је долазак у нову средину тежак прелаз за њега. Па, уколико на почетку одбија да се прикључи групи, да ради са другарима, да одговара на ваша упутства, сетите се да је такво понашање, макар у првим недељама, развојно нормално.
Радне навике
Да би се дете навикло на ред и рад то треба чинити постепено. Навике се не стичу преко ноћи већ дуготрајним понављањем одређених радњи. Ваљало би дете усмеравати да своје ствари свакодневно оставља на своје место, да обавља неке послове у кући који не захтевају много снаге и времена али који ће бити његова редовна обавеза. Оно управо обављањем ових послова стиче самосталност и самопоуздање који су основа здраве и зреле личности и одговорног ученика.
Како би се створиле навике за школски рад, дете треба да има стално место за рад, прибор и књиге као и одређено време за рад и одмор.
*место за рад
Заједно са дететом одредите (дефинишите) радни простор. Уколико постоји дечија соба, претворите један њен део у место за рад. Ако нисте у могућности да детету обезбедите простор за рад, игру, дружење и одмор у једној соби креирајте те просторе на више места у кући, водећи рачуна о томе да дете, уколико ме може да има лични и «фиксиран»простор, мора да има лично уређен простор. Место за интелектуални рад, за израду домаћих задатака и учење, мора бити мирно и заштићено од пролаза укућана док је рад у току. Било би добро да дете има свој радни сто и столицу и од почетка инсистирајте да се учење одвија баш ту и нигде другде. У току рада дете нека прави кратке паузе за сок, понеку вежбицу истезања или тоалет.
*прибор и књиге
На радном столу држати само књиге и прибор а никако играчке или сличне ствари које ће скретати пажњу са задатака. После завршеног учења код првака стварати навику да коришћене књиге и прибор скупи и одложи на своје место као и да их чува и држи уредно.
Време за рад
Врло је важно заједно са дететом направити план рада или план активности у току дана и тога се придржавати. Нека деца направе симболе за одређене типове активности које ћете према договору или задатом распореду поставити на календар. У почетку се дете мора чешће подсећати и контролисати да би се навике формирале али ћете и сами временом приметити да ће Ваше учешће бити све мање.
Уз све наведено неопходно је да храбрите своју децу, будете стрпљиви, да им помажете, да се интересујете за све оно што им се дешава у школи и да стално разговарате са њима. Кад се свему томе дода и Ваша љубав, коју несумњиво исказујете свом чеду, резултат не би требало да изостане.
Учење и домаћи задаци
Најважнија дужност и највећи напор са којим се ђак првак среће у школи, и то по први пут, је израда домаћих задатака. Они имају вишеструку значај – образовни и васпитни. Задаци су обавеза која се мора извршавати скоро свакодневно. Управо преко обавеза и дужности се најјаче васпитно делује. И детету, као и одраслој особи, свака обавеза пада тешко. Зато детету помозите да та обавеза пређе у навику. Супротан ефекат постиже се ако се много мешате у рад детета, ака га препустите самом себи или га кажњавате, а нарочито ако уместо њега радите задатке. Дете не може научити гледајући него радећи. Дакле, дете треба само да ради задатке а права помоћ родитеља се огледа у томе да се интересује за његов рад, да га упућује, подстиче, храбри. Навикните дете да ради у исто време и на једном одређеном месту. Договорите се са дететом да после краћег одмора пошто дође из школе прво уради задатке и онда се игра. Тако се развија осећај дисциплине и одговорности. Не препоручује се рад непосредно после ручка нити после игре. Пре него што дете, сада у улози ученика, почне да учи или ради задатке нека се претходно припреми за рад : опере руке, провери да ли је сто чист, да ли је сав прибор ту и сл.
Учитељ/учитељица
Како ће дете прихватити школу умногоме зависи од односа који на самом почетку школовања успостави са својим учитељем/учитељицом. Развијајте поверење код детета према учитељу/учитељици. Објасните му какву улогу и које све задатке учитељ има – а они су свакако много већи него да детету само пренесу знање. Говорите детету о учитељу/учитељици лепим речима, са поштовањем и уважавањем његовог рада. Укажите детету на то да ће се учитељица радовати његовим успесима, али да је она ту и зато да му олакша кад је нешто тешко, да га научи и покаже му кад нешто не уме да уради, да му помогне да стекне другове... Такође је важно да дете буде свесно тога да учитељица не може баш увек само њему да посвети време и пажњу – да је она ту и због других ђака.
Познато је да је за ђака првака учитељ велики ауторитет. За првака је он/она најбољи, најпаметнији, најправеднији човек. Учитељ управо захваљујући свом ауторитету врши велики васпитни утицај. То је разлог због кога сваки учитељ/учитељица настоје да што више подигну свој ауторитет у очима деце. Греши сваки родитељ који покушава на било који начин да оспори ауторитет учитеља. Не би ваљало пред дететом рећи нешто ружно за учитеља, чак и ако мислите да је заслужио критику. Сваки неспоразум се може решити разговором са учитељем насамо.
Сваки родитељ који се одговорно понаша може очекивати да ће и његово дете стећи сличне особине.
Добро нам дошли!
ЛИНКОВИ КА УПУТСВИМА КОЈА ЋЕ ВАМ ПОМОЋИ ПРИ еЗАКАЗИВАЊУ И УПИСУ:
http://skolabac.nasaskola.rs/files/%D0%B5%D0%A3%D0%BF%D0%B8%D1%81%20%D0%A3%D0%BF%D1%83%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%20-%20%D0%9E%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%88%D1%9B%D0%B5%D0%BD%D0%BE%20%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B5%202023.pdf
http://skolabac.nasaskola.rs/files/%D0%A3%D0%BF%D1%83%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%88%D1%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B0%20%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0%20-%20%D0%B5%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%20%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%B7%D0%B0%20%D1%83%D0%BF%D0%B8%D1%81%20%D0%B8%20%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B5%20%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%82%D0%B0%20%D1%83%20%D0%9E%D0%A8%20%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%82%202023.pdf
http://skolabac.nasaskola.rs/files/%D0%94%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%20-
%20e%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5.pdf