ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ШКОЛЕ ЗА ШКОЛСКУ 2022/2023.ГОДИНУ

 
 
 
  ОСНОВНА ШКОЛА „ВУК КАРАЏИЋ“ БАЧ
 
 

 
 
ИЗВЕШТАЈ
О РАДУ ШКОЛЕ
ЗА ШКОЛСКУ 2022/2023.ГОДИНУ
 
 
 
 
 
Бач, 14. септембар, 2023.

На основу чл. 57.став 1, тачка 2)  Закона о основама система образовања и васпитања  (  „Службени гласник РС“  88/2017 ), Школски одбор ОШ „Вук Караџић“ у Бачу, на седници одржаној  14. септембра 2023.године, донео је
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ОДЛУКУ
 
 
Усваја се
Извештај о раду школе ОШ „Вук Караџић“, Бач
за школску 2022/23. годину
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
У Бачу, 14.09.2023.                                                                                       Председник Школског одбора
                                                                                         _______________________
                                                                                         Тамара Милошевић

 
Садржај
No table of contents entries found.

 

1. У В О Д

 
 
Извештај о годишњем раду школе за школску 2022/23.год. прати реализацију Годишњег плана рада школе и Школског развојног плана. Годишњи план рада је усвојен на седници Школског одбора 15.9.2022.год.а пре тога је разматран на седници Наставничког већа исте године.
Овај извештај је рађен на основу извештаја о раду свих радника школе за школску 2022/2023. годину, а нарочито радника школе који изводе настав (а који се налазе у зборничким фолдерима на гугл диску)  и стручног сарадника, који им у томе помаже.
У овај извештај су укључени и извештаји одељењских већа, наставничког већа, стручних већа и осталих органа школе. Поменути извештаји су сачињени  на основу праћења   реализације радних програма и планова рада у прошлој школској години.
 
 
Табела 1 – основни подаци о школи
 
Назив школе Основна школа „Вук Караџић“
Адреса Бач, улица Школска, број 1
Контакт подаци школе:
Број телефона:   директор 021/6071- 224
 секретар 021/6071- 207
 Број мобилног: 064/85-11-901
Званични мејл школе: [email protected]
Сајт школе: http://skolabac.nasaskola.rs
Име и презиме директора школе: Дајана Тепић
Датум прославе дана школе: 6. новембар
 
 
 
 

 
 

2. УСЛОВИ РАДA

 
Рад школе био је сагласан са Правилником о школском календару за основне школе на територији АП Војводине, школске 2022/2023. године током првог полугодишта.
Нова школска година је почела у четвртак, 01.09.2022. Прво полугодиште се завршило у петак 23.12.2022. године. У првом полугодишту био је 81 наставни дан.
Дан примирја у Првом светском рату, 11. новембар 2022. године, петак, је  био нерадан и ненаставни дан. У четвртак 26. јануара  2023. године и у уторак 18. априла 2023. године, настава се изводила према распореду од петка.
У току првог полугодишта је на основу сагласности Покрајине сачињена Измена ГПРШ због хаварије на систему грејања, те су пропуштени наставни дани у периоду од 7. до 10. новембра, надокнађени радом суботама и то, понедељак 7.новембра у суботу 19.новембра, уторак 8.новембра у суботу 26.новембра, среда 9.новембра у суботу 10. децембра и четвртак 10.новембра у суботу 17.децембра 2022 године.
Зимски распуст  је почео у понедељак 26. децембра 2022. године и завршио се у петак 13. јануара 2023. године.
Друго полугодиште је почело 16. јануара и трајало  до уторка 20. јуна, а за ученике осмог разреда  до 06. јуна 2023.
Одлуком Владе Р Србије, редовна настава,  за ученике од првог до седмог разреда трајала до 06.јуна  Ова одлука донета је у складу с календарима образовно-васпитног рада за установе образовања, којима је дата могућност одступања од утврђеног броја наставних дана до 5%, док се све остале активности предвиђене календаром остваривале  и даље како је претходним планом било утврђено.
Наставници су предлог закључних оцена утврдили  до 6. јуна и  приликом упознавања ученика и родитеља с предлогом, наставник је дао и образложење оцена. Школа је  ученицима обезбедила услове како би могли да поправе оцене.
Продужени боравак, је након анкетирања родитеља и на основу њиховог изјашњавања, организован  до 20. јуна. 2023. године.
Све остале активности у вези са организацијом и реализацијом завршног испита у школи, разредних и поправних испита, спроводени су  у складу с годишњим планом.
Наставници и педагог – у оквиру осталих облика образовно-васпитног рада – организовали су активности и теме ради развоја социјалних и емоционалних вештина ученика: толеранције, емпатије, тимског рада, креативности, самоконтроле, оптимизма, поштења и захвалности.
Директор школе и педагог су обишли одељења након трагичног догађаја од 3.маја, у школи у Београду и с обзиром на веома снажан емоционални потрес изазван у свим људима и деци, разговарали са ученицима, радницима, родитељима и деловали према правилнику у кризним ситуацијама.
Свим школама достављено је детаљно упутство Министарства просвете за поступање у складу с донетим закључцима Владе Републике Србије.
Од 7. до 20. јуна школа је организовала посебне часове припремне наставе  за полагање  завршног испита ученика осмог разреда,  на којима се ученицима пружала могућност да достигну бољи ниво постигнућа из  предмета који се полажу на завршном испиту. Ученици осмог разреда су полагали завршни испит 21., 22. и 23. јуна 2023.године.
У току читаве школске године   ученике смо упућивали на додатну подршку у учењу и на часове  наставе путем јавног медијског сервиса, РТС Планета, снимљених у доба пандемије, тада емитованих  путем телевизијских канала и мултимедијских интернет платформи,  укључујући и часове припремне наставе за полагање завршног испита.

 
 
 
 

3. МАТЕРИЈАЛНО - ТЕХНИЧКИ УСЛОВИ

3.1 ШКОЛСКА ЗГРАДА

 
Школа ради у једној згради која је изграђена 1972. године. Зграда школе својом површином и планом пружа све услове за квалитетно и креативно извођење наставе и васпитног рада са ученицима, међутим, дотрајалост се примећује и ситуација је далеко од идеалног и очекиваног. Током  прошле школске године  трудили смо се   да превазиђемо и отклонимо грађевинске недостатке и кварове на згради која је   стара 50 година, а која претходних деценија  због финансијског стања, није  адекватно одржавана. У претходним годинама, управа школе је конкурисала на конкурсе Покрајине и остварила и уградила  видео надзор, односно систем од 16 камера у делу над улазима, делу дворишта, деловима ходника и хола школе, којима смо значајно подизали ниво безбедности људи и имовине. Локална самоупарава је такође пројектом на конкурс покрајине остварила и уградила у објекат још један ресивер и још четири камере видео надзора. 
Редовним кречењима од стране школе, односно помоћно-техничког особља смо побољшали естетско-хигијенске услове у објекту.
Што се тиче потребе за санацијом одређених проблема које имамо, а то су:  кров који понегде прокишњава, прозори који су дотрајали, зидови који нису изоловани, подови у појединим учионицама који су дотрајали, дотрајали санитарни чворови, свлачионице, неадекватно грејање и вентилација у сали за физичко у којој су дотрајали под и зидне оплате, нееколошки и неекономични начин грејања на лож уље, небезбедна и стара неодговарајућа електрична инсталација и осветљење и слични инфраструктурни проблеми,  обезбеђена је   пројектно техничка документација  за санацију и адаптацију свих делова  и проблема школског објекта у вредности од преко три милиона динара. Све то уз подршку локалне самоуправе,  у претходних осам година. Тим пројектима Локална канцеларија за економски развој конкурисала је код Канцеларије за јавна улагања Републике Србије за финансијска средства и сада се налазимо, након више прегледа предате документације,   у процесу стагнације јер израђени пројекти треба да се измене у односу на примедбе у Извештају  инжењерског тима Канцеларије за јавна улагања.  С обзиром да је дуги низ година иза нас што се тиче израде и прикупљања пројектно-техничке документације и с обзиром да је дошло до низа измена законских регулатива, неопходна је ревизија пројеката и усаглашавање са актуелним прописима и ценама.
Школа се јавила на конкурсе покрајине са предмером и предрачуном и попуњеном конкурсном документацијом на два места за нове подове у учионицама, кабинетима и канцеларијском и зборничком делу, као и за замену дотрајалог пода и зидних оплата у фискултурној сали, овог пута безуспешно.

 
а) Објекти наставног рада –ресурси школе
 
 
МЕСТО ВРСТА УКУПНО ПРОСТОРИЈА
приземље-крило разредне наставе учионице 8
приземље-крило предметне наставе универзалне учионице-за свако одељење 4
приземље-крило предметне наставе учионица продуженог боравка 1
први спрат-крило предметне наставе информатички кабинет 1
први спрат-крило предметне наставе универзалне учионице-за свако одељење 4
 
 
б) Спортске сале – терени
 
 
сала за физичко 1
терен за кошарку 1
терен за фудбал и рукомет 1
терен за одбојку на песку, скок у даљ 1
 
в) остале просторије
 
ОСТАЛЕ ПРОСТОРИЈЕ БРОЈ
школска библиотека 1
кухиња са трпезаријом 1 број оброка 70
просторија за помоћно-техничко особље 1
наставничка зборница 1
канцеларија директора 1
канцеларија педагога 1
канцеларија секретара 1
канцеларија рачуноводства и администрације 1
родитељски кутак 1
 
г) Помоћне просторије, ходници, оставе
 
 
САНИТАРНЕ ПРОСТОРИЈЕ  
приземље-разредна настава 2
приземље-предметна  настава 2
приземље- спортски део, две сваличионице и наставничка канцеларија 3
спрат-администаративна канцеларија 2
међуспрат-зборнички део и канцеларије управе 2

3.2 ШКОЛСКИ НАМЕШТАЈ

 
 
Намештај којим је школа опремљена је константан проблем у школи већ годинама, јер намештај није мењан од изградње школе и њеног првог опремања. Било би неопходно што скорије за школу набавити нови намештај. Истичемо да је почетком  школске 2014/2015.године први пут Савет родитеља  предложио увођење Добровољног родитељског динара у симболичном износу, а Школски одбор је подржао ту иницијативу и донео одлуку да се уведе. Истичемо да ће  школа у оваквим акцијама и даље инсистирати на добровољности укључивања заинтересованих страна, јер таквим деловањем у претходним годинама реновирано  100% ђачких столица у школи, 40 плоча од столова и 18 столова у техничком кабинету који су  хобловани и излакирани. Морамо приметити да је у првим годинама одзив са уплатама добровољног родитељског динара био бољи и да је временом значајно смањен  и да се свео да родитељи спорадично набаве столичарке за столице или бежични звучник или сат за учионицу у којој њихова деца похађају наставу.

3.3 НАСТАВНА УЧИЛА

 
И даље је изражена неопремљеност школе класичним  наставним средствима, јер школа поседује основна учила и наставна средства у броју који је далеко од Норматива прописаног  за извођење савремене наставе, што је школа надокнадила опремљеношћу ИКТ опремом.
 ИКТ опрему је остварила на Јавном позиву Министарства правде још 2017. године, али и каснијим акцијама Министарства просвете у којима су додељивани лаптопови дигиталним наставницима и радницима који раде на ЈИСП-у.  С обзиром да смо одабрани за пилот пројекат есДневника,2017. управа школе је била упорна да путем јављања на конкурсе обезбеди лаптоп за сваког наставника школе и видео пројектор и беле табле у свакој учионици и то је наша  свакодневница још од тада. Уведен АМРЕС  2017., није био довољан и због спорог и нестабилног интернет протока 2021. године, обезбеђена је и унапређена интернет покривеност. То је обезбеђено увођењем оптичке брзе интернет директне везе, уз подршку надлежних министарстава , МТС и локалне самоуправе, у отежаној ситуацији када територија општине Бач само има оптички кабал једном трасом до поште и центра и када нема џипон већ директну оптичку интернет везу.
О стању школских објеката, школског намештаја и учила директор је редовно обавештавао надлежне органе Општине, Покрајине и Републике, а са циљем побољшања услова   за боравак и рад ученика и радника школе.
Чекајући решења наших проблема у вези са набавкама нових наставних учила од стране надлежних, школа наставља са перманентним јављањима на конкурсе и јавне позиве како би обезбедила потребна савремена учила.
Иако су тешкоће многобројне, циљ и задаци васпитно - образовног рада су остварени, а наставни план је реализован у целини.

3.4 БИБЛИОТЕКА

 
 
Школска библиотека је радила током недеље по одређеном распореду. Школа је ово  радно место распоредила наставницима:  српског језика, историје, информатике и физичког васпитања.
У библиотеци су у току првог полугодишта  организоване активности као:
  • свакодневно издавање књига,  школске лектире
  • обележавање Европског дана језика,
  • организовање посете Сајму књига у Београду,
  • организовање литерарних састанака,
  • обележавање Светског дана књиге,
  • уређење простора библиотеке,
  • рад литерарно-новинарске секције,
  • организовање набавке нових књига, (Акција МПНТР и набавка лектире).
У сарадњи са Народном библиотеком”Вук Караџић” Бач, организоване су посете библиотеци. Ученици првог разреда су на почетку школске године, заједно са учитељицама посетили библиотеку, где их је библиотекар упознао са начином рада библиотеке и књигама прилагођеним њиховом узрасту. Том приликом су сви ученици првог разреда бесплатно добили чланске карте Народне библиотеке, што је дугогодишња пракса наше сарадње. Остварена је и сарадња са ПУ “Колибри” Бач, на тај начин што су деца њихове средње групе посетили простор школске библиотеке и кроз разговор им је приближен простор библиотеке и свет књига. Константно је остваривана и сарадња са продуженим боравком, на тај начин што су ученицима издаване књиге и различит материјал који су користили у боравку.

3.5 КУХИЊА

 
 
Школска кухиња је радила редовно и хранило се око 70 ученика. Ове године школа није била у могућности да обезбеди бесплатно ужину ученицима из материјално угрожених породица, јер је био изузетно мали број ученика заинтересован да ужина у школи.  На пословима сервирања,  у кухињи радила је сервирка Зузана Ољача.
Одабир добављача за кухињу извршио је Савет родитеља, путем Јавне набавке у     априлу месецу са којим је склопљен уговор на годину дана.

3.6. РЕСУРСИ ЛОКАЛНЕ СРЕДИНЕ

 
 Поред сопствених објеката школе, за реализацију плана и програма рада користили су се објекти, институције и простори друштвене средине који имају шири друштвени, образовни, културни и спортски значај. То су објекти који омогућавају задовољавање образовно-васпитних циљева, као и потреба и интресовања ученика. 
 
 
ПРОСТОР КОЈИ СЕ КОРИСТИ АКТИВНОСТИ
Сала Народне библиотеке “Вук Караџић” Бач представе за децу, приредбе, разне трибине са великим бројем учесника
спортски полигон ФК”Тврђава”Бач трчање кроса
Спортска хала  Бач такмичења и повремено и за реализацију наставних и ваннаставних активности и манифестација спортског карактера
Едукативни центар “Векови Бача” едукативне радионице организоване од стране Народне библиотеке Бач и Покрајинског завода за заштиту споменика културе
Економија Пољопривредне школе Бач реализација садржаја из професионалне оријентације
Културно историјски споменици Бача: Тврђава, Турско купатило, Фрањевачки самостан, Цркве, Етно кућа “Дидина кућа” и “Колевке Бачке” реализација наставних садржаја Света око нас, Чувара традиције, историјске секције, Историје и Ликовне културе и ваннаставних активности
Православна црква “Св. Јована Богослова” Бач реализација садржаја из Православног катихизиса и обележавање Дана Св. Саве-школске славе
Ветеринарска станица Бач реализација садржаја наставних активности, али и активности из програма професионалне оријентације
Ватрогасна станица Бач реализација садржаја Чоса и из професионалне оријентације, као и наставних садржаја Света око нас
Полицијска станица Бач реализација активности по позиву ( присуство при пријему награде за нашег ученика “Поштеног проналазача”
Црвени крст Бач реализација такмичења из прве помоћи у организацији Црвеног крста Бач
 

4. КАДРОВИ

4.1. ЉУДСКИ РЕСУРСИ

 
Квалификациона структура запослених радника на извођењу наставе је усклађена са  потребама школе.
У школској 2022/2023. години у школи су радили следећи радници:
2 наставника разредне наставе,
8 професора разредне наставе,
21  професора предметне наставе,
2  предавача Верске наставе
1  директор,
1  педагог,
1  секретар,
1  финансијски радник,
0,5 административно финансијског радника
0,15  сервирке,
1  домар,
9,65  спремачица.
Свега је радило 48 радника.
Наставници хемије, историје, физичког васпитања,  биологије, математике  своју норму су допуњавали у другим школама у нашој општини и ван ње. Један наставник  је допунио своју норму грађанским васпитањем.
Такође у нашој школи су на допуни норме били наставници из других школа:  наставница енглеског, музичке културе, математике, верске наставе, технике и технологије, физике и хемије.
Наставу Грађанског васпитања у нижим разредима су предавали учитељи који су прошли одговарајућу обуку, а у вишим разредима је   предавала наставница са 20% норме.
Настава није била 100% стручно заступљена. На радном месту наставника математике 66,67% радила је инжењер електротехнике, на месту наставника Информатике и рачунарства радио је дизајнер медија у образовању. Наставница која је заменила наставницу на породиљском боловању је професор разредне наставе. Наставник историје 70% је са основним студијама и при завршетку  мастера.
Имали смо наставу Матерњег језика са елементима националне културе - Словачког језика заступљену у две мешовите групи 1-4.; 5-8.разреда са 20% норме наставника.
Наставници су били укључени у све облике стручног усавршавања у организацији школе, општине и Министарства просвете, одељење у Новом Саду, а укључивали су се и у вебинаре који су организовани у току школске године, према својим Личним  плановима професионалног усавршавања. 
 

4.2. СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ

Школа омогућава да се запослени стручно усавршавају. У школској 2022/23. год. запослени су похађали следеће обуке:
РЕАЛИЗОВАНЕ АКТИВНОСТИ/СЕМИНАРИ ВРЕМЕ РЕАЛИЗАЦИЈЕ БРОЈ УЧЕСНИКА НАЧИН РАДА
Онлајн и хибридна настава у дигиталној компетентној установи Септембар 2022. 2 даљину
Пројектно учење у основној и средњој школи Октобар 2022. 14 даљину
Инклузивно образовање - људски и професионални изазов 25.10.2022. 4 даљину
Учионица без зидова 9.11.2022. 2 даљину
Ментална стабилност у нестабилном окружењу 24.11.2022. 2 даљину
Индивидуализација и мотивација - кључ успешне комуникације 15.12.2022. 3 даљину
Успех се може научити и у школи 1.2.2023. 2 даљину
Превенција насиља у образовном систему 23.2.2023. 1 даљину
Свет се мења, а са њим и начин учења! 7.3.2023. 1 даљину
Функционална (не)писменост ученика у Србији 20.3.2023. 1 даљину
Професионална  оријентација ‐ пут ка правом избору средње школе 5.4.2023. 2 даљину
Прилагођени уџбеници као подршка инклузивном образовању 25.4.2023. 5 даљину
Деца и медији ‐ имамо ли разлога за страх? 31.5.2023. 2 даљину
На заједничком путу учења новембар-децембар 2022. 6 даљину
„Етика и интегритет“, Агенција за спречавање корупције Београд Децембар 2022. 16 даљину
Развој дигиталних вештина – повезивање теорије и праксе (3Д штампа) 14.6.2023. 30 Обука
Обука за дежурне наставнике и прегледаче на завршном испиту школске 2022/2023. године Јун 2023. 6 даљину
Introducing environmental issues into language teaching classes Децембар 2022. 1 даљину
Interactive ICT-based, web and digital tools for an effective blended, flipped and cooperative learning Октобар 2022. 1 даљину
„Значај система образовања и васпитања у борби против трговине људима“ (Платформа „Чувам те“) 2023. 1 даљину
Безбедно коришћење дигиталне технологије - превенција дигиталног насиља" (Платформа „Чувам те“) 2023. 1 даљину
 
 

5.ОРГАНИЗАЦИЈА РАДА ШКОЛЕ

5.1. ДЕЖУРСТВО ЗАПОСЛЕНИХ У ШКОЛИ

 
Распоред дежурства био је истакнут  на огласној табли.

5.2. ИСХРАНА УЧЕНИКА

 
Ученици су ужину доносили од куће  или су користили услуге ужине у школи (оброци се служе у учионицама, јер у трпезарији ученици Пољопривредне школе држе часове откад радимо у истој преподневној смени).

 

5.3. ПРОДУЖЕНИ БОРАВАК

 
Рад у продуженом боравку организовао се у складу са испланирани активностима у ГПРШ за продужени боравак, са посебним нагласком на организацију израде домаћих задатака, коришћења слободног времена ученика, исхрану и безбедност. Продужени боравак похађало је 56 ученика првог и другог разреда. 

5.4. ДОДАТНА ПОДРШКА

 
Школа је користила и додатне ресурсе ван школе и то подршку дефектолога, логопеда и психолога Едукативног центра “Полетарац”, као и ОШ”Херој Пинки” из Бачке Паланке.

5.5. БРОЈНО СТАЊЕ УЧЕНИКА

 
РАЗРЕД М Ж БРОЈ УЧЕНИКА ОДЕЉЕЊСКИ СТАРЕШИНА
1/1 12 7 19 Ивана Хербст
1/2 12 7 19 Даворка Гроза
2/1 11 6 17
 
Марина Петковић
2/2 10 6 16 Љиљана Умићевић
3/1 11 11 22 Милена Антонић
3/2 9 11 20 Љубица Миљешић
4/1 9 10 19 Снежана Чемерикић
4/2 8 10 18 Нада Ђукић
УКУПНО РАЗРЕДНА НАСТАВА;
 
85 65 150  
 
5/1 11 12 23 Снежана Вулин
5/2 10 11 21 Маријана Павлићевић
6/1 8 9 17 Вишња Тривунчевић
6/2 9 9 18 Милан Кончар
7/1 13 13 26 Јелена
Азашевац
7/2 13 13 26 Тамара
Милошевић
8/1 14 15 29 Младенка
Јелић
 
8/2 14 9 23 Јелена Тепић Војновић
УКУПНО ПРЕДМЕТНА НАСТАВА: 93 90 183  
УКУПНО У ШКОЛИ:                                          333
 
 
 
У односу на претходну годину број ученика се незнатно мањио, што се види из приложене табеле, јер смо у први разред  уписали  два одељења ученика са мањим бројем  од броја ученика  који је претходне године завршио осми разред, односно  основну школу.
Као и сваке школске године, тако и ове, међу ученицима је било ученика- путника. Њих  укупно 36, од тога из Малог Бача 30, Економије 1 четири,  Економија 3 два.

5.6. РАСПОРЕД ПО СМЕНАМА

 
Током школске 2022/2023. године настава је извођена тако што су сви ученици наше школе радили у једној, преподневној смени. Ученици  свих одељења имали су наставу у   својим  учионицама. Једино је настава информатике и рачунарстав извођена у кабинету информатике.
Остали простор школске зграде користила је за теоријску наставу Пољопривредна школа Бач и Основна музичка школа “Стеван Христић” из Бачке Паланке, односно њихова истурена одељења.
Ученицима 1. и 2. разреда било је омогућено да похађају наставу Продуженог боравка, након редовне наставе.

5.7. ОСТВАРИВАЊЕ  КАЛЕНДАРА  ЗНАЧАЈНИХ  АКТИВНОСТИ

 
Школска година почела је на време према календару који је донео Министар просвете. Настава се од првог дана изводила по организацији и распореду часова који су претходно усвојени на седници Наставничког већа. Уследила је измена ГПРШ од 7. до 10.новембра, због квара на грејању, а ти дани су према измењеном плану надокнађени у истом кварталу кроз наставне четири суботе. Редовну наставу Влада Р Србије за ученике од 1. до 7. разреда је завршила 6.јуна, након трагичног догађаја након којег су била три дана жалости. За ученике осмог разреда је  настављено по претходном плану. То није значајно утицало на остваривање календара значајних активности.
У другој половини  септембра одржана је културна манифестација „Дани европске баштине“. Наша школа се представила кроз турнир у шаху, затим у учешћу наших ученика и наставнице ликовног у ликовној колонији удружења КЕК Искон Бач. Наставник историје је са ученицима шестог разреда учествовао на едукативној трибини посвећеној Културној баштини Бача. Наставник музичког је са хором ученика наше школе свечано отворио Дане Бача. На етно пијаци наша школа се представила радовима ученика на тему културног наслеђа и нашег места.
Почетком Дечје недеље   одржана је у организацији Црвеног крста „Трка за срећније детињство“,  затим је различитим дечјим активностима обележена Дечја недеља. 8 октобра организован је свечани пријем првака у дечји Савез Србије , а традиционално је организовано и читање Буквара дечјих права на ЧОС-у, као и цртање  на платоу на тргу. Ученици виших разреда су у организацији наставника и ученика Ђачког парламента имали прилику и учествовали у квизу знања поводом Дечије недеље, а наставници физичког су организовали одељењска спортска такмичења. Ученици виших разреда имали су прилику у октобру да посете Сајам књига у Београду, као и да буду гости ОШ “Бранко Ћопић” из Младенова, где је уприличена ликовна колонија.
  4. новембра обележен је Дан школе (6.новембра). Том приликом похваљени су и награђени ученици  и наставници који су освојили награде на такмичењима у претходној школској години. Дан школе је био прилика да се одржи школски Фестивал науке и представе интересантни радови ученика и наставника у одређеним научним дисциплинама, које су заједнички бирали наставници и ученици. Ученици су показали том приликом знање, али и вештине и своју креативноста, а присутни посетиоци одушевљење оним што су видели.
Током новембра месеца школа је организовала хуманитарну активност прикупљања финансијских средстава за наставницу биологије која је тешко оболела. Подржали су нас њени ученици и бивши ученици, који су, чим су чули вест о тешкој болести, путем вибер мреже јавили даље вест и организовали додатна средства. 
Сунчана јесен живота је обележена током новембра месеца тако што су ученици на часовима ликовне културе правили радове за своје баке и деке, а затим су им их поклонили.
Током децембра месеца школа је организовала две хуманитарне акције -”Хуманитарни базар за Николу” и “ Играј за Николу” где су учешће узели и родитељи наших ученика као и локална заједница.
27. јануара  обележена је  школска слава, Свети Сава, присуствовањем представника колектива свечаној литургији у православниј цркви у Бачу, као и ученика школских кумова и њихових породица. У школи је тога дана обележена школска слава пригодним културним програмом. У организацији ОУ Бач организован је свечани пријем и додела Светосавске награде представнику из редова наставника , а наша школа је предложила за награђивање учитељицу Наду Ђукић.
У фебруару представници МУП-а су у нашој школи одражавали предавања о вршњачком и дигиталном насиљу.
”Дан државности“ обележен је програмом у КПЦ-у Бач, где је наставник историје одржао јавни јавни час.
15.03.2023.-одржана је ”Општинска смотра рецитатора”у КПЦ-у у Бачу.
 
“Дан замењених улога” 16. и 17.05.2023.
Ученици под менторством су преузели на себе улогу предавача, помоћног особља и управе школе.
14.06.2023. ученици четвртог разреда одржали су завршну приредбу.
27.06.2023. свечаним програмом у КПЦ-у Бач обележили смо завршетак основношколског образовања за генерацију 2008/2009.

 

6. ОСТВАРИВАЊЕ  НАСТАВНИХ  ПРОГРАМА

 
На основу увида у извештај који је поднела педагог школе на Наставничком већу одржаном 29.8.2023.год. школска годинa почела је у четвртак, 1.9.2022. године. Закључком Владе а у складу са календаром образовно-васпитног рада, друго полугодиште школске 2022/23. године, у делу који се односи на редовну наставу, завршио се у уторак,  6. јуна 2023. године за све ученике. До 6. јуна ученици и родитељи су упознати са предлогом закључне оцене. У периоду од 7 - 20. јуна у школи су се остваривали остали облици образовноваспитног рада (допунска, додатна, ЧОС и  припремна настава) по распореду часова. У том периоду ученици који нису били задовољни предлогом закључне оцене могли су да поправе оцену.

6.1 РЕДОВНА  НАСТАВА

 
Редовна настава је почела 1. септембра. Сви часови су одржани по календару Министарства просвете и свим плановима и програмима који су донети у школи до одлуке Владе Р Србије да 6. јуна прекине редовну наставу за ученике од првог до седмог разреда, док је за ученике осмог разреда редовна настава тада завршена и започета припремна настава по плану.
Календар рада је испоштован, осим у данима које смо били приморани због квара на грејању обуставити наставу у новембру, а коју смо, уз сагласност Покрајине, надокнадили кроз четири наставне суботе у истом кварталу. Учествовали смо у  свим  планираним  културно-друштвеним манифестацијама.

6.2 ДОДАТНА И ДОПУНСКА НАСТАВА

 
Додатна настава је организована из предмета: српског језика, енглеског језика, немачког језика, историје, географије, физике, математике, биологије и хемије. За овај вид наставе постојало је солидно интересовање ученика и на овим часовима су резултати рада за сваку похвалу поготово из српског језика, биологије и хемије.
 
ПРЕДМЕТ НИЖИ РАЗРЕДИ ВИШИ РАЗРЕДИ УКУПНО
Српски језик / 132 132
Математика 67 66 133
Физика / 15 15
Биологија / 36 36
Историја / 16 16
Страни језик / 3 3
Географија / 55 55
Хемија / 14 14
У К У П Н О: 67 337 404
 
 
        Додатну наставу су углавном похађали ученици који су се такмичили из појединих предмета.
 
Допунска настава је организована из предмета: српски језик, енглески језик, немачки језик, историја, физика, математика, биологија, техничког и информатичког образовања и хемије. Интересовање ученика за овај вид наставе није велико, ученици нису у великом степену мотивисани   да долазе на ове часове, јер се углавном ради о ученицима који имају недовољне оцене зато што изостају и са редовних часова и не показују интересовање за школу. Ипак, применто је да ученици и  самоиницијативно долазе на часове допунског рада и то су углавном ученици који су због боловања дуже одсуствовали са наставе или добри ученици, који нису схватили неко градиво на часовима редовне наставе, па траже додатна објашњења од предметних наставника на часовима допунске наставе. На часовима допунске наставе ученици такође добијају оцене, наставници прате њихово напредовање и труде се да их додатно мотивишу за долажење на допунску наставу. На неким чаовима допунске наставе у осмом разреду, рађени су и садржаји припремне наставе за полагање завршног испита.
 
 
ПРЕДМЕТ НИЖИ РАЗРЕДИ ВИШИ РАЗРЕДИ УКУПНО
Српски језик 141 128 269
Свет око нас 9 / 9
Природа и друштва / / /
Математика 162 258                   420
Немачки језик / 45 45
Енглески језик / / /
Физика 7 40 47
Биологија / 43 43
Хемија / 18 18
Историја / 24 24
Техника и технологија / 2 2
Географија / 146 146
Ликовна култура / 8 8
У К У П Н О: 319 712 1031
 
Ова настава је доста помогла неким ученицима да побољшају оцене.
Допунска настава се показала као изузетна помоћ ученицима у савладавању градива и  сви ученици који су је похађали су са успехом завршили разред.
Наставници су са ученицима који раде по ИОП-у или     којима су се прилагођавали услови и начини рада посебно планирали рад и прилагођавали методе, садржаје. Оваква настава је тим ученицима била од изузетне користи, јер су на тај начин много лакше савладали потребно градиво, према њиховом персонализованом програму учења.
Ове године је у марту месецу реализован   пробни тест за ученике осмих разреда у оквиру боље припреме за завршни испит. Ова настава је евидентирана у свим електронским дневницима .Припремна  настава је имала свој ефекат, 100 % ученика је изашло на  завршни испит. Сви ученици наше школе распоређени су у првом кругу и уписани су у жељене школе.

 
 

6.3. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ПРОДУЖЕНОГ БОРАВКА

6.3.1. ПРВИ РАЗРЕД
ПОХАЂАЊЕ
У Продужени боравак су ове школске године уписана 28 ученика првог разреда ( 15 дечака и 13 девојчица). Једна девојчица се одселила у другом полугодишту, тако да је на крају остало 27 ученика. Продужени боравак је скоро редовно похађало 18 ученика, 5 ученика је слабије долазило, а 5 ученика није долазило.
САМОСТАЛАН РАД
Већина  ученика брзо и самостално извршава задатке, мотивисани су и добра им је концентрација.   Мањи број ученика спорије и уз додатну подршку и подстицаје извршава задатке. Они су слабије сконцентрисани и потребан је индивидуални рад.
СЛОБОДНЕ АКТИВНОСТИ
Сви ученици прихватају предложене активности. Укључују се у рад према својим способностима и интересовањима. Већина их је марљива, уредна и заинтересована за рад.
СЛОБОДНО ВРЕМЕ
Већина ученика је социјализована. Мањи број ученика  ставља своје потребе испред потреба других ученика.
КОРЕКТИВНЕ МЕРЕ
Са једним учеником се посебно радило у савладавању правилног изговора гласова, вежби читања и писања,графомоторичких вежби, сабирања и одузимања.  Ученик је солидно напредовао, кад је редовно долазио.
Већих проблема у продуженом боравку није било. Време  смо посвећивали изради домаћих задатака, вежби, учењу, спорту, ликовним и музичким активностима. Већи део времена  смо боравили на свежем ваздуху, у шетњи.
У оквиру продуженог боравка припремали смо приредбу за Нову годину у којој су учествовали сви ученици који похађају продужени боравак.
Имали смо веома добру сарадњу са родитељима, педагогом и директором школе. Одржавани су индивидуални састанци са родитељима када је за то било потребе.
Наставник продуженог боравка за први разред је била Маја Узуров.

 
6.3.2. ДРУГИ РАЗРЕД
ПОХАЂАЊЕ
У Продужени боравак су ове школске године уписана 33 ученика другог разреда ( 21 дечак и 12 девојчица). Једна девојчица се одселила у другом полугодишту, тако да је на крају остало 32 ученика. Продужени боравак је скоро редовно похађао 21 ученик, 5 ученика је слабије долазило, а 6 ученика није долазило.
САМОСТАЛАН РАД
Већина  ученика брзо и самостално извршава задатке, мотивисани су и добра им је концентрација.   Мањи број ученика спорије и уз додатну подршку и подстицаје извршава задатке. Они су слабије сконцентрисани.
СЛОБОДНЕ АКТИВНОСТИ
Сви ученици прихватају предложене активности. Укључују се у рад према својим способностима. Већина их је марљива и уредна.
СЛОБОДНО ВРЕМЕ
Већина ученика је социјализована. Мањи број ученика  ставља своје потребе испред потреба других ученика.
КОРЕКТИВНЕ МЕРЕ
Са два ученика се посебно радило у савладавању правилног изговора гласова, графомоторике, вежби читања и писања, сабирања и одузимања.  Један ученик је солидно напредовао, кад је редовно долазио, а код другог ученика није постигнут видан помак.
Већих проблема у продуженом боравку није било. Време  смо посвећивали изради домаћих задатака, вежби, учењу, спорту, ликовним и музичким активностима. Већи део времена  смо боравили на свежем ваздуху, у шетњи.
У оквиру продуженог боравка припремали смо приредбу за Нову годину у којој су учествовали сви ученици који похађају продужени боравак.
Имали смо добру сарадњу са родитељима, педагогом и директором школе. Одржавани су индивидуални састанци са родитељима.
Наставник продуженог боравка за други разред је била Валерија Бертран Азашевац.

 

6.4. ОСТАЛИ ОБЛИЦИ ОБРАЗОВНО-ВАСПИТНОГ РАДА

 
6.4.1. ОДЕЉЕЊСКЕ СТАРЕШИНЕ  
 
  • Извештај о раду одељенских старешина је прилог који се чува у школи.     
 
 
Одељењске старешине у свим одељењима и разредима су радиле према плану и    програму донесеном на почетку школске године.
Старешине су радиле са ученицима и са родитељима ученика, са одељењским већима и са наставницима појединачно. Држали су часове одељењског старешине према распореду, а родитељске састанке према плану.
Индивидуалну сарадњу са родитељима су евидентирали у дневнику рада. Доста  времена су посвећивали ученицима из осетљивих друштвених група,, а радили су и на хуманитарној помоћи.
Водили су рачуна да у њиховим одељењима фонд часова буде реализован, и да предметни наџставници ажурирају школску документацију,  што је  констатовано на седницама одељењских већа, као и о оцењивању ученика у одељењима у којима су они одељењске старешине.
 
                Одељењске старешине:
 
Р./одељ. Одељењски старешина Р./одељ. Одељењски старешина
1/1 Ивана Хербст 5/1 Снежана Вулин
1/2 Даворка Гроза 5/2 Маријана Павлићевић
2/1 Марина Петковић 6/1 Вишња Тривунчевић
2/2 Љиљана Умићевић 6/2 Милан Кончар
3/1 Милена Антонић 7/1 Јелена Азашевац
3/2 Љубица Миљешић 7/2 Тамара Милошевић
4/1 Снежана Чемерикић 8/1 Младенка Јелић
4/2 Нада Ђукић 8/2 Јелена Тепић Војновић
 
 
6.4.2. ВАННАСТАВНЕ АКТИВНОСТИ/СЕКЦИЈЕ
 
Ваннаставне активности школа реализује у виду секција. ГПРШ И ШП усклађени су са  интересовањима ученика. У јуну 2022. године ученици су анкетирани за изборне програме, слободне наставне активности и секције за шк. 2022/23.годину. Ученици су се изјаснили за рад у следећим секцијама: Народна традиција, Ликовна секција,Математичка секција, Ритмичка секција,
 
У току школске године активно су радиле секције: Шах, Спортске секције, Историјска секција, Еколошка секција, Хор, Рецитаторско-драмска, Литерарно-новинарска.
Детаљан преглед одржаног броја часова и ученика обухваћених радом у секцијама налази се есДневнику и документацији наставника.

 
6.4.2.1. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ МАТЕМАТИЧКЕ СЕКЦИЈЕ ЗА ПРВИ РАЗРЕД
Часови математичке секције реализовани су према утврђеном плану и програму.
 Одржано је 33 часа (због скраћења наставне године одлуком Министарства).
У математичку секцију је уписано 26 ученика првог разреда.  Тачна евиденција присуства је у ес Дневнику. Ученици су били вредни и активни током рада секције.
У оквиру секције радило се на развијању математичко-логичких способности код деце која показују интересовање за решавање математичких проблема.
 
6.4.2.2. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ МАТЕМАТИЧКЕ СЕКЦИЈЕ ЗА ДРУГИ  РАЗРЕД
Часови математичке секције реализовани су према утврђеном плану и програму.
 Oдржано је тридесет четири часа.
Математичку секцију је похађало осам  ученика другог разреда.  Ученици су били вредни и активни током рада секције.
У оквиру секције радило се на развијању математичко-логичких способности код деце која показују интересовање за решавање математичких проблема.
Ученици Лазар Ђенадија и Реља Јесенски учествовали су на такмичењу „Мислиша 2023“ које је одржано 9. марта у нашој школи. Реља Јесенски добио је похвалу.

 
6.4.2.3. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ОДБОЈКАШКЕ СЕКЦИЈЕ
 
           У току школске 2022/2023. г.  организовао се рад школске одбојкашке секције  четвртком или петком после шестог часа .Одржано је 30 школских часова секције којој су присуствовали углавном ученици и ученице од 5 - 8 разреда, односно ученици којима се предавао предмет физичко и здравствено васпитање.
          Реализован је план рада секције у потпуности а нека такмичења из одбојке  у миксу ( 3 дечака и по 3 девојчице на терену)  су одржана још пар пута током године као надметање одељења.
          Ученици су са задовољсвом присуствовали часовима секције, а број присутних се кретао од 8 до 14.
 
 
6.4.2.4. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ДРАМСКО-РЕЦИТАТОРСКЕ СЕКЦИЈЕ
 
По предвиђеном плану и програму припремиле су и организовале приредбу поводом Дана школе, Светосавску приредбу и Смотру рецитатора.
 У септембру је одржан први радни састанак досадашњих чланова Драмске секције и донета одлука о одржавању Аудиције за пријем нових чланова.
Усвојен План рада за школску 2022/2023.годину.
Извршена анализа рада и резултата у школској 2021/2022.години.
Одржана  je aудиција за пријем нових чланова.
Извршен је избор песама за прославу Дана школе.  У октобру су одржане три пробе, вежбе акцента и паузе, као припрема за предстојећи наступ. Чланови драмско-рецитаторске секције представили су се на виртуелној приредби поводом Дана школе. С обзиром на актуелну пандемију, није било могуће реализовати приредбу у реалном времену.
    Започете су припреме за прославу Савиндана.Одабран је рецитал о Светом Сави.
    Извршена је анализа рада секције у првом полугодишту.
     Почетком фебруара почеле су припреме за наступ на Школском такмичењу рецитатора.Одржане су пробе, вежбе акцента и паузе.Чланови секције успешно су учествовали и на Општинском  такмичењу рецитатора.
    Занимљивом презентацијом представљен је  кратки историјат позоришта и драме. С обзиром на околности (пандемија коју је изазвао корона вирус),  није реализована посета позоришту.
Драмско-рецитаторска секција је дала велику подршку реализацији завршне приредбе матураната.
    Одржан је састанак ради анализе рада и договора за рад у наредној школској години.
 
 
                                               6.4.2.5. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ШАХ СЕКЦИЈЕ
У току школске 2022/23.г.организовао се рад школске шах секције средом 8 час у којој су учествовали ученици од првог до осмог разреда Основне школе. Одржано је 36 школских часова, просек по часу је био око 30 ученика свих генерација.
Реализован је план рада секције у потпуности.
Опрему за шах, школа је добила преко конкурса за развој школског спорта у АП Војводини.
Предавања је реализовао наставник историје Милан Кончар, који је председник спортског шаховског друштва ,,Краљев гамбит“ Бач и шаховски судија. Уз шаховску опрему, коришћени су и лап топ, интернет, пројектор као помоћна средства у настави.

 
6.4.2.6. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ РЕЦИТАТОРСКЕ СЕКЦИЈЕ  ЧЕТВРТОГ РАЗРЕДА
 
 
 
У току ове школске године сам са 12 ученика свог одељења држала рецитаторску секцију. Припремали смо се за Такмичење рецитатора. Покушала сам код њих да развијем машту, креативност и оригиналност; као и да их оспособим за лепо и изражајно рецитовање.
Деца су на овим часовима развијала љубав према књизи и књижевном стваралаштву. Ученици су упознати са дикцијом, акцентом, интонацијом и темпом. Открили су лепоте поезије и подстакнути су на читање.
Четири ученика мог одељења су учествовала на школском такмичењу рецитатора, а два ученика: Милица Крстић и Душан Тадић су одлуком школског жирија била одређене да  нашу школу представе и на општинском такмчењу рецитатора.
Од њих двоје Милица Крстић је и општину представљали и на Зонској смотри рецитатора.
                                                          
                                                                                    
6.4.2.7. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ЕКОЛОШКЕ СЕКЦИЈЕ
 
У току школске 2022/23. Еколошку секцију је држала наставник Душанка Делић до 26.  октобра 2022. године да би са секцијом наставио наставник Дарко Јовановић, када је наставница  Душанка отишла на боловање.
Секција се на својих 10 активности бавила уређењем дворишта, учионица и холног простора. Такође и сталном бригом о школском парку и зеленилу - живици око ње.
Еколошку секцију похађало је 24 ученика виших разреда 14 девојчица и 10 дечака.
 
6.4.2.8. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ НОВИНАРСКО-ЛИТЕРАРНЕ СЕКЦИЈЕ 
 
Часови литерарно-новинарске секције реализовани су према утврђеном плану и програму.
Одржано је 19 часова. 
Новинарско-литерарну  секцију је похађало  16 ученика шестог и осмог разреда.  Ученици су били вредни и активни током рада секције. 
У оквиру секције радило се на развијању литерарних компетенција ученика. Ученици су учествовали у разним литерарним конкурсима и учествовали у огранизацији и реализацији Конкурса поводом дана школе. Активно су учествовали и у текстовима и интервјуима који су објављивани на школском сајту. Сарађивали смо и са другим секцијама и тимовима школе и учествовали у реализацији приредби поводом Дана школе и свечаности поводом Светог Саве.
 
6.4.2.9. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ХОРССКЕ СЕКЦИЈЕ
 
Хор ОШ Вук Караџић – Бач
У раду хора ОШ Вук Караџић – Бач учествују ученици од петог до осмог разреда. Своје
учешће у раду хора ученици на предлог наставника музичке културе бирају сами. Пробе се
одржавају једном недељно. Наступа се за потребе културне презентације школе у оквиру
школе али и ван ње.
У току школске године 2022/2023. је имао наступе на следећим приредбама:
1. Дани Бача – Дани европске културне баштине (септембар 2022.)
2. Духовни концерт у оквиру Дана европске културне баштине (септембар 2022.)
3. Школска слава – Свети Сава – академија у основној школи (27.1.2023.)
4. Школска слава – Свети Сава – академија у КП центру (27.1.2023.)
Хор интензивно сарађује са оркестром ОШ Јан Колар из Селенче, пошто оба ансамбла води
исти наставник.
У оквиру музичке секције делују и млади солисти музичари и певачи који по потреби учествују
у музичким тачкама.
Ученици осмих разреда су учествовали на такмичењу певача на матурској приредби.
др Јурај Суђи – наставник музичке културе.
 
 
 
6.4.2.10. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ  ЛИКОВНЕ СЕКЦИЈЕ
Часови ликовне секције у 5-1 разреду одржани су током јуна 2023. Ученици који су по забршетку школске године (6.6.2023.) изразили жељу да похађају часове су имали радионички рад у групама од по два ученика у оквиру 3 блок часа, тј. 6 часова од 9.6. до 20.06.2023.
Наставне једице које су том приликом обрађене су: “Симбол, знак и порука” и надовезују се на наставне јединице које су ученици петог разреда последње обрађивали на редовним часовима ликовне културе у предходној школској години.
Радионички рад у групама са малим бројем ученика погодовао је могућности индивудуалног приступа у великој мери наставника, као и могућности да ученици у одређеној мери креирају час према својој жељи, склоностима и интересовањима што се тиче саме ликовне технике и ликовног медија.
 

6.5. ИЗВЕШТАЈ О РЕАЛИЗАЦИЈИ ЕКСКУРЗИЈА

 
6.5.1. ИЗВЕШТАЈ О РЕАЛИЗОВАНОЈ ЕКСКУРЗИЈИ  УЧЕНИКА 1. И  2. РАЗРЕДА
Релација: Бач – Бачки Моноштор- Колут - Бач
У четвртак, 25. маја 2023. године, изведена је једнодневна екскурзија ученика  1/1,1/2, 2/1 и 2/2 разреда. Полазак је био предвиђен у 8:30 часова на малој станици испред школе, аутобусом „Дунав превоза“. Полиција је прегледала аутобус и дозволила полазак.
 За време путовања, владала је весела атмосфера међу децом. У аутобусу је био водич који је благовремено давао информације деци о местима које ћемо посетити и њиховој важности.
У Бачком Моноштору дочекала нас је водич Зденка која нам је давала информације о местима које ћемо посетити. Прво смо посетили пчеларско домаћинство, где су ученици имали прилике да чују многе занимљивости од домаћина, а касније су се почастили медењацима и соком. Затим смо посетили ковача, где су ученици имали прилику да посете радионицу која је стара преко 60 година. Пошто у селу није било струје до 13.30, ученици нису могли да виде сам рад ковача.
Након тога упутили смо се у Етно кућу „Мали Бодрог“, а затим је био ручак у ресторану који се налази у дворишту Етно куће.
Након ручка упутили смо се на Канал ДТД, где су ученици имали вожњу бродићем. Сам прилаз је веома небезбедно место за ученике. Аутобус је био паркиран поред пута где су ученици требали да пређу пут. Приликом преласка велику помоћ пружила је водич пута, као и возач аутобуса. Због великог броја ученика вожња бродићем је била у 3 туре. Уз саму обалу канала  било је игралиште за децу што опет мислимо да је врло небезбедно за велику групу деце.(пр.Била је ситуација да је лопта отишла у канал.)
Након вожње бродићем отишли смо у центар Б. Моноштора где су ученици појели сладолед, а затим око 17.30 упутили смо се у ЗОО врт у Колуту где смо се задржали око пола сата.
Сматрамо да је сама организација била веома лоша због великог броја ученика, па су деца дуго чекала на игралишту где смо изгубили много времена. Такође, у самој организацији због прекида струје које је било у селу  до 13.30 сматрамо да је водич Зденка могла да замени посете ковачу и посету етно кући како би деца могла код ковача да виде сам рад. Препорука је да се води мањи број ученика уколико се иде на ову дестинацију.
Путовало је 62 деце,4 учитељице и један пратилац.
 
6.5.2. ИЗВЕШТАЈ О РЕАЛИЗОВАНОЈ ЕКСКУРЗИЈИ УЧЕНИКА ТРЕЋЕГ РАЗРЕДА
 
Путни правац: Бач-Зрењанин- Каштел Ечка-Етно село Тигањице-Царска бара-Бач
Екскурзија је реализована 6. јуна 2023. године. На њу  је ишло 40 ученика комфорним аутобусом .Зацртани циљеви и задаци су остварени.
У Зрењанину смо шетали центром, посетили Руску цркву ( некад је била затвор),Народни музеј и пешачки мост.У Народном музеју је била поставка костима који су коришћени у серији Немањићи.Такође  смо песетили део музеја са интерактивном поставком – Стари занати.
Царска бара-обилазак природног резервата птица и риба, вожња дрвеним бродом.Деца су уживала у вожњи бродом и богатством резервата са чак 250 врста птица.Након вожње бродом слободно време смо провели на дечјем игралишту.
 
Етно село Тигањица- овде смо обавили ручак у ловачком ресторану Трофеј.Банатско етно село Тигањица саграђено је од темеља у лалинском стилу на начин на који се у давна времена градило.Дочарава посетиоцима Банат.Ту су и штале са расним коњима као и стазе за јахање, ЗОО врт, игралиште ливаде...Деца су се забавила у ограђеном дечјем игралишту препуном садржаја уз друштво пони коња.
Каштел Ечка – Данас је ово старо здање потпуно реновирано и претворено у објекат који својим гостима пружа незабораван одмор у аутентичном амбијенту инспирисаном аристократском прошлошћу.Од деведесетих година 20. века дворац Каштел налази се под заштитом Завода за заштиту културе.У оквиру здања налази се лепо опремљено дечије игралиште где су деца уживала.
Овај излет је веома садржајан , едукативан и забаван за деци и свима га топло препоручујемо.
Повратак у Бач и долазак у вечерњим часовима.
                                                                                                                         
 
6.5.3. ИЗВЕШТАЈ О РЕАЛИЗОВАНОЈ ЕКСКУРЗИЈИ УЧЕНИКА ЧЕТВРТОГ РАЗРЕДА
 
 
Ученици четвртог разреда су дана 16.5.2023.године путовали на једнодневну екскурзију на релацији Бач – Београд – Бач.
Путовало је 35 ученика и 2 учитељице.
Полазак је био у 5: 30 часова са аутобуског стајалишта испред школе , након провере аутобуса од стране полиције.
Аутобус „Дунавпревоза“ којим смо путовали био је изузетно удобан и уредан , а возач пријатан, сусретљив и уљудан. Водич је био веома љубазан, посвећен и одлично припремљен за нашу групу.
Прву паузу смо направили пре Београда, где су ученици доручковали.
Након краће шетње Калемегданом и посете Београдском победнику, као и гледања ушћа Саве у Дунав следила је посета Зоолошком врту. У њему су ученици  провели  пријатно време, јер су им животиње веома занимљиве и деца су их радо посматрала.
У 12 часова смо посетили Бели двор, где су нас дочекали љубазни домаћини, водили нас у обилазак комплекса и причали о историји породице Карађорђевић. И овде смо провели веома пријатно време, деца су била веома заинтересована за нашу историју и лозу Карађорђевића.
Након Белог двора, следио је веома укусан ручак у 14 часова у ресторану у Душановој улици.
После ручка, ученици су прошетали до Музеја илузија и тамо се лепо забавили, јер у њему су веома занимљиви експонати за децу .
Након тога смо посетили Храм Светог Саве који је посебно оставио огроман утисак на ученике, својом величином,значајем и лепотом.
Око 19 часова кренули смо за Бач и стигли око 21: 30. Путовали смо без проблема и вратили се кући пуни лепих утисака.
План и програм екскурзије испуњен је и остварен у потпуности.
 
 
6.5.4. ИЗВЕШТАЈ О РЕАЛИЗОВАНОЈ ЕКСКУРЗИЈИ УЧЕНИКА 5.РАЗРЕДА
 
 
Време рализације: 14.6.2023.
Место: Ваљево
Водитељи: Маријана Павлићевић, Снежана Вулин
Екскурзија је реализована 14.06.2023. године. На екскурзију је укупно ишло 38 ученика (21 ученик 5-1 одељења и 17 ученика 5-2 одељења). Полазак је био у 7:00 часова испред ОШ “Вук Караџић” у Бачу.
Доласком у Ваљево у 10:45 часова, ученици су прво посетили Народни музеј и Муселимов конак. Ученици су у Народном музеју посредством експоната, инзваредних амбијенталних реконструкција и савремене технологије могли да се врате у прошлост и доживе трећу димензију прохујалих векова. Археолошка збирка је подељена на збирке праисторије, антике и средњег века. Ученици су у музеју имали прилику да виде одељење за археологију, одељење за историју, одељење за историју уметности, одељење етнологије.
 
Ученици су посетили Муселимов конак који је у склопу Народног музеја. Ученици су ушли у приземни део конака који је представљао затвор, у којем су били заточени ваљевски кнежеви Алекса Ненадовић и Илија Бирчанин. Будући да је ова зграда била у директној вези са сечом кнезова, као непосредним поводом Првог српског устанка, у њој је данас презентована поставка о ваљевском крају у Првом и Другом српском устанку, чиме је аутентичност објекта директно ангажована у функцији првог и основног експоната изложбе. Муселимовом конаку су данас изложени бројни експонати који су у директној или индиректној вези са догађајима током Српске револуције.
 
Након посете Народног музеја упутили смо се ка завичају наше чувене песникиње Десанке Максимовић - Бранковини. Изузетно лепе и јадноставно грађене кућице у Бранковини, сјајан су пример народног грађевинарства у Србији. Цркву Светих Арханђела изградио је Прота Матеја Ненадовић, која је једна од познатијих личности и вођа Првог српског устанка против Турака. Ученици су посетили и гроб песникиње Десанке Максимовић где је кустос укратко изложио ризницу њеног живота у Бранковини. Такође, ученици су посетили Стару и Нову школу Десанке Максимовић. У Новој школи изложени су лични предмети песникиње као и соба у којој је песникиња проводила време и писала песме и приче.
 
После Бранковине, ученици су ручали у Ваљеву (ресторан “Платани”). Након ручка упутили смо се ка Струганику у посету родне куће војводе Живојина Мишића. Пријатну добродошлицу нам је приредио кустос који је на занимљив начин, дававши разгледнице за награду уколико ученик тачно одговори на питање. Кустос је причао о животу војводе и ученици су били мотивисани за слушање. Након предавања ученици су обишли родну кућу војводе.
После Струганика кренули смо кући. У Бач смо стигли у 21:00h.
Васпитно образовни циљеви екскурзије су остварени.
 
6.5.5. ИЗВЕШТАЈ О РЕАЛИЗОВАНОЈ ЕКСКУРЗИЈИ УЧЕНИКА 6. РАЗРЕДА
 
Време реализација: 7.6.2023.
Место: Београд
Водитељи: Вишња Тривунчевић, Милан Кончар и Бранко Маринковић
 Полазак групе у 7:15h, у испланирано време долазак у Бели двор где су ученици имали прилику да се упознају укратко са историјатом краљевске породице Карађорђевић, и да обиђу саму зграду двора, где их је кустос заинтересовао са наменама различитих просторија, стилу у ком су опремљене, итд. Ученици су имали прилику и да их поздрави њено височанство краљица Катарина Карађорђевић.
После посете Белог двора обишли смо Авалски торањ и имали прилику да се дивимо панорами тог дела Србије.
У 14h је резервисан термин за обилазак Музеја Николе Тесле. Уз занимљив приказ живота и дела нашег највећег научника ученици су учествовали и у експерименту који им се веома допао. Оно што је такође привукло пажњу ученицима су личне предмети Николе Тесле.
На Калемегдану ученици су ручали, а потом имали сат времена на располагању за шетњу Кнез Михајловом.
У 18h долазимо пред Храм Светог Саве где је отпочела вечерња служба која је допринела величанственом утиску храма који је сада потпуно завршен.
У 19h полазак за Бач и у планирано време стижемо на аутобуско стајалиште пред школом.
Екскурзија је у потпуности реализована. Ученици су приказали примерно понашање током целе екскурзије и одељенске старешине их похваљују.
 
 
6.5.6. ИЗВЕШТАЈ О РЕАЛИЗОВАНОЈ ЕКСКУРЗИЈИ УЧЕНИКА 8. РАЗРЕДА
Време реализација: 11. 11. 2022. - 12. 11. 2022.
Место: Ниш, Србија
      Екскурзија за ученике осмог разреда реализована је 11. и 12. новембра 2022. године. На екскурзију су ишла 22 ученика 8/1 и 21 ученик 8/2 са одељењским старешинама и школски педагог. На екскурзију су ученици  ишли у пратњи водича и доктора које је обезбедила агенција.
11.11.2022. полазак из Бача у 7h. Прво место које смо посетили је Манастир Mанасија који се налази покрај реке Ресаве на 2 km североисточно од Деспотовца. После тога смо посетили Ресавску пећину. Од водича смо сазнали да је до сада детаљно истражено 2830 m пећине, а за посетиоце је уређено око 800 m. Кроз пећину смо се кретали спиралном бетонском стазом, која пролази кроз различите дворане на два нивоа. После посете пећини смо отишли у Ниш. Били смо смештени у хотелу „Видиковац“.
Други дан смо посетили Ћеле кулу, па Археолошку салу Народног музеја и књижевно меморијалну поставку Стеван Сремац / Бранко Миљковић. Кустоси Народног музеја су нам на занимљив начин причали о историји града Ниша и о Стевану Сремцу и Бранку Миљковићу.
Шетали смо центром Ниша и видели бронзану скулптуру која приказује Стевана Сремца, његовог пријатеља ловца Калчу и пса Чапу.
Посетили смо споменик ослободиоцима Ниша као и споменик жртвама НАТО бомбардовања 1999. године. После ручка смо наставили пут према Смедеревској тврђави. После обиласка тврђаве наставили смо пут према Бачу. У Бач смо стигли око 20 и 30.
Програм екскурзије је успешно и у целости реализован.

 

7. РЕЗУЛТАТИ ОБРАЗОВНО – ВАСПИТНОГ РАДА

 
 

7.1. ИЗВЕШТАЈ О РЕАЛИЗАЦИЈИ ПЛАНА И ПРОГРАМА, УСПЕХУ И ДИСЦИПЛИНИ УЧЕНИКА НА КРАЈУ  ШКОЛСКЕ 2022/23. ГОДИНЕ

 
Укупан број ученика који је похађао наставу у  овој школској години је 333, од тога је 150 у разредној настави, а  183 у предметној настави.
У првом разреду, где има укупно 38 ученика,  је описно оцењивање, тако да су сви ученици успешно завршили разред. Нема  изречених васпитних мера, као ни ученика који су  наставу похађали  по ИОП-у. У другом,  трећем и четвртом разреду је бројчано оцењивање, комбиновано са описним оцењивањем. У другом  разреду има  33 ученика.  Ово су прве оцене које ученици добијају у књижици у другом разреду, и постигли су следећи успех:  24 ученика је постигло одличан успех, од тога њих 13 има просек 5,00, затим 8 ученика је постигло врло добар успех, а један ученик има добар успех и то је ученик који тренутно наставу похађа по ИОП-у 2. Такође, два у ченика у овом разреду, након што је донета одлука Педагошког колегијума и потписана сагласност родитеља за прелазак на рад по ИОП-у, прешла су, после периода рада по индивидуализованоим програму, на рад по ИОП-у 1, с обзиром да могу да савладавају из појединих предмета само садржаје основног нивоа стандарда. У другом разреду нема изречених васпитних мера у току школске године, а ни на крају школске године.  У трећем разреду има 42 ученика. 30 ученика постигло је одличан успех, од тога 7 ученика постигло је све петице,  док 12 ученика има врло добар успех. Једна ученица од другог полугодишта, након Мишљења Интерресорне комисије,  савладава наставне садржаје по ИОП-у 2. Сви ученици имају примерно влаање на крају школске године, нема ни изречених васпитних мера.   У четвртом разреду има 37 ученика. 18 ученика је постигло одличан успех, од тога 12 ученика има све петице на полугодишту, 15 је постигло врло добар успех, 4 ученика је постигло добар успех. Два ученика  савладавају наставне садржаје по ИОП-у 2, од тога је један дечак који има здравствене сметње, а други дечак је са потешкоћама у савладавању предвиђених исхода, па је због тога преведен на ИОП2. Један  ученик 4/1 одељења, који је дошао у нашу школу крајем прошле школске године,  уз сагласност родитеља и одлуку Педагошког колегијума, преведен је  на ИОП-1, након периода индивидуализованог рада.  Сви ученици четвртог разреда имају примерно владање.   Извештаје за  ученике који наставу похађају по ИОП-у, о томе колико су савладали предвиђене исходе,  учитељи посебно прилажу СИТ-у  школе.
 
разред укупно ученика Оде-ље-ње
 
 
број уче-ника у оде-љењу Девој-чице Деча-ци одлични Врло-добри добри Недо-вољни владање Просечна оцена одељења по ИОП-у
први 38 1 19 7 12 / / / / / / /
2 19 7 12 / / / / / / /
други 33 1 17 6 11 13
(7)
3 1 / / 4,65 1 ИОП 2
2 16 6 10 11
(6)
5 / / / 4,67 2 ИОП 1
трећи 42 1 22 11 11 14
(3)
8 / / / 4,52 /
2 20 11 9 16
(4)
4 / / / 4,59 1ИОП2
четврти 37 1 19 9 10 9
(6)
7 3 / / 4,33 1 ИОП2,
1 ИОП1
2 18 10 8 9
(6)
8 1 / / 4,49 1 ИОП2
укупно 150 8 150 65 85 72
(32)
35 5 / / 4,54 3 ИОП1 +
4  ИОП2
 
 У петом разреду  има 44 ученика. Нема  ученика који на крају школске године имају негативне оцене, што је похвално и закључујемо да су се ученици солидно уклопили у нови систем рада, односно да су се привикли на предметну наставу. Став наставника који предају у петом разреду је да су се ученици солидно снашли, да  углавном добро напредују и  углавном успешно усвајају наставне садржаје.  Два ученика савладавају наставне садржаје по ИОП-у 2, од тога је једном додељен лични пратилац и он доста добро напредује, док други, са којим се не ради код куће, теже савладава садржаје и из свог персонализованог програма учења.  У петом разреду нема изречених васпитних мера. 22 ученика је постигло одличан успех, од тога  8 ученика има све петице, 19 је постигло врло добар успех, док три ученика има добар успех.
У шестом разреду је укупно 35 ученика.  Ни у шестом разреду нема негативних оцена на крају школске године,  9 ученика је постигло одличан успех, од тога 4 ученика има све петице, 19 ученика је постигло врло добар успех, 6 ученика је постигло добар успех, а један ученик је постигао довољан успех.  8 ученика има  оцену из владања врло добро( 4), а једна ученица има оцену из владања добар (3).  Два  ученика похађају наставу по ИОП-у,од тога један у 6/1 по ИОП-у 2, а друга девојчица у 6/2 по ИОП-у 1.  Закључак је одељењског већа шестог разреда да је дисциплина у 6/2 мало боља него у претходној школској години, мада још увек поједини ученици имају испаде у понашању, што је и у овом кварталу решавано уз  индивидуалне разговоре  родитеља са одељењским старешином, педагогом и директором школе. Исто тако, закључак је да је у одељењу 6/1 успех доста лошији у односу на претходне периоде, што се види и по броју одличних ученика, а исто тако и по броју ученика који имају смањену оцену из владања.    У седмом разреду од укупно 52  ученика,  1 ученик је био неоцењен на крају другог полугодишта, и упућен је на полагање разредног испита из 7 предмета, након чега није изашао на разредне испите и понавља седми разред ( неоцењен је због непохађања наставе, и о томе је послато обавештење Центру за социјални рад, а обавештен је и општински просветни инспектор).  17 ученика  у овом разреду је постигло одличан успех,  од тога 8 ученика има све петице, 23 је постигло врло добар успех, док је 11 постигло добар успех.  У  овом разреду    9  ученика има оцену из владања врло добро (4), док 2 ученика има оцену из владања добро (3).  Коментар је наставника који предају у 7/2 да је  и даље тешко радити у том одељењу, зато што постоје дисциплински проблеми и међусобна нетолеранција код појединих ученика, мада ученик коме је од ове школске године додељен лични пратилац  боље функционише у овој школској години у односу на претходну. Коментар је одељењског већа да су и ученици 7/1 постигли слабији успех у овом полугодишту у односну на претходне класификационе периоде.   У седмом разреду укупно три ученика ради по ИОП-у 2.   У осмом  разреду од укупно 52 ученика  нема ученика се   негативним  оценама на крају школске године. 24 ученика је постигло одличан успех, од тога њих 11 има све петице, 19 ученика је постигло врло добар општи успех,  а 9 ученика је постигло општи успех добар.   Један ученик имају оцену из владања добро (3). Три  ученика похађају наставу по ИОПУ-2.   Коментар је одељењског већа осмог разреда да је  8/1 и даље  боље по успеху у односу на ученике 8/2.
 
Раз-ред укупно ученика Одеље-ње
 
 
број ученика у одеље-њу Девој-
чице
Деча-ци одлични врло добри добри до-вољни недо-вољ-
ни
Просечна оцена одељења васпитне мере по ИОП-у
пети 44
 
1 23 12 11 13
(6)
9 1 / / 4,39 / /
2 21 11 10 9
(2)
10 2 / / 4,22 1четворка 2 ИОП2
шес-ти  
35
 
1 17 9 8 4
(2)
8 4 1 / 3,95 7 четворке, 1 тројка 1 ИОП 2
2 18 9 9 5
(2)
11 2 / / 4,13 1 четворка 1 ИОП 1
сед-ми  
52
 
1 26 13 13 11
(6)
8 7 / / 4,04 1 тројка,
2 четворке
2  ИОП2
2 26 13 13 6
(2)
15 4 / 1 3,85 7 четворки, 1 тројка 1 ИОП2
осми  
52
 
1 29 14 15 17
(7)
8 4 / / 4,26 1 четворка 3 ИОП 2
2 23 9 14 7
(4)
11 5 / / 4,00 / /
укупно 183 8 183 90 93 72
(31)
80 29 1 1 4,10 19 четворки,
3 тројке
9  ИОП2
1  ИОП1
Укуп-но у школи 333 16 333 155 178 144 115 34 1 1 4,32 22 смањене оцене из владања 16
(4 ИОП1,
12 ИОП2)
 
 
Просечна оцена школског успеха  ученика на крају школске године је 4,32.
Укупно на нивоу школe,  након предузетог васпитног рада, који није давао ефекте,  изречено је 22 смањене оцена из владања.
 
Предлог мера за побољшање успеха у одељењима:
 
-  На родитељским састанцима, као и на часовима одељењског старешине, скренути пажњу на значај редовног долажења ученика у  школу и континуираног и систематичног рада ученика (с обзиром да је примећено да ученици који имају велики број изостанака постижу и лошији успех из предмета);
 - Оснажити ученике за ефикасно и самостално учење, стручни сарадник и предметни наставници требало би ученицима да на конкретном материјалу демонстрирају технике учења, (у оквиру часова предметне наставе наставници треба да дају конкретне смернице и начинима учења градива из њиховог предмета, на ЧОС-у давати општа упутства о техникама учења, о мапама ума, о материјалу који се ставља у Гугл учионице, упућивате ученике на садржаје РТС Планете, као значајног и доступног извора знања);
 - За побољшање успеха важно је да се појача допунска настава, посебно за предмете из којих ученици имају већи број слабијих оцена, али и мотивисати ученике да редовно похађају часове допунске наставе (наставници коментаришу да они ученици којима је потребна допунска настава често не долазе на те часове, правдају се одласком на аутобус, и сл.)
 -Потребно је континуирано оцењивање ученика и добра координација писмених и контролних вежби, односно доследна примена Правилника о оцењивању, затим, коришћење петнаестоминутних провера, како би наставници што раније стекли увид у проценат савладаности исхода градива које су обрадили, како би моглида предузму одговарајуће активности ако процене да исходи нису савладани у потребној мери ;
 - Унапређивање праксе проверавања и оцењивања ученика – применом континуираног, свакодневног, јавног, образложеног и мотивационог оцењивања, добром припремом ученика за писане провере знања, као и  пружањем већег броја шанси за оцењивање знања; примењивати и друге облике оцењивања изузев писмене и усмене провере знања (оцењивати ученичке продукте знања, израду и излагање презентација, награђивати активност на часу, награђивати и примењивати и активности вршњачког учења);
- За ученике код којих се након иницијалних тестова на почетку школске године утрвди да је низак ниво постугнућа организовати индивидуализацију наставе у оквиру редовне наставе чиме ће се ученицима омогућити да постигну бољи успех;
- Континуирано пратити персонализоване програме рада за ученике по ИОП-у и прилагођавати захтеве  након вредновања постигнућа ових ученика;
-Потребно је наставити са сталном и континуираном сарадњом између наставника, одељењских старешина, родитеља  и педагошке службе у пружању подршке ученицима за подизање мотивације за учење и постизање боље г процента савладаности предвиђених исхода;
  -Ученике   упознавати и даље са обавезама ученика и са последицама које носе повреде обавеза ученика;
- Упознавати ученике са правилима понашања у школи на часовима одељењског старешине, инсистирати на изради одељењских правила понашања у сваком одељењу;
- Унети предложене мере  у планове рада за наредну школску годину у свим одељењима,  а нарочито у одељењима у којима су ученици постигли лошији просечан успех.

7.2. ТАКМИЧЕЊА УЧЕНИКА

 
            У протеклој школској години  такмичења су  реализована из већине предмета.Такмичења су организована према Стручном упутству о организовању такмичења и смотри ученика основне школе, уз поштовање календара такмичења и сатнице за све нивое такмичења, уз сарадњу за стручним друштвима, која су прописивала пропозиције такмичења за предмете  за све нивое такмичења.
Такмичења су организована прво на школском нивоу и она су била  најмасовнија, затим на општинском нивоу (ученици који су се након школских такмичења пласирали на општинска), затим окружна такмичења, на која су се ученици пласирали након постигнутих  резултата на општинским такмичењима. У такмичењима рецитатора и на спортским такмичењима постојао је још један међуниво такмичења, а то је зонски ниво.  Ученици наше школе у претходној школској години такмичили су се на школском, општинском, зонском и окружном нивоу. Нисмо имали ученике који су остварили пласман на републичка такмичења. 
  Резултати такмичења ученика представљени су у табели:
 
 
           
 
РАЗРЕД
 ИМЕ И ПРЕЗИМЕ          УЧЕНИКА       ПРЕДМЕТ
 
    МЕНТОР РЕЗУЛТАТ
    3. Тривунчевић Ленка -Математика Љубица Миљешић 1. место на школском такмичењу, 2. место у рангу на  општ.  такмич.
    3. Адамовић угљеша -Математика Милена Антонић 2. место на школском такмичењу, 2. место у рангу на  општ. такмич.
     4. Јована Рајак -Математика Снежана Чемерикић 1. место на школском такмичењу, 2. место у рангу на  општ. такмич.
     4. Маша Стојановић -Математика Марина Петковић 1. место на школском такмичењу, 2. место у рангу на  општ. такмич.
   4. Милица Крстић -смотра рецитаотра Снежана Чемерикић 1.место на општинском такмичењу, учешће на зонском такм.
     5. Чалић Александра -Техника и технологија Марко Љубисављевић 3. место на опш. такмичењу
    5. Мишан Маја -Биологија
 
-Српски језик и књижевност
Дарко Јовановић
Снежана Вулин
3. место на опш. такмичењу, учешће на окружном
3. место на општ. такмичењу, учешће на окружном такмич.
    5. Ковачевић Олга -Српски језик и књижевност Снежана Вулин 3. место на општ. такмичењу, учешће на окружном такмич.
    6.  Милетић Алекса -Физика
 
-Биологија
- Математика
Слађана Новаковић
Дарко Јовановић
Маријана Павлићевић
3. место на оптшин. такмичењу у рангу
3.место на општинском такмичењу, учешће на окруж. такмич.
1. место у рангу на  општ. такмич.
     6.  Бјелајац Богдана -Математика
-смотра рецитатора
Маријана Павлићевић
- Јелена Тепић Војновић
3.место у рангу на  општ. такмич.
-1.место на општинској смотри, учешће на зонској смотри
    7. Генић Наталија -Математика Маријана Павлићевић 2. место у рангу на  општ. такмич.
 
     7. Јовановић Никола -Математика Маријана Павлићевић 3.место у рангу на  општ. такмич.
 
    7. Тодоровић Саша -Хемија Гордана Чивчић Шешум 3.место на општин. такмичењу
  7. Пенавин Иван -Хемија Гордана Чивчић Шешум 3.место на општин. такмичењу
7. Анђела Суботић -Књижевна олимпијада
 
-смотра рецитатора
Снежана Вулин
 
Снежана Вулин
1. место на школском такмичењу; Учешће на општинском такмичењу
1.место на општинском такмич.,учешће на зонском такмич.
   8. Анђела Ђукић Немачки језик Едита Јакс Средојевић 1. место на школском такмичењу;
1.место на општин. такмичењу; учешће на окружном такмичењу
   8. Ненад Карановић -Хемија
 
 
-Географија
Гордана Чивчић Шешум
Тамара Милошевић
2. место на општинском такмич.
 
3.место на општин. такмич.
    8. Милан Арежина -Математика Младенка Јелић 1.место у рангу на  општ. такмич.
 
   8. Сара Аладин -Математика Младенка Јелић 1.место у рангу на  општ. такмич.
 
   8. Вујадин Богуновић -Енглески језик
 
-Историја
Јелена Азашевац
Милан Кончар
3. место на општинском такмич., учешће на окруж.
3. место на општинском такмичењу, учешће на окружном такмичењу
   8. Вуковић Андреа -Биологија Дарко Јовановић 3. место на општинском такмичењу, учешће на окружном такмичењу
 За такмичења су се ученици уз помоћ наставника ментора припремали на часовима  редовне наставе, додатне наставе, давањем додатних материјала за самостални рад код куће, као и кроз слање материјала ученицима  у гугл улчионице.
Наша школа била је организатор и домаћин два највећа општинска такмичења, а то су такмичење из Српског језика и књижевности и Математике. Све наведене активности у вези са организацијом такмичења, школа је успешно реализовала. Задужена особа за такмичења у школи био је педагог Јасна Гуслов. 
Потешкоћа, приликом учешћа на такмичењима која се реализују у другим местима, била је организовање превоза за ученике, али су овде родитељи значајно партиципирали тиме што су превозили децу и наставнике такмичаре у места  ван Бача. 
                        У спортовима су релизована   такмичење из следећих спортова у претходној школској години, са следећим резултатима:
СТОНИ ТЕНИС:
-          На екипном  општинском такмичењу девојчице су освојиле прво место, након чега су учествовале и на окружном такмичењу, док су  дечаци су освојили треће место екипно на општинском такмичењу.
ФУТСАЛ:
  • На општинском такмичењу у футсалу дечаци су освојили прво место;
  • На окружном такмичењу у футсалу дечаци су освојили прво место;
  • На међуокружном такмичењу у футсалу дечаци су освојили друго место.
            КОШАРКА:
  • Прво место на општинском такмичењу и учешће на окружном у конкуренцији дечака.
           ОДБОЈКА:
  • На општинском такмичењу у одбојци девојчице су освојиле  треће место.
            Ученици наше  школе редовно и масовно учествују на Кросу РТС-а, тако је било и ове школске године, и  том приликом добијају слатке награде за освојена места.

7.3.  РЕЗУЛТАТИ ЗАВРШНОГ ИСПИТА

 
Завршним испитом у школској 2022/23. години  проверавана је оствареност изабраних стандарда постигнућа из седам наставних предмета (српски језик, математика, историја, географија, хемија, биологија и  физика). Ученици су решавали три теста: српски језик, математика  и један од пет предмета који су изабрали. Ове године је први пут примењено тестирање из изабраног трећег предмета. Ученици наше школе ове године нису бирали физику за један од предмета из којих ће радити завршни испит.
На завршни испит изашло је свих 52 ученика осмог разреда, од тога 23 девојчица и 29 дечака, који су  похађали  два одељења осмог разреда. Три ученика су полагала завршни испит према посебном програму, који је у складу са њиховим способностима (ИОП-2).
С обзиром да још увек није урађена анализа завршних испита од стране Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, прилажемо анализу која је школи била доступна на порталу Моја средња школа:
ОШ "Вук Караџић"
Бач, Бач
Школска 1
http://skolabac.nasaskola.rs
[email protected]
021607120
Статистички подаци о постигнућима ученика дате школе *
Укупан број ученика осмог разреда у школи:52
Укупан број ученика који су завршили основну школу:52
Укупан број носилаца Дипломе ”Вук Караџић”:6
Укупан број ученика који су освојили награде:0
Просечан број бодова на крају разреда *
Шести:16,62
Седми:16,40
Осми:16,51
Укупно:49,53
Просечан број бодова на завршном испиту *
Укупно:25,10
Просечан укупан број бодова *
74,63
 * Приказани подаци односе се на текућу школску годину.
 Када буду доступни разултати које шаље Завод за вредновање, биће урађена детаљна анлиза  резултата завршног испита, која је саставни део Извештаја о раду школе.
 

8. ПРОЈЕКТНА АКТИВНОСТ У ШКОЛИ

8.1. ПРОЈЕКАТ ЕРАЗМУС+

Све пројектне активности су представњене на Фб страници преојекта:
https://www.facebook.com/groups/518038240183191
         Комплетна документација се налази у архиви координатора, а део се може видети на школском диску:
https://drive.google.com/drive/folders/1nG4eKx49pHVCzFG63HdjJBg3Va1WQM22
           Линк ка извештају пројекта:
https://drive.google.com/drive/folders/1nG4eKx49pHVCzFG63HdjJBg3Va1WQM22

8.2. ПРОЈЕКТНА АКТИВНОСТ “ПОКРЕНИМО НАШУ ДЕЦУ”

 
Пошто смо проценили да су активности из пројекта Покренимо нашу децу врло значајне за добробит деце, наставили смо  са реализациом пројектних активности и у овој школској години у разредној настави.
Учитељи су свакодневно превентивно вежбали са ученицима  15 минута. Користили су три модела вежби:
 
1.модел
•             „Весела стопалца“
•             „Причам ти причу“
•             „Здрава стопалца“
•             „Разиграна палица“
2.модел
•             „Музичка гимнастика“
•             „Плеши и заледи се“
3.модел
•             „Јесење играрије“
•             „Зимске играрије“
•             „Пролећне играрије“
Веома је значајно да се све није зауставло на томе. Важно је да  су деца и родитељи схватили значај свакодневне примене физичких активности за здравље, како њихове деце, тако и њих самих. Што значи да преосталих минимум 45 минута дневно деца требају да имају физичку активност код куће са родитељима и то је препоручљиво у природи, парку…
Заједничким снагама можемо покренути нашу децу  и испунити све захтеве и циљеве који се односе на правилан раст и развој детета.

9. ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ ОРГАНА УСТАНОВЕ

9.1. ОРГАН УПРАВЉАЊА - ШКОЛСКИ ОДБОР

 
У школској 2022/23. години одржане  су седнице Школског одбора. На седницама поред чланова одбора присуствовали су још и председници синдиката школе, представници ученичког парламента и директор школе, као и секретар(записничар). На свим седницама је постојао кворум код изгласавања и давања сагласности. Записници се налазе код секретара школе. 

9.2. ОРГАН РУКОВОЂЕЊА - ДИРЕКТОР ШКОЛЕ

 
*Извештај о раду директора школе је посебан документ, усвојен  на седници Школског одбора и у електронској форми доступан на сајту школе и зборничком гугл диску, а у штампаном облику код секретара школе.

9.3. САВЕТОДАВНИ ОРГАН - САВЕТ РОДИТЕЉА

 
Савет родитеља је у школској 2022/2023. години одржао је седнице и записници се налазе код секретара школе.
 
Савет родитеља, као саветодавни орган школе, чине представници родитеља свих 16 одељења школе. У току претходне школске године одржано је три састанка Савета родитеља,  а остале састанке Савет је одржавао онлајн. Састанке су водили председник Савета родитеља, Виктор Генић који је изабран на првој, конститутивној седници Савета родитеља, као и директор школе, секретар и педагог.
На својим седницама Савет родитеља расправљао је о питањима из своје надлежности.
На првој седници, која је одржана 15. септембра,  је поред избора председника, заменика и записничара, разматран Извештај о раду школе у претходној школској години, као и извештај о извршеном самовредновању, затим је разматран Годишњи план рада школе за предстојећу школску годину. Дата је сагласност на програм и организовање екскурзија, изабран је најбољи понуђач за осигурање (ДДОР осигурање), донета је одлука да се у школи и ове године настави акција „Добровољног родитељског динара“, са циљем опремања учионица, тако што родитељи једног одељења заједно са одељењским старешином уочавају који је приоритет и усмеравају свој новац у набавку истог.
Изабрани су представници родитеља у стручни актив за развојно планирање,  тим за самовредновање, тим за инклузивно образовање, тим за професионалну оријентацију и тим за културне, друштвене и спортске активности.
На другој седници Савета родитеља, која је одржана у новембру, родитељи су упознати са актуелним дешавањима у  у школи у првом кварталу, а разматрали су  и постигнути  успех и дисциплину ученика у току првог квартала.
На трећој седници Савета родитеља, која је одржана у марту, обавештени су о одлуци Наставничког већа о избору уџбеника за први и пети разред у школској 2023-24.години. Такође је разматрана питања набавке уџбеника, али и о томе на основу чега се се наставници одлучују за одабране уџбенике.
Савет родитеља ове године је добро функционисао, мада је одржано мање седница него што је уобичајено.  Одзив изабраних родитеља на седнице био је солидан, мада неки родитељи нису били редовни на седницама, па је закључено да родитељима треба убудуће и предочити да, уколико се прихвате чланства у Савету родитеља, треба што редовније  да присуствују седницама Савета, како због самог функционисања Савета родитеља, тако и због одлука  Савета које треба да пренесу у одељења из којих су изабрани.

 

10. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ СТРУЧНИХ ОРГАНА УСТАНОВЕ

10.1. НАСТАВНИЧКО ВЕЋЕ

ВРЕМЕ АКТИВНОСТ ДОКУМЕНТ
14.09.2022.
  1. Усвајање записника са претходне седнице школе
  2. Разматрање годишњег извештаја о раду школе за претходну школску годину 2021/22.
  3. Извештај о извршеном самовредновању у току протекле школске године
  4. Разматрање Акционог развојног плана за школску 2022/2023.
  5. Разно
Записник
3.11.2022.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Анализа успеха ученика на првом кварталу
  3. Дан школе
  4. Извештај тима за заштиту од дискриминације насиља, злостављања и занемаривања - секретар школе Биљана Бијелић и Младенка Јелић
  5. Едукација Erazmus+
 
26.12.2022.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Реализација програмиских задатака, успеха и дисциплине након првог полугодишта
  2. Извештаји о васпитном раду са ученицима и предлози за похвале и изрицање мера
  3. Припрема анкетирања родитеља о сарадњи са школом
  4. Предлози за побољшање квалитета учења и наставе
  5. Планирање прославе школске славе
  6. Обука Етика
  7. Еразмус +
  8. Разно
Записник
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
16.1.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Доношење одлуке о избору просветног радника “Светосавац” за ову школску годину
Записник
23.3.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Доношење одлуке о избору бесплатних уџбеника
  3. Избор за уџбенике за наредну школску годину
  4. Закон о избору уџбеника
Записник
31.3.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Анализа успеха и дисциплине ученика након трећег квартала школске 2022./23. године
  3. Разно
Записник
12.5.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Разматрање о тренутној безбедности школе и предлозима за побољшање исте.
Записник
5.6.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Кораци школе у складу са дописом Министарства које је добила
  3. Питања
Записник
9.6.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Реализација програмских задатака, успеха и дисциплине на крају другог полугодишта ученика осмог разреда
  3. Награђивање и похваљивање ученика за постигнуте резултате
  4. Додела признања (Вукових и Доситејевих диплома) ученицима
  5. Избор ученика генерације
  6. Организација завршних свечаности
  7. Доношење одлуке о упућивању ученика на полагање поправних испита и организовање припремне наставе за полагање поправних испита
  8. Организовање припремне наставе ученика осмог разреда за полагање мале матуре
  9. Припрема за упис ученика осмог разреда у средње школе
  10. Национална платформа за превенцију насиља која укључује децу
  11. Поступци у кризним ситуацијама
Записник
 
27.6.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Реализација програмских задатака, успеха и дисциплине на крају другог полугодишта ученика осмог разреда
  3. Анализа изведених екскурзија
  4. Разно
Записник
3.7.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Анализа успеха ученика на завршном испиту
  3. Планирање фонда часова
  4. Подела предмета на наставнике за наредну школску годину 2023/24.
  5. Подела решења за годишњи одмор
  6. Разно
Записник
 
 
 
 
23.8.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Анализа организационих техничких проблема за план рада у наредној школској години смернице МП
  3. Подела предмета на наставнике и остала задужења
  4. План рада и распоред часова
  5. Учешће на манифестацији Дани Европске баштине
Записник
 
24.8.2023.
  1. Усвајање записника са претходне седнице
  2. Организација наставне на основу смерница
  3. Усвајање извештаја о раду Тима за заштиту ученика од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања у школској 2022/23. години
  4. Разно
Записник
 

 

10.2. ПЕДАГОШКИ КОЛЕГИЈУМ

 
Педагошки колегијум сачињавају сви представници стручних већа и стручних актива, а координира Колегијумом директор.
Састанци су редовно одржавани по предвиђеном плану а било их је 11 у току школске године.
На састанцима педагошког колегијума разматрана су питања:
1. Организација рада у на почетку  шк.2022/23.године. 
2. Педагошки колегијум упознат је са Стручним упутством за организацију и реализацију  образовно-васпитног рада у основној школи за шк.2022/23.годину 
3. Упознавање са годишњим извештајем о раду школе за шк.2021/22.годину 
4. Упознавање са ГПРШ за шк.2022/23.годину и ШП за период 2022-2026.год.
5. Акциони план ШРП за шк.22/23.годину
6. План самовредновање за шк. 2022/23. годину  
7. Доношење одлука о остваривању права на ИОП
8. Усвајање критеријума оцењивања
9. Упознавање са Правилником о оцењивању ученика
10. Упознавање са протоколом за заштиту ученика од насиља, злостављања, занемаривањаи дискриминације/ платформа „Чувам те“
11. Упознавање са кућним редом школе
12. Колегијум је континуирано током године на класификационим периодима пратио успех ученика и  реализацију наставног плана и програма
13. Руковођење и организација активности којима је обележен Дан школе
14. Педагошки колегијум разматрао је предлоге Стручног актива за развојно планирање начину обележавања новогодишњих и божићних празника у школи и руководио свим активностима
15. Предлагање кандидата за доделе награде Општине Бач„Свети Сава“
16. Колегијум је предлагао и организовао активности којима се обезбеђује упис ученика у нову школску годину (сарадња са предшколском установом, )
17. Колегијум је упознат са свим активностима Тима за професионалну оријентацију 
18. Колегијум је упознат са информацијом да ће се за шк.2023/24.годину вршити избор уџбеника за 1.и 5.разред, као и за 8.разред из предмета техника и технологија.
19. Колегијум је је упознат са обавезом школе да регулише употребу мобилних телефона током боравка ученика у школи. Колегијум предлаже да се усвоје мере које је предложило Наставничко веће
20. Колегијум је разматрао резултате итраживачког дела рада директора школе  за лиценцу, који се односио на процену дигиталних компетенција наставника,  и на основу закључака овог истраживања донео предлог да треба урадити процену дигиталне зрелости школе (пројекат                 ”Селфи”),
21. Након трагедије у ОШ „ Владислав Рибникар“ 3.маја, колегијум је упознат са реаговањем школе, да је школа путем вибер групе и мејла,  послала свим запосленима приручник за поступање у психолошким кризним ситуацијама, као и извод из приручника за одељењске старешине. Директор школе одржала презентацију о поступањима установе на кризне ситуације.  Родитеље су упућени на  платформу “Чувам  те”.  На колегијуму су сви запослени позвани да нарочито обрате пажњу на свако понашање ученика које одступа од уобичајеног и да о истом одмах обавесте педагога или психолога школе, родитеље, како би се спречиле нежељене ситуације. Позивају се запослени да нарочито обрате пажњу на понашање ученика током боравка у школи. 
22. На крају другог полугодишта колегијум је упознат са:  - анализом реализације годишњег плана рада и школских програма - Извештајем СТИО о напредовању ученика који се школују по ИОП-у  Сви наведени подаци доступни су у целости у записницима са састанака. Сви извештаји наведени у тексту у целости су доступни и саставни су део годишњег извештаја о раду школе. Све наведене активности школе документоване су, поред извештаја, на друштвеним мрежама школе.

 

10.3. ИЗВЕШТАЈ АКТИВА ЗА РАЗВОЈНО ПЛАНИРАЊЕ

 
Стручни актив за развојно планирање се 2022/2023. године састао четири пута. Сва четири састанка су била продуктивна. Састанци су били садржајни, динамични и присуствовали су директор, педагог, координатор и скоро увек сви чланови тима.На првом састанку је донет Акциони план за ову школску годину, који је произашао из развојног плана школе. На школском одбору је план усвојен и реализован је у току наставе. 
Постоје четири кључне области: 1. РЕСУРСИ, 2.ЕТОС, 3.НАСТАВА И УЧЕЊЕ, 4.ОБРАЗОВНА ПОСТИГНУЋА УЧЕНИКА ,које су излистане у развојном плану.
1. КЉУЧНА ОБЛАСТ- РЕСУРСИ  : У плану је увођење оптичког интернета,  као и замена школске опреме у зависности од прилива средстава од родитељског динара, који је добровољан.  
 
2. КЉУЧНА ОБЛАСТ- ЕТОС: у оквиру подизања сарадње са родитељима, родитељи су заступљени у тимовима за: инклузију, самовредновање, драмско, развојно и тим за здравствену и социјалну заштиту. Добијали су одштампане картице ес- дневника, фејсбук ради, школски сајт исто. Ученици и наставници су награђивани за постигнуте резултате за Светог Саву, похваљивани су и истицани на свечаностима. Водило се рачуна о подизању нивоа безбедности, одржана су  предавања полиције, о насиљу сви обавештавани . Матурска приредба 8. разреда је, традиционално, одржана у КП Центру, а организацију матурске вечери су преузели родитељи ученика уз сарадњу одељенских старешина и других наставника


3. КЉУЧНА ОБЛАСТ- НАСТАВА И УЧЕЊЕ: ученици старијих разреда раде презентације. Кроз разне активности и учешће школе у Еразмус пројекту, настаници уводе нове иновативне облике наставе и учења.
Конкурс „Замењених улога“ је организован и реализован уз велико интересовање и ангажовање ученика седмог и осмог разреда.
4.  КЉУЧНА ОБЛАСТ- ОБРАЗОВНА ПОСТИГНУЋА УЧЕНИКА
 Сви наставници су се трудили да остваре зацртане циљеве и да рад у школи буде прилагођен што већем успеху ученика. 
На првом састанку Актива, усвојен је план и програм рада Актива и престављен Акциони план за ову школску годину, коју је касније ШО и усвојио.
На другом састанку Актива, предузете су активности како би се Дан замењених улога што квалитетније и реализовао. У овој активности учествовао је велики број ученика, а општи утисак је да су ученици веома добро одреаговали и као учесници „замена“ и као гледаоци и сарадници организованих улога. 
На трећем састанку су предузете све припремне активности за огранизовање Сајма половних уџбеника, након последње наставне недеље. Та активност се и реализовала 26.06. у кабинету техничког образовања. Ово је други на овакав начин организован Сајам и није се одазвало много ученика, али је та активност ипак заживела и, уз одређене корекције у циљу боље огранизације, реализоваћемо је и наредних година. 
Четврти састанак тима је огранизован у циљу анализе рада Актива и договора око унапређења рада у наредним годинама. Закључак је био да је Актив учествовао у бројним активностима школе и да ће се у току наредне школске године још више активирати и радити на већем ангажовању родитеља и наставника у планирању и реализацији активности које ће бити подстицајне за ученике.
 
Координатор Актива за развојно планирање : Јелена Тепић Војновић

 

10.4. СТРУЧНИ  АКТИВ  3А  РАЗВОЈ  ШКОЛСКОГ  ПРОГРАМА

               
У току 2022/23. години Стручни актив за развој Школског програма је радио у следећем саставу:
  • Снежана Чемерикић , наставник разредне наставе  -  координатор
  • Снежана Вулин, наставник српског језика  -  члан
  • Маја Узуров, наставник разредне наставе  -  члан
  • Бранко Маринковић, наставник технике и технологије  -  члан
  • Драган Медић, наставник физичког васпитања,  -  члан
 
Стручни актив за развој школског програма обавља посебно следеће послове:
1. Доноси план рада и подноси извештаје о његовој реализацији;
2. Учествује у изради школског програма
3. Израђује пројекте који су у вези са школским програмом;
4. Прати реализацију школског програма;
 
5. Сарадња са стручним већима, активима и тимовима у школи;
6.  Информисање Наставничког већа о реализацији активности;
 
Током 2022/23.године, реализоване су следеће активности:
• Анализа развојног плана школе према приоритетним областима (Етос, Настава и учење и Образовна постигнућа ученика)
• Упознавање са допунама и изменама Школског програма које су документовани анексом, разматрања промена у наставним плановима и програмима (промена имена предмета, фонда часова, појединих предмета чији су садржаји оријентисани ка исходима, уџбеника итд.)
• Усвајање плана рада Стручног актива за развој Школског програма за текућу школску годину.
• Утврђене су активности којима се прати остваривање програма образовања и васпитања:
- праћење наставних (часови редовне, допунске и додатне насатве) и вананаставних активности (слободне активности ученика, секције) од стране педагошко-психолошке службе, анализа и евалуација редовних часова према стандардима, индивидуални разговори са наставницима о посећеним часовима и остварености образовно-васпитних циљева
- сарадња са члановима локалне заједнице у различитим активностима, манифестацијама у оквиру остваривања садржаја Школског програма, наставних и ваннаставних активности.
• Анализа примене исхода у настави – (анализа исхода на нивоу предмета, анализа неусклађености наставног садржаја на преласку из млађих у старије разреде, анализа хоризонталне и вертикалне повезаности настаавног садржаја на нивоу старијих разреда)
• Анализа остварености циљева Школског програма на крају првог полугодишта и реализоване активности према приоритетним областима Развојног плана школе
• Разматрање проблема оптерећености ученика и наставника у оним одељењима у којима су ученици који наставу похађају по ИОП- у преко анализе успеха ученика
(Извештај педагога о успеху ученика на полугодишту, Извештаји Стручног тима за инклузивно образовање)
• Анализа примене искустава са семинара у настави
• Праћење реализације Школског програма на крају другог полугодишта кроз реализован број редовне, допунске и додатне наставе
• Писање извештаја Стручног актива за развој Школског програма за школску 2022/23.
• Састављање плана рада Стручног активаза развој Школског програма за наредну школску 2023/2024. годину.
Настава није  реализована у потпуности јер је 6.6.  2023. године прекинута одлуком Владе и Министарства просвете .

10.5. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ТИМА ЗА ИНКЛУЗИВНО ОБРАЗОВАЊЕ

 
Тим за инклузивно образовање  чине следећи чланови:
ЉИЉАНА УМИЋЕВИЋ – координатор тима,  наставник разредне наставе
МАРИНА ПЕТКОВИЋ – учитељица  другог разреда
МАРИЈАНА ПАВЛИЋЕВИЋ –наставница математике
БЛАНКА ПАВЛОВ КОНДИЋ -родитељ
ЈАСНА ГУСЛОВ –педагог
ДАЈАНА ТЕПИЋ –директор
 У протеклом периоду планирано је и одржано  одржано 6 састанака .
Чланови Тима су на почетку нове школске године  извршили анализу реализације Плана и програма рада Тима у протеклој 2021/2022. години, као и анализу стања успеха ученика на крају школске 2021/2022. године.
Извршено је конституисање тима.
Усвојен је План и програм рада у коме су предвиђене и планиране одређене  активности по месецима током 2022/2023. године.
Извршене су измене и допуне плана тима и унешене су у Школски програм и Годишњи план рада школе.
Чланови тима су се договорили о активностима које следе и поделили задужења.
Члановима Наставног већа дата су упутства о праћењу рада деце којима је потребна додатна подршка.
Током септембра и октобра извршено је праћење ученика којима је потребна додатна подршка у раду.
Комплетирана је документација ученика који се упућују на Интерресорну комисију.
Урађени су индивидуални образовни планови  за децу која су већ обухваћена ИОП-ом и она чији се рад предходно пратио.
Члановима наставничког већа дата су упутства о вођењу електронског  дневника и Матичне књиге за ученике којима је потребна додатна подршка.
Нашој школи су одобрена пет  личних пратиоца.
Вођени су  индивидуални разговори са родитељима деце за коју треба израдити  ИОП
( давање сагласности, сарадња у спровођењу ИОП-а) и сви су захтеви одобрени од Педагошког колегијума.
На крају другог полугодишта извршено је вредновање постигнутих исхода за ученике којима је потребна додатна подршка.
Код ученика код којих планирани исходи  за крај првог полугодишта, углавном нису остварени, извршена је  ревизија планова где су исходи који нису савладани у првом полугодишту, поново планирани у другом полугодишту.
Током другог полугодишта , Тим је пратио спровођење  индивидуалних образовних планова и пружао подршку наставницима и учитељима.
Написан је Акциони план за  три ученика који уписује средњу школу.Окружној уписној комисији у Новом Саду послата је неопходна документација за упис ученика који су завршили  образовани програм по ИОП-у2 (осми разред) са мишљењем СТИО које садржи препоручена три смера у складу са могућностима ученика уз сагласност родитеља. Ученици су успешно завршили завршни испит и одлуком Окружне уписне комисије распоређени су у једну од наведене три жеље које је препоручио СТИО школе.
Сарадња са свим родитељима и ученицима који су обухваћени ИОП-ом је била је успешна.
Остварена је и ове гдине  сарадња са ОШ “Херој Пинки“  из Бачке Паланке  као и Едукативним центром „ Полетарац“ у Бачу.
Током ове школске године су реализоване бројне активности ( приредбе, изложбе, посете, екскурзије, дан замењених улога, примена нових метода у раду наставника...) које су позитивно утицале на ученике којима је потребна додатна подршка.
Извршено је информисање Наставничког већа  и стручних органа школе о раду Тима.

10.6. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ТИМА ЗА ПРОФЕСИОНАЛНУ ОРЈЕНТАЦИЈУ

 
Тим за професионалну орјентацију у школској 2022/23. години чине следећи чланови:
Јелена Азашевац – одељењски старешина 7-1 разреда,
Тамара Милошевић – одељењски старешина 7-2 разреда,
Младенка Јелић- одељењски старешина 8-1 разреда,
Јелена Тепић Војновић - одељењски старешина 8-2 разреда,
Јасна Гуслов – школски педагог.
Током школске године записничар и координатор тима је била Јелена Азашевац.
У току првог полугодишта тим се састао два пута. Први састанак је био 12.9.2022. и на том састанку чланови тима су се упознали са садржајем програма ПО и разговарало се о плану рада тима ПО. Једногласно је усвојен план рада тима и разговарало се о радионицама које би требало реализовати у одељењима седмог и осмог разреда. Договорено је и да се на наредном родитељском састанку родитељи упознају са програмом ПО Други састанак је био 5.11.2022. На састанку се разговарало о ситуацији након првог квартала. Утврђено је да су ученици заинтересовани у да активно учествују у раду.
У току другог полугодишта Тим за професионалну орјентацију састао се три пута. Трећи састанак одржан је 23.1.2023. када је сагледано све оно шта се радило током првог полугодишта, утврђено је чиме ће се чланови бавити у току другог полугодишта и које ће бити њихове активности када је у питању што боље оспособљавање ученика за даље школовање, као и помоћ приликом одабира будуће школе.
Током другог полугодишта средње школе су активно долазиле и нашим ученицима представљали све што поседују и што нуде будућим средњошколцима.Средње школе из Бача, Оџака и Бачке Паланке су долазиле у школу и одржале презентације ученицима осмог разреда. Четврти састанак тима је одржан 5.6.2023. на коме се разговарало о успешности реализације програма ПО у сваком од одељења седмих и осмих разреда. Пети састанак је одржан након Одељенског већа 22.6.2023.. када је усвојен извештај тима за ПО.

10.7. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ТИМА ЗА ЗАШТИТУ УЧЕНИКА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈЕ, НАСИЉА, ЗЛОСТАВЉАЊА И ЗАНЕМАРИВАЊА

 
Чланови  Тима у овој школској години су били :
·         Дајана Тепић - директор школе,
·         Јасна Гуслов -  школски педагог,  
·         Биљана Бијелић – секретар  школе,
·         Снежана Чемeрикић - члан тима, наставник разредне наставе и
·         Милан Кончар – члан тима, наставник историје,
·         Младенка Јелић - координатор тима, наставник математике.
 
Тим за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања обављао је комуникацију и сарадњу тако што су  чланови Тима састајали у школи, али и  кроз комуникацију преко групе на Виберу. Одржано је девет седница Тима, од којих су четири биле ванредне.На првој седници су дефинисане су активности које ће тим реализовати у овој школској години и усвојен је план рада Тима. Договорено је да се Програм  заштите од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања допуни превентивним активностима у вези са унапређењем заштите од трговине људима.
У новембру је одржана ванредна седница Тима због инцидентне ситуације у вези са сумњом на електронско насиље.  У решавање ситуације била је укључена и полиција. Директорица је назвала број 19833 и посаветовала се о даљим корацима и превентивним активностима. Разговор са ученицима у свим одељењима обавиле су директорица и педагогица. Ученици су негирали да је било ко од њих направио страницу tracevi_baca_. Одељењске старешине и наставници, посебно информатике, су такође добиле инструкције како обављати разговоре са ученицима у правцу безбедног понашања на интернету.
На трећој и четвртој седници урађена је анализа дисциплине ученика након првог квартала, односно првог полугодишта школске 2022/23. године и разговарано је о реализацији планираних активности.
У марту је одржана пета седница Тима (друга ванредна) на којој је одељењски старешина 5/2, Маријана Павлићевић упознала је чланове Тима са дисциплинским проблемима у одељењу. Тим је проценио да је неопходно донети Индивидуални план заштите за одељење 5/2 и ученика Л.М. како би се побољшала атмосфера у одељењу у циљу превазилажења конфликтних ситуација и боље адаптације Л.М. на одељење и боље прихватање и сензибилисање одељења према његовом специфичном понашању.
На шестој седници је урађена анализа дисциплине ученика након трећег квартала и разговарано је о реализацији планираних активности.
Почетком маја (5.5.2023.) је одржана седма седница Тима (трећа ванредна) на којој је разматрана тренутна безбедоносна ситуација у нашој школи након трагичног догађаја у школи у Београду. Једном делу седнице присуствовала је, на сопствени захтев, одељењски старешина 5/2 Маријана Павлићевић, наговештавајући да у одељењу има ситуацију коју треба да чује Тим и размотри.
Свесни да је неопходно утврдити и проценити ниво насиља, јер сагледава да има елементе трећег нивоа, Тим договара следеће кораке које треба предузети и одлучује да наредну седницу одржи 8.5.2023.
На осмој седници (четврта ванредна) Тим процењује, на основу прикупљених чињеница, да се ради о трећем нивоу насиља (социјално – претње, псиичко – застрашивање) и утврђује редослед наредних корака у поступању у складу са Правилником о протоколу поступања у Установи у одговору на насиље, злостављање, занемаривање и дискриминацију. Директорица је  донела закључак о покретању васпитно - дисциплинског поступка према Л.М.
Крајем јуна је одржана девета седница Тима на којој је урађена анализа дисциплине ученика на крају другог полугодишта и разговарано је о реализацији планираних активности. Директорица је упознала Тим о току васпитно-дисциплинског поступка.
У току вођења васпитно-дисциплинског поступка ОС 5/2 Маријана Павлићевић је према Ревидираном плану заштите (у који је поред М.Л. укључено и одељење 5/2 и родитељи) водила појачан васпитни рад са учеником М.Л. и одељењем. С обзиром да је појачан васпитни рад довео до жељених резултата, директорица је обавестила Тим да је обуставила вођење васпитно-дисциплинског поступка, а да су са учеником М.Л. наставиле активности планиране Ревидираним планом заштите у школи као и у ЦСР које су реализоване према њиховом Плану услуга.
 
Тим  је протекле школске године своје активности усмеравао на спровођење мера превенције кроз следеће активности:
·         Договорено је да дежурство у делу школе где наставу похађају ученици од 1. до 4. разреда обављају као и до сада две учитељице пре почетка наставе (у ходнику и у дворишту), а да за време одмора свака учитељица буде у учионици са својим одељењем или напољу испред учионице. Дежурство у делу школе где наставу похађају ученици од 5. до 8. разреда: дежураће 3 наставника (ходник и двориште).
·         Све одељенске старешине су на ЧОС-у подсетиле ученике на правила понашања, обавезе и одговорности ученика, запослених и ученичких родитеља/старатеља у школи. У свим учионицама су истакнута правила понашања која су донели сами ученици.
·         Одељењске старешине су подсетиле ученике на облике и нивое насиља и злостављања. Разговарано је превенцији насиља са посебним освртом на дигитално насиље.
·         У склопу превентивних активност  у борби против вршњачког насиља посебна пажња се посвећује и сарадњи са родитељима. Родитељи редовно добијају обавештења од школе о понашању  и успеху свог детета и при првим знацима неког проблема или конфликта међу ученицима родитељи су обавештени.
·         Одељењске старешине су  још једном подсетили су родитеље и ученике да се на платформи „Чувам те“ могу пронаћи информативни и едукативни материјали из области превенције и заштите од насиља.
·         Родитељи су упознати са изводом из Закона о основама система образовања и васпитања са посебним освртом на одредбе које прописују права и обавезе ученика, као и одговорност родитеља.
·         На родитељским састанцима су одељењске старешине подсетиле родитеље на Правила понашања и обавезе запослених, ученика и родитеља као и на Правилник о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање, занемаривање и  дискриминацију.
·         Током школске године вршено је промовисање превенције и заштите деце и ученика од насиља и дискриминације кроз указивање на значај толеранције, емпатије, поштовање права и различитости, развијање сарадње и оснаживање за ненасилну комуникацију и ненасилно решавање конфликата на ЧОС-овима, радионицама које су одржаване у школи, на састанцима Вршњачког тима и Ђачког парламента.
·         Од октобра месеца у школи се спроводе превентивне активности за заштиту ученика од трговне људима. Обележен је Европски дана борбе против трговине људима (18.октобар).
·         У фебруару је обележен “Дан розих мајица“. Том приликом реализоване су следеће активности:
o   На ЧОС-у је прочитана прича о розе мајицама.
o   Вршњачки тим и Ђачки парламент су направили пригодне плакате.
o   На часовима ликовног су цртани цртежи на тему „Стоп насиљу“.
o   У уторак 28.2.2023.  сви ученици и наставници су у школи носили розе мајице.
·         Низом пригодни активности обележени су и Међународни дан толеранције, Међународни дан људских права и Међународни дан жена.
·         Два члана Тима (Биљана Бјелић и Младенка Јелић) су присуствовала стручном скупу који је одржан у Новом Саду на ком се разговарло о превенцији и борби против трговине људима као и о примени индикатора за прелиминарну идентификацију ученика који су потенцијалне жртве ризика. У гугл учионици „Директор“ и на гугл диску „ Зборница“ постављен је материјал са стручног скупа.
·         Чланови Тима Биљана Бјелић и Младенка Јелић су на седници Наставничког већа упознале присутне са Листом индикатора за прелиминарну идентификацију ученика који су потенцијалне жртве трговине људима.
·         Поједини чланови Наставничког већа су завршили обуку “Значај система образовања и васпитања у борби против трговине људима“ која је постављена на платформи „Чувам те“.
·         Одељењске старешине су едукативне филмове „Реци не“ и „ Посмартачи“ приказали ученицима на ЧОС-у  и линкове за те филмове послали у родитељске групе.
·         Ученици четвртог, петог и шестог разреда присуствовали су предавању о вршњачком насиљу.
·      Обуку из Основа безбедности деце, чији је циљ стицање основних и унапређивање постојећих знања, вештина и ставова  ради подизања безбедносне културе ученика првог, четвртог и шестог разреда основне школе урадиле су одељењске старешине и учитељице на ЧОС-у.
·         У новембру су ученици седмог и осмог разреда заједно са одељењским старешинама и појединим наставницима присуствовали едукативној представи „Аманет“.
·         У пројекту „Пажљивкова смотра“ чији је циљ повећање знања из саобраћајне културе као и повећања безбедности деце у саобраћају учествовали су ученици првог и другог разреда наше школе.
·         Почетком децембра сви ученици наше школе, подељени по разредима, присуствовали су предавању полиције о потенцијалним опасностима употребе пиротехничких средстава.
·         У сарадњи са одељењским старешинама и Тимом за самовредновање у мају је у школи спроведена анкета чији је циљ био да се утврди колико се ученици осећају безбедно у школи.
На основу тих података Тим је одлучио да у наредној школској години појача превентивни рад са ученицима (а и са родитељима, како на родитељским састанцима тако и на организованим трибинама).

10.8. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ТИМА ЗА ОБЕЗБЕЂИВАЊЕ КВАЛИТЕТА И РАЗВОЈА УСТАНОВЕ

 
Чланове тима именовало је Наставничко веће на седници одржаној 15.09.2022.године и чине га:
 
  • Снежана Вулин-координатор тима
  • Јелена Азашевац - професор енглеског језика
  • Јелена Тепић Војновић-професор српског језика
  • Дајана Тепић-директор
  • Јасна Гуслов-педагог
 
 
При обради података за Извештај о обезбеђивању квалитета и развоју установе са предлогом мера за побољшање услова рада и остваривање образовно – васпитног рада користе се званично усвојени стандарди квалитета рада установе (Сл.гласник РС бр.88/17 и 27/18) уз консултацију свих доступних и веродостојних извора. На основу предлога мера датих Годишњим планом рада школе за школску 2022/2023. годину Тим је пратио оствареност циљева образовања и васпитања и стандарда постигнућа, пратио циљевe и задатакe дефинисане Развојним планом школе и акционим планом након процеса самовредновања. Чланови Tима су у континуитету сарађивали са Стручним активом за развој школског програма и Тимом за самовредновање у реализацији активности праћења, вредновања и самовредновања и израде нових докумената.
Тим је одржао шест састанака на којима је пратио реализацију активности датих планом Тима за обезбеђивање квалитета и развој установе. Осим тога координатор тима је имао два заједничка састанка са координатором Тима за самовредновање и координатором Стручног актива за РПШ. Први састанак Тима је одржан 20.09.2022. године. На овом састанку је  израђен  и усвојен план рада за школску 2022/2023. годину и испланирана је сарадња са Тимом за самовредновање и Стручним активима за РПШ и РШП. Заједнички састанак координатора Тимова за самовредновање и обезбеђивање квалитета и развој установе, као и Стручних актива за РПШ и РШП одржан је 01.10.2022. године, ради координације задатака и активности у школи и поделе задужења. Координатор Тима за самовредновање је упознала присутне да ће ове школске године обрађивати: област квалитета 5.  ЕТОС. Координатор Стручног актива за РПШ је присутне упознала са планираном динамика остваривања активности. Тим за обезбеђивање квалитета и развој установе пратиће наведене активности и пружаће подршку у реализацији истих. Чланови тима су 25.10.2022. године присуствовали Педагошком колегијуму.
 Други састанак Тима је одржан 15.11.2022. године. Чланови Тима су извршили анализу реализације активности на основу предлога мера, анализу успеха и дисциплине на крају првог класификационог периода. Највећи број активности на реализацији мера је био у току, а неке су планиране за крај школске године. Једна од мера је имплементирање часова допунске наставе у редован распоред. Направљен је план посете часова од стране педагогице и директорице школе.
Како би биле интезивније међусобне посете часова колега истог или сродног Стручног већа треба предложену меру ускладити са акционим плановима РПШ-а и самовредновања и пратити у току наредне школске године. Пошто су Одељењска већа анализирала успех и дисциплину на крају првог класификационог периода , а извештај са предлогом мера за побољшање успеха и смањење изостанака је презентован на Наставничком већу .
Други заједнички састанак координатора Тимова за самовредновање и обезбеђивање квалитета и развој установе, као и Стручних актива за РПШ и РШП одржан је 22.11.2022.године. Координатор Тима за самовредновање је присутне упознала да се активности реализују према направљеном плану. Такође је и координатор Стручног актива за РПШ подсетила да координишу рад носилаца активности из акционог плана за ову школску годину, а да ће резултати бити вредновани путем процене показатеља остварености на полугодишту.
Трећи састанак Тима је одржан 10.01.2023. године. На састанку су подељена задужења за израду извештаја о корелацији међу наставним предметима и одржаним сарадничким, угледним  часовима посећеним у оквиру инструктивно педагошког надзора.  У документацији педагогице су извештај и збирни табеларни преглед свих посећених часова у току школске 2022/2023. године. 
Четврти састанак тима је одржан 28.02.2023.године. На овом састанку је извршена анализа реализације наставе у току првог полугодишта и дат је предлог мера за побољшање успеха. Такође је истакнута неопходност допуне распореда допунске наставе предметима за које се указала потреба. Наведени предлози реализовани су на почетку другог полугодишта. Као и обично након анализе успеха и дисциплине на крају полугодишта предлог мера упознати су  Одељењска већа, Наставничко веће, Педагошки колегијум и Савет родитеља.
 Утврђено је да сва Стручна већа, Тимови и Активи раде према плановима и програмима датим у Годишњем плану рада школе, да се међусобно усклађују и сарађују, а Тим за обезбеђивање квалитета и развој установе ће наставити да прати њихов рад и пружа подршку. Како је један од задатака Тима праћење рада и пружање подршке у раду другим Тимовима, Стручним активима и већима, на састанку је још једном потврђено да је Стручни актив за РПШ реализовао већину активности ,а да се реализација наставља у другом полугодишту. Тим ће наставити са подршком.
Пети састанак Тима је одржан 1.07.2023. На овом састанку је извршена анализа рада Тима на крају наставне године.  Праћена је реализација завршног испита, пружана подршка предметним наставницима и ученицима и анализирана су постигнућа. У току лета и са почетком нове школске године, наставиће се са прегледом документације.  Поред израде свог извештаја, Тим прати израду извештаја свих релевантних Стручних актива, Тимова, Стручних и Одељењских већа. Извештај о раду Тима Наставничком већу ће поднети координатор Тима. Предвиђена су још два састанка Тима у јулу и августу, када ће Тим радити по плану и дати смернице и сугестије за Годишњи план рада школе, планирање спровођења поступка самовредновања и предлог мера за 2023/2024.школску годину, а након разматрања извештаја о реализацији Развојног плана школе и извештаја осталих Тимова и Стручних актива за 2022/2023. школску годину.

 

10.9. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ЂАЧКОГ ПАРЛАМЕНТА

 
 
Чланови Ђачког парламента :
  • Гордана Чивчић Шешум – координатор
  • Вишња Тривунчевић – наставник ликовне културе
  • Јелена Азашевац – наставник енглеског језика
  • Слађана Новаковић – наставник физике
 
Представници ученика:
  • Анђела Суботић 7-1
  • Стефан Станковић 7-1
  • Владимир Поша 7-2
  • Тамара Ђурановић 7-2
  • Вујадин Богуновић 8-1
  • Вељко Пилиповић 8-1
  • Јована Милановић 8-2
  • Милан Арежина 8-2
 
Одржано је шест састанака.
Први састанак је одржан 13.9.2022. На састанку је усвојен план рада и изабрано руководство.
Председник Ђачког парламента је Јована Милановић, заменик је Владимир Поша, записничар је Тамара Ђурановић. Чланови Стручног актива за развојно планирање су Милан Арежина и Стефан Станковић. Члан тима за Самовредновање је Вујадин Богуновић. Два члана ђачког парламнета која ће присуствовати седницама школског одбора су Анђела Суботић и Вељко Пилиповић.
Други сасатанак је одржан 27.9.2022. Договор око активности за Дечју недељу. Договорено је да у оквиру Дечије недеље се одржи квиз„ПОКАЖИ ШТА ЗНАШ И ЗАБАВИ СЕ“. Задатак чланова тима је да у разговору са својим вршњацима подстакну ученике да се пријаве на квиз и објасне које игре су планиране.
Договорено је да буду 4 игре, слаглаица, мој број, ко зна,  зна и асоцијације.
Екипу чине 3 члана.
Трећи састанак је одржан 11.10.2022. ради организације Дана школе (6.11.).
Договорено је да се организује спортски дан. Игре у којима се ученици могу пријавити су шах, не љути се човече, игра карата, бацање тројки.  Такође, на овом састанку је договорено да се предложи Наставничком већу да се  покрену две хуманитарне акције прикупљања финансијских средстава, одређеном временском динамиком, једна за бившег ученика наше школе који има здравствене проблеме и друга за нашу наставницу биологије, која је такође тешко оболела.
Четврти састанак је одржан 30.1.2023.
Организација дана Заљубљених 14.2.2023.
Ученици (чланови) су једногласно одлучили да се као и предходних година постави кутија у којој ће ученици остављати поруке једни другима. Договорено је  да се сви ученици обавестe и замоле да поруке буду примереног садржаја.
Пети састанак је одржан 13.3.2023.
Организација дана замењених улога. У сарадњи са  Стручним активом за развојно планирање који расписује конкурс за дан замењених улога где ће ученици држати часове уместо наставника. Конкурсу се могу пријавити сви ученици који имају примерно владање, одличну оцену из предмета из којег желе да држе час. Све пријаве ће бити разматране и комисија ће одлучити који ученик ће држати који час. Ученици (чланови) су се сложили са условима конкурса за замењене улоге.
Шести састанак је одржан 28.6.2023.
На задњем састанку је анализиран рад у школској 2022/2023. години. Закључак је да се и следеће школске године у оквиру Дечје недеље одржи квиз „ПОКАЖИ ШТА ЗНАШ И ЗАБАВИ СЕ“ и спортски дан.

10.10. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ВРШЊАЧКОГ ТИМА

 

Вршњачки тим чине по 2 ученика сваког одељења  од 5. до 8. разреда. Чланови вршњачког тима су ученици које су изабрали другови из њихових одељења, а поседују следеће особине:
* осетљивост на потребе других
* спремност да помогну другоме
* стрпљиви су
* спремни на сарадњу
* особе од поверења
* имају позитиван статус у одељењу
* изражавају своје мишљење које се уважава
* успешно решавају конфликтне ситуације
* не испољавају насилно понашање
* комуникативни су
* креативни
* толерантни
* искрени
* срдачни
* имају разумевање за вршњаке, без обзира да ли их познају
* стварају позитивну атмосферу у свом одељењу
* умеју да саслушају друге
* отворени су за дискусију, предлоге, сигестије, различита мишљења
* воле тимски рад.
Вршњачка медијација је поступак у којем стране у сукобу слушају једна другу, сагледавајући позицију оне друге стране - децентрирају се и покушавају да пронађу решење мирним путем које је прихватљиво за обе стране, уз помоћ треће, неутралне стране.
Вршњачки тим помаже својим вршњацима да сагледају проблеме и конфликте; сагледају разлоге који доводе до конфликта; схвате начине превазилажења и изласка из конфликтних ситуација; расту и развијају се учећи на непосредном искуству; живе заједно уважавајући међусобне разлике. Све активности тима су усмерене на пружање помоћи у заштити од насиља и промоцији ненасилне комуникације.
Добробит за ученике: постају активни у процесу решавања проблема; задовољавају се потребе свих страна - не „ти и ја у проблему“, већ „ти и ја против проблема“; усвајају конструктивне моделе понашања; трансфер знања и вештина; преузимају већу одговорност за решавање проблема који постоје међу њима; схватају да интервенције одраслих нису увек неопходне и тиме помажу сопственом развоју и самопоштовању.
Добробит за наставнике: учење нових начина решавања конфликта; међусобно поштовање и уважавање; смањује се тензија између одраслих и деце; мање времена проводе водећи рачуна о дисциплини у школи; добијају партнере - ученике у одлучивању; стварају се бољи услови за рад, атмосфера и резултати који се односе на образовну и васпитну функцију школе.
Добробит за школу: сви учесници у животу и раду школе преузимају одговорност за дешавање у њој; мења се општа атмосфера и односи који у школи владају; вршњачки тим помаже и доприноси да је школа пријатно и безбедно место за учење и развој потенцијала ученика; развој алтернатива традиционалним начинима увођења дисциплине и решавања проблема у школи.


У току 2022/23. године Вршњачки тим се састао 5 пута и реализован план активности. Ученици су показали зрелост у руковођењу, спремност на сарадњу и доследност у спровођењу активности.
 
    Активности:
  1. У сарадњи са Ђачким парламентом  у оквиру Дечје недеље,, организован је спортски дан, где су ученици 5-8 разреда могли да се опробају у следећим друштвеним играма: шах, човече не љути се, игра картама, бацање тројки
  2. Чланови Тима су на чосовима 5-8 разреда одржали презентацију о насиљу
  3. У 8-1  је одржан чос посвећен обележавању Дана борбе против трговине људима
  4. У сарадњи са Ђачким парламентом обележен је Дан заљубљених
  5. Спроведена је анкета међу ученицима о присутности насиља у школи

10.11.  ИЗВЕШТАЈ О РАДУ  ТИМА ЗА САМОВРЕДНОВАЊЕ

 
Чланови Тима за самовредновање у овој школској години били су:
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ ЗАНИМАЊЕ КОГА ПРЕДСТАВЉА
Марко Љубисављевић Наставник технике и технологије Школа
Јасна Гуслов Стручни сарадник-  педагог- кординатор тима Школа
Младенка Јелић Наставник математике Школа
Валерија Азашевац Професор разредне наставе Школа
Мирослава Паравина Директор градске  библиотеке Представник локалне самоуправе
Бојана Јуришић                                                 /                                                                Представник Савета родитеља
Вујадин Богуновић Ученик Представник Ученичког парламента
 
 Школски тим за самовредновање је направио план самовредновања на првом састанку, где је утврђена област самовредновања за школску 2022/2023. годину, а то је: ЕТОС.  Ова област је изабрана зато што је сада по реду,   по плану смењивања области самовредновања и временској динамици (последњи пут је самовреднована у школској 2017/18. години), као и због тога што је у Школском развојном плану једна од области која је  унапређивана  ШРПланом управо и ЕТОС, тако да смо желели да стекнемо увид    у квалитет  и ефекте реализованих активности у овој области.   План самовредновања направљен је на основу   Стандарда квалитета рада школе (из јула 2018. године), као и на основу Приручника о самовредновању и вредновању рада школе. На следећем састанку су јасно подељене улоге и задужења сваког од чланова тима.
Тим за самовредновање је радио према свом плану рада, који је донет крајем августа 2022. године. Тим је имао  укупно шест састанака, с тим што су се неке консултације и договори реализовали и свакодневно у контактима чланова Тима, при решавању неких дилема или проблема  (прикупљање података, статистичка прорачунавања).
Тим за самовредновање је донео свој План рада, који је усвојен на првом састанку Тима, одржаном 30. августа и на коме је прихваћена предложена  динамика састајања у овој школској години (септембар, октобар, фебруар, мај, јул, август). Овај план рада Тима за самовредновање саставни је део Годишњег плана рада школе.
Други састанак Тима за самовредновање одржан је 9. септембра 2022. године  и на том састанку је одређена кључна област која ће се самовредновати ове школске године. Као што је већ напоменуто,  то је: 5.  ЕТОС.  На овом састанку тима прочитана су и подручја вредновања за  област која ће се самовредновати, као и индикатори, односно критеријуми квалитета. На основу ових активности координатор Тима донео је План самовредновања за наведене области, са којим су упознати чланови Наставничког већа на седници              14. септембра 2022. године.
На трећем састанку Тима за самовредновање, који је одржан у  29. октобра,  чланови Тима су се упознали са конкретизованим планом самовредновања (технике, инструменти, време и носиоци реализације), који је педагог написао након заједничких предлога на претходном састанку Тима.
  Договорено је да до следећег састанка, који је планиран за јануар, буду припремљене   чек листе које треба да испуни Тим за самовредновање,  како би се на заједничком састанку  Тима у фебруару заједнички  испуниле и извели закључци до којих се може доћу на основу испуњених чек листа које се односе на подручје вредновања 5.1. Успостављени су добри међуљудски односи. На четвртом састанку Тима за самовредновање, који је одржан маја 2023. године анализирани су подаци из анкете за ученике у вези са њиховим осећајем безбедности у школи, до којих су чланови Тима дошли, по предвиђеном плану. Ове податке статистички је обрадила члан Тима Валерија Азашевац. Договорено је да  анкете за родитеље и наставнике  којима се процењују подручја 5.3. У школи функционише систем заштите од насиља  и  5.4. У школи је развијена сарадња на свим нивоима,  буду испуњене почетком  јуна 2023. године (задужене особе су Марко Љубисављевић и Младенка Јелић).
На петом састанку Тима за самовредновање, који је одржан у јулу 2023. године, након прикупљања и статистичке анализе свих података до којих су чланови Тима дошли, презентовани су резултати анкета, чиме је завршен рад са доказима који су прикупљани и који поткрепљују присутност индикатора.
На шестом састанку Тима за самовредновање, који је одржан у августу  2023. године,  на основу доказа, Тим је донео предлоге за процену нивоа остверености по подручјима вредновања. Закључци о овим областима  донети се  заједнички,  када је комплетна процедура самовредновања за ову школску годину реализована. Докази о спроведном самовредновању су у документацији о самовредновању код координатора тима – педагога. Педагог је уобличио извештај о извршеном самовредновању у овој школској години. Такође, на овом састанку донесен је акциони план након извршеног самовредновања, са јасним задужењима и временском динамиком за следећу школску годину, који ће бити имплементиран у школска документа.
 На седници Наставничког већа у августу месецу педагог је упознао наставнике са резултатима извршеног самовредновања и акциоим планом који је донет након извршеног самовредновања, како би делови истог били имплементирани у школску документацију и реализовани у наредној школској години.
Закључак је чланова Тима за самовредновање да су у овој школској години  добро функционисали као Тим, једино што је мање потешкоће изазивало то што је почетком јуна настава прекинута, због трагичне пуцњаве у ОШ у Београду, па је до родитеља којима су подељене анкете било мало теже доћи, али је то ршено тако што су неки анкету испунили онлајн, а неки донели лично у школу.  Чланови Тима су се и у ходу договарали око реализације неких активности,  а контактирали су, осим у школи, лично, и преко вибер групе, када је требало договарати реализацију планираних активности.
 Извештај о извршеном самовредновању у претходној школској години  је посебан документ, који је доступан у Гугл диску Зборница.
 

10.12. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ТИМА ЗА ОРГАНИЗОВАЊЕ КУЛТУРНИХ И ДРУШТВЕНИХ АКТИВНОСТИ

 
КООРДИНАТОР: Вишња Тривунчевић
ЧЛАНОВИ: Драган Медић, др Јурај Суђи,Игор Милин, Марија Трусина, Ана Збућновић, Маја Узуров ,Нада Ђукић,Марина Петковић, Милан Кончар,Снежана Вулин,Јелена Тепић Војновић,Милијана Рађеновић,Бранко Маринковић,Алам Алсус
Гордана Бјелајац - родитељ
 
ПЛАНИРАНО САСТАНАКА: 4              ОДРЖАНО САСТАНАКА: 4
 
АКТИВНОСТИ НОСИОЦИ РЕАЛИЗАЦИЈЕ ОСТАВРЕНИ РЕЗУЛТАТИ И ИНДИКАТОРИ ОСТВРЕНОСТИ КОГА
ИНФОРМИШЕМО
О
РЕЗУЛТАТИМА
-Усвајање плана рада Тима за организовање културних, друштвених и спортских актиности за 2022/23. годину Тим за организовање кулурних, друштвених и спортских активности Записници са већа и сатанка Тима  Педагог, директор,
наставничко веће, родитељи, ученици
Пријем првака у Дечји савез
 
Учитељи првог разреда Фејсбук страница школе,сајт школе
-„Дани европске баштине“
-Дечја ликовна колонија у организацији „Искона“ 17.09.2022. КПЦ-Бач
-Изложбени и продајни штанд школе
-Представљање шах секције школе
-Учешће ученика на форуму “Одрживо наслеђе”
 
Тим за организовање кулурних, друштвених активности,      
Тим за школски маркентинг
 
Милан Кончар
Сајт школе
-„Дечија недеља“
октобар 2022.
-Ђачки парламент и Вршњачки тим, организовање “Квиза знања” 
-посета првака Народној библиотеци
-радионице у разредној и предметној настави
- У сарадњи са Народном библиотеком Бач организована је представа за ученике од 1. до 5. разреда
-приредба четвртака за пријем првака у Дечији савез
-хуманитарна трка за срећније детинство
-ревија шешира
-школско такмичење у стоном тенису
 
Тим за организовање кулурних, друштвених и спортских активности
 
Гордана Чивчић Шешум
 
Снежана Чемерикић
Нада Ђукић
 
Вишња Тривунчевић
 
Драган Медић
 
Сајт школе
-12.10. општинско такмичење у стоном тенису
-20.10. ликовна колонија у ОШ “Бранко Ћопић” Младеново
-27.10. одлазак на Сајам књига у Београду
 
Алам Алсус
 
Тим за организовање кулурних, друштвених и спортских активности
 
Фејсбук страница и сајт школе
„Дан школе“
-6.11. 2022.
-такмичење у кошарци,шаху и друштвеним играма
-приредба поводом “Дана школе” са доделом награда најуспешнијим ученицима у предходној школској години
-”Фестивал науке и уметности”, приказ наставних предмета кроз интерактивне штандове, изложбе и радионице
 
Тим за организовање кулурних, друштвених и спортских активности
Наставници разредне и предметне наставе, управа школе
    Тим за маркетинг школе
Сајт и фејсбук страница школе
-29.11.2022. хуманитарни спортски дан наше школе у спортској хали
“ Играј за Николу”
-13.12.2022.”Хуманитарни базар за Николу”
учешће ученика и родитеља
 
 
 
 
Тим за организовање кулурних, друштвених и спортских активности
Наставници разредне и предметне наставе, управа школе
    Тим за маркетинг школе
 
 
 
   
„Савиндан“
27.01.2023.
Интернет презентација на школском сајту
-Изложба ученичких радова
-ученици рецитатори
-Химна св.Сави, чланови музичке секције
-разговор о св.Сави, наставник историје
-одлазак у цркву и предаја кумства Теодори Ћалић
-носилац светосавске награде-Нада Ђукић
Тим за организовање кулурних, друштвених и спортских активности
 
Наставници разредне и предметне наставе, управа школе
 
Јурај Суђи
 
Тим за маркетинг школе
Сајт и фејсбук страница школе  
-5.-12.02. представници МУП-а
су у нашој школи одражавали предавања о вршњачком и дигиталном насиљу
 
одељенске старешине
 
представници МУП-а Бач
Сајт и фејсбук страница школе  
-”Дан државности“ 15.2.2023.
-програм у КПЦ-у Бач, јавни час
Милан Кончар Сајт и фејсбук страница школе  
„Дан розих мајица“
 28.02.2023.
Различите радионице и изложбе у разредној и предметној настави, поводом обележавања „Недеље против вршњачког насиља“.
Наставници разредне и предметне наставе Плакати и изложбе  
 
-”Општинска смотра рецитатора”-КПЦ Бач
15.03.2023.
 
Ивана Хербст
Жана Чемерикић
Јелена Тепић Војновић
Снежана Вулин
 
Сајт и фејсбук страница школе
 
 
 
-Окружно такмичење у футсалу, 22.3.2023. у Гајдобри и пласман на покрајинско такмичење
 
 Алам Алсус Сајт и фејсбук страница школе  
“Дан замењених улога”
16. и 17.05.2023.
Ученици под менторсвом су преузели на себу улогу предавача, помоћног особља и управе школе
 
Колектив школе
 
Сајт и фејсбук страница школе  
27.06.2023.
-приредба матураната
Тим за организовање кулурних, друштвених и спортских активности
 
Наставници разредне и предметне наставе, управа школе
 
локална самоуправа
Сајт и фејсбук страница школе  
 
Пријем првака
31.08.2023.
Управа школе,
Валерија Азашевац,
Маја Узуров,
Општинска управа
Сајт и фејсбук страница школе  
             
 
 
НАПОМЕНЕ ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ РАДА ТИМА:
  • Мотивисати ученике, родитеље и наставнике да школски сајт користе као извор информација везаних за рад школе у току целе године.
  • Мотивисати наставнике за осмишљавање нових начина обележавања различитих матифестација у оквиру школе и наше општине.

 

10.13.ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ТИМА ЗА ШКОЛСКИ МАРКЕТИНГ

 
КООРДИНАТОР: Милијана Рађеновић
ЧЛАНОВИ: координатор Милијана Рађеновић, Марина Петковић, Јелена Тепић Војновић, Марко Љубисављевић и директор - Дајана Тепић.
 ПЛАНИРАНО САСТАНАКА: 4             ОДРЖАНО САСТАНАКА: 4
 
АКТИВНОСТИ НОСИОЦИ РЕАЛИЗАЦИЈЕ ОСТАВРЕНИ РЕЗУЛТАТИ И ИНДИКАТОРИ ОСТВРЕНОСТИ КОГА ИНФОРИШЕМО О РЕЗУЛТАТИМА
-Формирање Тима за маркетинг, избор координатора и подела задужења у оквиру Тима Тим за маркетинг Записници са већа и састанка Тима Педагог,
директор,
наставничко веће, родитељи, ученици
-Усвајање плана рада Тима за маркетинг за школску 2022/23. годину Тим за маркетинг Записници са већа и састанка Тима
-Вођење и ажурирање фејсбук странице наше школе и старнице посвећене Еарсмус+ пројкету Тим за маркетинг Фејсбук страница школе
- Реорганизација, ажурирање и промовисање школског сајта путем фесбук старнице и сарадње са секцијама Тим за маркетинг, новинарска, ликовна секција... Плакат
-Ажурирање паноа за презентацију упешних резултата ученика и наставника школе Тим за маркетинг, секретар школе Сајт школе
-Пружање подршке родитељима и ученицима при упису у први разред, полагању завршног испита и упису у средњу школу Тим за маркетинг, Ученички парламент Сајт школе
-Учешће у организацији, праћењу и промоцији битних датума: Дани европске баштине, Дечја недеља, Дан школе, Недеља школског спорта,  Божић, Ускрс, Свети Сава... Тим за маркетинг, Тима за културну делатност Фејсбук страница и сајт школе
НАПОМЕНЕ ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ РАДА ТИМА:
  • Мотивисати ученике, родитеље и наставнике да школски сајт користе као извор информација везаних за рад школе у току целе године.

10.14. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ERASMUS+ ТИМА

 
 Чланови тима : Милијана Рађеновић – координатор
  •           Тамара Милошевић
  •           Снежана Вулин-координатор Тима за обезбеђивање квалитета и развој установе
  •           Јасна Гуслов-коордиантор Тима за самовредновање
  •          Снежана Чемерикић
  •          Биљана Бијелић-секретар
  •          Дајана Тепић-директор
 
 РЕАЛИЗОВАНЕ АКТИВНОСТИ НОСИОЦИ РЕАЛИЗАЦИЈЕ ОСТАВРЕНИ РЕЗУЛТАТИ И ИНДИКАТОРИ ОСТВАРЕНОСТИ
-Формирање Тима за, избор координатора и подела задужења у оквиру Тима Тим Записник са састанка Тима
-Усвајање плана рада Тима за школску 2022/23. годину Тим Записник са састанка Тима
-Учешће у Пројекту Мешовита настава уз употребу ИКТ-а  у организацији Еарсмус +.
У оквиру пројекта су наставнице М. Рађеновић и Т. Милошевић похађале петодневну обуку у Италији, у вези са начином организације хибридне наставе, употребу апликација и израду видео материјала.
Након обуке наставнице су одржале огледне часове и научено представиле колективу на радионици, а затим су чланови колектива одабрали коју од научених техника ће применити на свом угледном часу. Ове активности су се евидентирале у овикру стручног усавршавања у установи.
Тим
Наставничко веће
Дневници рада, Записници са седница, презентација, трибина,
Евалуације часова
-Имплементација пројектних  активности у планове Тима за самовредновање, Тима за обезбеђивање квалитета и развој установе и Тима за професионални развој Тим за самовреновање, Тим за обезбеђивање квалитета и развој установе и Тим за професионални развој Планови Тимова
-Дисеминација пројекта
Наставнице које су похађале мобилност  су представиле знања и вештине стечене на мобилности. Одржале су презентације и обуке у школама: ОШ ”Свети Сава”  у Бачкој Паланци и ОШ “Бранко Радичевић” у Оџацима те у ПУ “Колибри” у Бачу.
У  нашој школи је одржан стручни скуп на коме су учествовали представници свих школа из општине Бач, Бачка Паланка и представници ШУ Нови Сад.
Еразмус тим Листе евиденције, фотографије
- Евалуација и писање извештаја о пројекту
Све пројектне активности су представљене на Фб страници преојекта:
https://www.facebook.com/groups/518038240183191
         Комплетна документација се налази у архиви координатора, а део се може видети на школском диску:
https://drive.google.com/drive/folders/1nG4eKx49pHVCzFG63HdjJBg3Va1WQM22
           Линк ка извештају пројекта:
https://drive.google.com/drive/folders/1nG4eKx49pHVCzFG63HdjJBg3Va1WQM22
Еразмус тим,Тим за самовредновање, Тим за обезбеђивање квалитета и развој установе Извештај пројекта
- Писање годишњег извештаја рада Тима координатор Тима Извештај Тима
 

 

10.15. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ТИМА ЗА ЗДРАВСТВЕНУ И СОЦИЈАЛНУ ЗАШТИТУ УЧЕНИКА

 
Координатор тима: Даворка Гроза
Чланови тима: Душанка Делић/ Дарко Јовановић
                            Маја Узуров
                            Вишња Тривунчевић
 
У току 1. полугодишта школске 2022/23. године Тим за здравствену и социјалну заштиту ученика је одржао 3 састанка( септембар, новембар и децембар).
На 1. састанку је усвојен и ушао у Годишњи план рада за школску 2022/ 23. годину  ПРОГРАМ ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ УЧЕНИКА и  ПРОГРАМ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ УЧЕНИКА. Направљена је социјална карта ученика у сарадњи са свим одељењским старешина.
На 2. Састанку смо увели у записник о активностима и остварене активности у претходном периоду.
На 3. састанку су договорене активностивности за прикупљање и евидентирање оних ученика који имају право на  одређене погодне могућности  које школа има(бесплатни  уџбеници, „ пакетић за друга“ ).
У другом полугодишту Тим се састао ради евидентирања и анализе активности које смо реализовали у 1. полугодишту.
И даље је актуелно сакупљање чепова за акцију Чепом до осмеха.
 
На састанцима Тима су присутни сви наведени чланови и евидентирани у кратком записнику на крају сваког састанка.

10.16. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ТИМА ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИ РАЗВОЈ

Тим за професионални развој ОШ „Вук Караџић“ чине:
  • Ивана Хербст– професор  разредне наставе – координатор тима
  • Љиљана Умићевић – професор разредне наставе – члан тима
  • Љубица Миљешић - професор  разредне наставе – члан тима
  • Бранко Маринковић – професор технике и информатике   – члан тима
На првом састанку договорили смо се да ћемо задужења члановима Тима распоређивати у току године. Записнике ће водити Ивана Хербст.
Израдили смо План рада Тима за професионални развој који је „окачен“ на диску Зборница.
Договорили смо да се по стручним већима анализирају потребе, након урађених личних планова професионалног развоја.
На другом састанку анализирали смо потребе по стручним већима, након урађених личних планова професионалног развоја („окачени“ на диску Зборница).
Урадили смо Годишњи план професионалног развоја учитеља, наставника и стручних сарадника ван установе за шк.2022/23.год.
На трећем састанку смо на  основу Годишњег плана професионалног развоја учитеља, наставника и стручних сарадника ван установе за шк.2022/23.год. одлучили да у овој школској години похађамо следеће семинаре:
  1. Пројектно учење у основној и средњој школи
  2. Развој дигиталних вештина – повезивање теорије и праксе (3Д штампа)
 
 
На четвртом састанку смо разговарали о учешћу у Пројекту Мешовита настава уз употребу ИКТ-а  у организацији Еарсмус +.
У оквиру пројекта предвиђено је да двоје наставника похађа петодневну обуку везану за начин организације хибридне наставе, употребу апликација и израду видео материјала.
Након обуке наставници ће одржати огледне часове и научено представити колективу на презентацијии, а зати ће чланови колектива одабрати коју  од научених техника ће применити на свом огледном часу. Ове активности ће се евидентирати у оквиру стручног усавршавања у установи.
На петом састанку анализирали смо професионални развој наставника. Договорено је да у наредном периоду већу пажњу посветимо стручном усавршавању у установи тј. одржавању угледних и огледних часова и одржавању часова предметних наставника у четвртим разредима.
На шестом састанку смо анализирали професионални развој наставника у току школске године и закључили да се ове школске године довољно посветило стручном усавршавању ван установе. Одржано је много мање угледних и огледних часова и часова предметних наставника у четвртим разредима. Томе би се много више пажње требало посветити наредне школске године.
 
 

10.17. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ТИМА ЗА ДРАМСКО СТВАРАЛАШТВО

               
Тим за драмско стваралаштво формиран је на почетку ове школске године. Чланови тима су:
-          Марина Петковић -  учитељица другог разреда
-          Љиљана Умићевић – учитељица другог разреда
-          Бранко Маринковић  -  наставник техничког
-          Валерија Азашевац  -  координатор и записничар
-          Јадранка Каран  -  спољни сарадник
Потреба за формирање тима појавила се због општинске смотре дечјег драмског стваралаштва која се сваке године одржавала у марту месецу, као и због великог интересовања деце за бављење драмским изражавањем.  Драмска секција ради у нашој школи већ више година, има велики број чланова, ученика нижих разреда, који воле да учествују на приредбама и другим манифестацијама.
Ове школске године за рад драмске секције задужене су учитељице Марина и Љиљана, које су требале да припреме представу за смотру.
Тим није радио према утврђеном плану због тога што смотра дечјег драмског стваралаштва није организована у нашој општини.  У току школске године одржана су три састанака.
9. 09. 2022.  Формиран је тим, изабрани су чланови и подељена су задужења. Договорено је ко ће припремати представу за смотру. Такође је реализована краћа едукација о начину избора текста и припремању за сценско извођење.
10. 03. 2023. Ове школске године Фестивал дечјег драмског стваралаштва неће бити реализован. Због тога није почела организација велике дечје представе. Чланови драмске секције ипак настављају са радом и припремањем краћих драмских комада за извођење на мањим приредбама и манифестацијама локалног карактера.
26. 06. 2023.  План рада Тима за драмско стваралаштво је морао да буде коригован јер Фестивал дечјег драмског стваралаштва није организован. Ипак су ученици четвртог разреда извели неколико краћих драмских комада на својој завршној приредби, коју су извели пред многобројном публиком и зарадили позитивне коментаре.
Драмска секција која постоји у нижим разредима окупља велики број ученика и њен план активности произилази из плана рада Тима за драмско стваралаштво.

10.18. ИЗВЕШТАЈ ТИМА ЗА МЕЂУПРЕДМЕТНЕ КОМПЕТЕНЦИЈЕ

 
У овој школској години, Тим за међупретметне компетенције се од почетка састао четири пута.Урађен је и усвојен план за ову школску годину.Подељена су задужења члановима Тима и исти се придржавали својих обавеза.
Протокол за праћење међупредметних компетенција код ученика се у овој школској години бавио часовима који изискују веће ангажовање како наставника тако и ученика.Примену различитих метода и средстава за рад и могућност да се компетенције боље уоче, а то су часови корелације, угледни/огледни часови, радионице, тематски дани, приредбе, пројекти, изванучионична настава, излети, различите акције и сл.
У оквиру активности током Дечије недеље ученици, млађих и старијих разреда су својим учешћем развили своје комуникацијске, сарадничке, естетичке, одговоран однос према околини, одговоран однос у друштву, учење и предузетничке способности.
У оквиру прославе дана школе, прославе дана Светог Саве ученици су радећи на пројектима развијали комуникацијске, сарадничке, естетичке и предузетничке способности.
Кроз спортска такмичења ученици су развијали одговоран однос према здрављу.
Наставници су своје дигиталне компетенције и дигиталне компетенције ученика развијали користећи дигитална средства у оквиру часова.
У даљем раду треба радити више на међупредметној корелацији и раду на развијању међупредметних компетенција кроз ваннаставне активности.

11. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ОДЕЉЕЊСКИХ ВЕЋА

 
 
Одељењска већа су радила на основу програма рада одељењских већа, а одржала су   по шест до седам седница у току школске године.
На седницама одељењских већа су разматрана следећа питања:
-усвајање плана и програма рада одељењских већа,
-у оквиру сарадње са родитељима реализовани су предлози са родитељских   састанака,
-анализиран је успех и дисциплина ученика, и предлагане су мере за побољшање успеха и дисциплине, нанивоу одељењских већа
-већа су бринула о реализацији наставних планова, фонда часова и фонда  наставних дана,
-одређивало је ученике за похађање допунске наставе,
-анализирало је опште понашање ученика у школи и ван школе,
-планирало је и пратило је реализацију  слободних активности, СНА
- давло је предлоге за награђивање је и похваљивало најуспешније ученике,
-реализовало је предавања на седницама одељењских већа
- разматрало учешће у пројектима „ Школа без насиља", Еразмус плус пројекту, “Основе безбедности деце”, “Покренимо нашу децу”...
Учешће ученика на више културних, друштвених и спортских манифестација.
 

11.1. РАД ОДЕЉЕНСКОГ ВЕЋА ПРВОГ РАЗРЕДА

 
 
Одељењско веће првог разреда водиле су учитељице Ивана Хербст (I1) и Даворка Гроза (I2) . У току школске 2022/2023. године одржано је  пет седница. На седницама су присуствовали директор школе, педагог, наставница енглеског, вероучитељи и учитељи одељењских већа.
План рада Одељењског већа је реализован у потпуности. Извршена је анализа:
-          успеха и владања на крају сваког квартала и полугодишта;
-      праћење прилагођавања ученика првог разреда на школску средину и начин рада у школи (транзиција);
-          редовне наставе;
-          допунске наставе,  часова индивидуализације, секција, ИОП-а;
-          организација и реализације екскурзије/излета
-          Школе без насиља;
-          родитељских састанака.
Учитељи су током школске године сарађивали и размењивали искуства, а све у циљу постизања бољег успеха ученика у школи као и дисциплине.
Одељењско веће је вредно радило и веома се трудило да увек и на време уради све потребне активности.
 
 
Мере за унапређивање васпитно-образовног рада:
1.Репродуктивна знања заменити функционалним, у оквиру којих ученик јасно види значај онога што учи, могућност примене у свакодневном животу.
2.Оспособљавати ученике да користе дигиталне уџбенике, енциклопедије, дечју штампу и друге изворе знања.
3.Учешће на разним манифестацијама и дечијим фестивалима.
4.Учешће на ликовним и литерарним конкурсима.
5.Развијање веће солидарности и емпатије једни према другима кроз чешће солидарне акције „Посета школама“.
6.Проширивати сарадњу са родитељима кроз учешће на радионицама.
 

11.2. РАД ОДЕЉЕЊСКОГ ВЕЋА ДРУГОГ РАЗРЕДА

 
Одељењско веће другог разреда водиле су учитељице Марина Петковић (2-1) и Љиљана Умићевић (2-2) . У току школске 2022/2023. године одржано је пет седница. На седницама су присуствовали директор школе, педагог, наставница енглеског и словачког језика, вероучитељи и учитељи одељењских већа.
План рада Одељењског већа је реализован у потпуности. Извршена је анализа:
-        успеха и владања на крају сваког квартала и полугодишта;
-        редовне наставе;
-        допунске наставе,  часова индивидуализације, секција, ИОП-а;
-        Школе без насиља; Еразмус плус пројекта
-        родитељских састанака.
У одељењу 2-1, један ученик похађа  наставу по ИОП-у 2, уз рад и праћење успешно се се прилагодио вршњачкој групи у четвртом кварталу му је додељен лични пратилац.
 У одељењу 2-2, два ученика  похађају   наставу по ИОП-у 1. Успешно  су се прилагодили вршњачкој групи.
Учитељи су током школске године сарађивали и размењивали искуства, а све у циљу постизања бољег успеха ученика у школи као и дисциплине.
Током школске године настава је реализована по плану и програму, међутим , у месецу јуну  је дошло до ревидирања и измене плана због скраћења школске године  ( 6.6. 2023.) по одлуци Министарства просвете због трагедије која се догодила у ОШ „ Браћа Рибникар „ у Београду ( 3.5.2023.).
Одељењско веће је вредно радило и веома се трудило да увек и на време уради све потребне активности.
 
 

11.3. РАД ОДЕЉЕЊСКОГ ВЕЋА ТРЕЋЕГ РАЗРЕДА

 
 
Одељењско веће трећег разреда водиле су учитељице Милена Антонић и Љубица Миљешић.
У току школске 2022/2023.године одражно је пет  седница Одељењског већа.На седницама су присуствовали директор школе, педагог, наставници страних језика, вероучитељи и учитељи одељењских већа.
План рада Одељењског већа је реализован у потпуности.
Извршена је анализа:
   -успеха и владања на крају сваког квартала и полугодишта;
   -редовне наставе;
   -допунске наставе, секција,
   - приредбa Свети Сава –школска слава
   -родитељских састанака
Учитељи су током школске године сарађивали и размењивали искуства, а све у циљу постизања бољег успеха ученика у школи као и дисциплине. Ради превазилажења одређених проблема код појединих ученика у рад је био укључен и педагог.
Одељењско веће вредно је радило и веома се трудило да увек и на време одради све потребне активности.
 

11.4. ИЗВЕШТАЈ  О  РАДУ ОДЕЉЕНСКОГ ВЕЋА ЧЕТВРТОГ РАЗРЕДА

 
Нада Ђукић
Снежана Чемерикић – руководилац (председник)
41 – 19 ученика уписано и 19 завршило разред
42 – 18 ученика уписано и 18 ученика и завршило разред
Број планираних састанака – 5
Број одржаних састанака – 5
На састанцима су поред учитељица четвртог разреда учествовали директор школе, педагог школе, наставница страног језика (енглеског) и вероучитељи – Православног катихизиса и Католичког вјеронаука, као и наставница словачког језика.
План рада Одељенског већа четвртог разреда је реализован. Поред одржаних   састанака , чланови Одељенског већа су се и у ходу договарали о неким темама и проблемима који су се појављивали у току школске године.
 
Кратак опис планираних и реализованих активности :
●      Договарали смо се о распореду часова и коришћењу наставних средстава
●      Договор о организацији и начину реализације изборних предмета
●    Спроведена је анкета међу родитељима и извршена селекција изборних предмета. ( грађанско васпитање и верска настава – православни катихизис и католички вјеронаук )
●  Организација допунске наставе и ваннаставних активности ДТХСКА – народна традиција и рецитаторска секција
●  Договорено је да се крајем месеца септембра ,чим се сагледају могућности и потребе ученика,отпочне са допунском наставом и радом секција.
●     Сарадња са стручним већем за разредну наставу
●     Сарадња са Тимом за безбедност
●     Вршена је анализа остваривања циљева, задатака и садржаја образовно-васпитног рада.
●   Анализиран је напредак ученика у току школске године и начин на који извршавају школске обавезе .
●  Утврђивање успеха ученика из појединих наставних предмета и оцене из владања. Већина ученика успела је да савлада предвиђене наставне садржаје.
●  Анализа сарадње са родитељима. Сарадња са родитељима у протеклом периоду је била задовољавајућа И одвијала се без већих проблема . Неки родитељи су долазили на ''Отворена врата'' и интересовали се за постигнућа своје деце. Родитељи су редовно обавештавани о учењу и владању њихове деце,тако да су правовремено предузимали одређене кораке у циљу побољшања истих.
●   Анализа реализације фонда часова. Фонд часова је реализован у складу са скраћеном школском годином.
 - спровођење су активности ученика у одељњеима са циљем пипреме за транзицију, па су у ввези са тим реализовани и часови  наставе које су реализовали наставници (припрема за пети разред)
●   Доношење предлога о похвалама и наградама. Похвале су изнете родитељима и на седницама усмено,као и писане похвалнице на крају школске године.
●  Договарали смо се о учешћу на такмичењу рецитатора. Два ученика из 4-1 су представљале школу на Општинском а једна ученица и на Зонском такмичењу
●  Договарали смо и о такмичењу из математике. Две ученице су представљале школу на Општинском такмичењу ; обе су биле друге у рангу.                                        ( Јована Рајак 4-1 )
●    Чланови већа су на састанцима анализирали активности према утврђеном плану и спроводили их у оквиру свог одељења.
Редовно смо се договарали и усклађивали поступке и начине реализације плана.
Чланови већа су редовно долазили на заказане састанке када су одржавани .
 
НАЈВАЖНИЈИ ЗАКЉУЧЦИ ВЕЋА У ШКОЛСКОЈ 2022/23.ГОДИНИ
1. План и програм није у потпуности остварен у 4. разреду, јер је   настава прекинута раније одлуком Владе и Министарства просвете.
2. Одређени број ученика је слабије савладавао предвиђене садржаје. Због тога су редовно одржавани часови допунске наставе.
3. За три ученика су писани Индивидуални образовни планови(два ИОПа2 и ИОП1).
4. На крају школске године чланови већа су се сагласили да је већина ученика савладала предвиђене наставне садржаје и задовољни смо постигнутим успехом.
ПРЕДЛОЗИ ЗА УНАПРЕЂИВАЊЕ РАДА ВЕЋА:
Чланови већа су добро сарађивали, без икаквих проблема.
Чланови већа су се сагласили да су током ове школске године били веома активни, кооперативни и да ће тако наставити и у наредном периоду.
НАПОМЕНЕ:
Сви закључци са одржаних састанака налазе се у записницима код руководиоца већа.
Договорили смо се да план и програм за наредну школску годину израдимо током августа .
 
МЕРЕ ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ  ВАСПИТНО – ОБРАЗОВНОГ РАДА:
 
1.    Одржавање радионица са децом и родитељима о насиљу, превенцији насиља и ненасилном решавању проблема.
2.    Учешће родитеља на часовима где ће они промовисати своја занимања или неке своје хобије
3.    Организовање спортског дана између родитеља и деце
4.    У настави што више примењивати активне облике учења како би деци било лакше и занимљивије
5.    Радити са ученицима на томе да постављају питања и воде дискусије
6.    Што више ученицима истицати примену стечених знања у животу, како би схватили прави циљ и сврху учења у школи, али их и подстицати да сами пронађу ту везу, како би били што успешнији
7.    Подстицати ученике на коришћење различитих извора знања: уџбеника, речника, енциклопедија, интернета и друге литературе – али и дигиталних уџбеника
8.    Појачати и подстицати учешће ученика на разним ликовним и литерарним конкурсима
9.    Упознати ученике и родитеље са применом Критеријума оцењивања – да знају шта се све то вреднује при оцењивању
 

11.5. РАД ОДЕЉЕЊСКОГ ВЕЋА ПЕТОГ РАЗРЕДА

 
Одељењско веће петог разреда водили су Снежана Вулин (V1) и Маријана Павлићевић (V2). У одељењу VI1 има ученика а у одељењу VI2 има 21 ученика. У току школске године одржане су пет седница ОВ.
Време одржавања седница: Прва седница 13.09.2022.
                                                      Друга седница 1.11.2022.
                                                     Трећа седница 26.12.2022.
                                                     Четврта седница 30.3.2022.
                                                     Пета седница 26.6.2022.
Седницама ОВ присуствовали су педагог, директор и скоро сви чланови већа. На сестанцима ОВ остварен је комплетан план рада ОВ за школску 2022/23. годину. Сви чланови Већа су одлично сарађивали током школске године. На састанцима се разговарало о успеху ученика по кварталима, о прилагођавању ученика петог разреда на предметну натаву (транзиција),  дисциплини у одељењима, о предузетим мерама за побољшање успеха, реализацији редовне, допунске, додатне и индивидуалне наставе  и слично.
У току школске године чланови већа су успешно сарађивали и са ПП службом с циљем превазилажења проблема у ова два одељења.

11.6. РАД ОДЕЉЕНСКОГ ВЕЋА   ШЕСТОГ РАЗРЕДА

 
Одељењско веће шестог разреда водили су Вишња Тривунчевић () и Милан Кончар  . У одељењу  има  17 ученика а у   ученика. У току школске године одржано је шест седнице ОВ.
Време одржавања седница:  Прва седница 13.09.2022.
                                                            Друга седница 1.11.2022.
                                                            Трећа седница 26.12.2022.
                                                            Четврта седница 30.3.2023.
                                                        Пета седница 26.6.2023.  
                                                         Шеста седница 3.7.2023.                    
Седницама ОВ присуствовали су педагог, директор и скоро сви чланови већа. На сестанцима ОВ остварен је комплетан план рада ОВ за школску 2022/23. годину. Сви чланови Већа су одлично сарађивали током школске године. На састанцима се разговарало о успеху ученика по кварталима, дисциплини у одељењима, о предузетим мерама за побољшање успеха, реализацији редовне, допунске, додатне и индивидуалне наставе  и слично.
У току школске године чланови већа су успешно сарађивали и са ПП службом с циљем превазилажења проблема у ова два одељења.

11.7. РАД ОДЕЉЕЊСКОГ ВЕЋА  СЕДМОГ РАЗРЕДА

 
Одељењско веће петог разреда водили су Јелена Азашевац (7/1)  и Тамара Милошевић  7/2. На почетку школске године у 7/1  је било 26,  а у 7/ 2  26 ученика,. У току школске године одржано је шест седница ОВ. 
Време одржавања седница:  Прва седница 13.9.2022
                                                                Друга седница 1.11.2022.
                                                                Трећа седница 26.12.2022
                                                                Четврта седница 30.03.2023.
                                                           Пета седница 20.06.2023.
                                                           Шеста седница 03.07.2023.
                                                               
Седницама ОВ присуствовали су педагог, директор и скоро сви чланови већа. На сестанцима ОВ остварен је комплетан план рада ОВ за школску 2022/23. годину. Сви чланови Већа су одлично сарађивали током школске године. На састанцима се разговарало о успеху ученика по кварталима, дисциплини у одељењима, о предузетим мерама за побољшање успеха, реализацији редовне, допунске, додатне и индивидуалне наставе  и слично. 
У току школске године чланови већа су успешно сарађивали и са ПП службом с циљем превазилажења проблема у ова два одељења. 
Одељењско веће се састало пет пута током школске године. На седницама се разговарало о успеху и владању ученика током школске године.
 

11.8. РАД  ОДЕЉЕЊСКОГ ВЕЋА ОСМОГ РАЗРЕДА

 
Одељењско веће осмог разреда у школској 2022/2023. години водиле су Јелић Младенка (8/1)  и Јелена Тепић Војновић.
У осмом разреду је било 52 ученика. У 8/1 -  29 ученика (15 дечака и 14 девојчица), док у 8/2 - 23 ученика (14 дечака и 9 девојчица). У 8/1 три ученика похађала су наставу по ИОП-у 2.
Време одржавања седница:
                                                     Прва седница - 13.9.2022.
                                                          Друга седница - 1.11.2022.
                                                          Трећа седница - 26.12.2022.
                                                     Четврта седница - 30.3.2023.
                                                      Пета седница - 8.6.2023.
 Седницама ОВ присуствовали су поред чланова ОВ и педагог и директор. На сaстанцима ОВ остварен је комплетан годишњи план рада ОВ за школску 2022/23. годину. Сви чланови Већа одлично су сарађивали током школске године. На састанцима се разговарало о успеху ученика по кварталима и полугодиштима, дисциплини у одељењима, о предузетим мерама за побољшање успеха, реализацији редовне, допунске, додатне и индивидуалне наставе и слично. Разговарано је такође о реализацији екскурзије и програма професионалне оријентације (припрема за транзицију- прелазак из основне у средњу школу), припремној настави, завршном испиту и прослави матурске вечери.
У току школске године чланови већа су успешно сарађивали и са ПП службом с циљем превазилажења проблема у ова два одељења.
 

11.9. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ОДЕЉЕЊСКИХ  СТАРЕШИНА

 
 
Одељењске старешине у свим одељењима и разредима су радиле према плану и    програму донесеном на почетку школске године.
Старешине су радиле са ученицима и са родитељима ученика, са одељењским већима и са наставницима појединачно. Држали су часове одељењског старешине према распореду, а родитељске састанке према плану.
Индивидуалну сарадњу са родитељима су евидентирали у дневнику рада. Доста  времена су посвећивали ученицима из осетљивих друштвених група, а радили су и на хуманитарној помоћи.
Водили су рачуна да у њиховим одељењима фонд часова буде реализован, и да предметни наџставници ажурирају школску документацију,  што је  констатовано на седницама одељењских већа, као и о оцењивању ученика у одељењима у којима су они одељењске старешине.
 
                Одељењске старешине:
 
Р./одељ. Одељењски старешина Р./одељ. Одељењски старешина
1/1 Ивана Хербст 5/1 Снежана Вулин
1/2 Даворка Гроза 5/2 Маријана Павлићевић
2/1 Марина Петковић 6/1 Вишња Тривунчевић
2/2 Љиљана Умићевић 6/2 Милан Кончар
3/1 Милена Антонић 7/1 Јелена Азашевац
3/2 Љубица Миљешић 7/2 Тамара Милошевић
4/1 Снежана Чемерикић 8/1 Младенка Јелић
4/2 Нада Ђукић 8/2 Јелена Тепић Војновић
 
 
 

12. ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ СТРУЧНИХ ВЕЋА

 
 РАД СТРУЧНИХ  ВЕЋА  3А  ОБЛАСТ  ПРЕДМЕТА
 
У школи је радило више стручних већа наставника. Већа су радила према програмима  који су донети на почетку школске године.
Радили су следећа већа :
стручно веће наставника за разредну наставу,
стручно веће наставника природних наука (математике, физике, биологије, хемије, географије, информатике и техничког и информатичког образовања) ,
стручно веће наставника друштвених наука,
стручно веће наставника вештина
стручно веће наставника страних језика
стручно веће библиотекара
Нека стручна већа су радила на нивоу школе, а нека су радили на нивоу целе општине.
Директор школе је био укључен у рад актива директора у општини, као и у рад актива   директора јужнобачког и сремског округа.
 

12.1. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ СТРУЧНОГ ВЕЋА ЗА РАЗРЕДНУ НАСТАВУ

 
Чланови Стручног већа разредне наставе су учитељи разредне наставе, и то:
Ивана Хербст – учитељица првог разреда
Даворка Гроза – учитељица првог разреда
Марина Петковић – учитељица другог разреда
Љиљана Умићевић – учитељица другог разреда
Милена Антонић – учитељица трећег разреда
Љубица Миљешић – учитељица трећег разреда
Нада Ђукић – учитељица четвртог разреда
Снежана Чемерикић - учитељица четвртог разреда
Маја Узуров – учитељица у продуженом боравку
Валерија Азашевац -учитељица у продуженом боравку
Марина Петковић- Председник стручног већа.
Стручно веће за разредну наставу чини 10 учитеља, по 2 за сваки од четири разреда и 2 учитеља у продуженом  боравку.
План рада је реализован у потпуности.
У току године  Стручног веће одржало је осам седница. Седницама Стручног већа присуствовале су све учитељице од 1-4. разреда,  учитељице из продуженог боравка, директор и педагог школе.
На првом састанку усвојен је Годишњи програм рада Стручног већа разредне наставе и договорено је да ће план бити подложан промени у складу са актуелним догађањима. .
Договорено је да све учитељице од другог до четвртог разреда  обаве иницијалне тестове за ученике из српског језика, математике, света око нас(други разред), природе и друштва (трећи и четврти разред). Потребно је извршити анализу иницијалног тестирања по одељењима. Договорено је да се даље планирање рада у одељењима врши и усклађује са добијеним резултатима  иницијалног тестирања за сваког ученика, и за одељење у целини. У електронски дневник унети проценте колико је ученик савладао основног, средњег и напредног нивоа.
Договорен је распоред активности који ће  се реализовати у току Дечје недеље.
Договорен је план активности за Дане европске баштине ће се  одржати  од 15 - 18.9.2022.године. Овогодишња тема је „Одрживо наслеђе“. Договорено је да се наша школа представи кроз штанд дечијих радова које ће ученици од 1 -4. разреда припремати на часовима ликовне културе. Ученици виших разреда учествоваће у ликовној колонији, док ће хор из наше школе отворити манифестацију.
Договорено је да се сачини распоред одржавања угледних часова. Учитељице су добиле задужења око одржавања секција.
Договорен је распоред часова одржавања допунске и додатне наставе. Додатна настава из математике ће се реализовати у четвртом разреду.
Учитељице су по већима сачиниле план екскурзије. Планирано је да се екскурзије реализују у другој половини месеца маја.
У оквиру пројекта „Школа без насиља“ наставља се појачан рад на развијању толеранције и решавању сукоба на миран начин. Радионице ће се спроводити на часовима одељењског старешине.
Знања стечена кроз Еразмус плус пројекат,  примењиваће су  у настави, кроз коришћење и примену веб алата у настави.
Договорено је да учитељи четвртог разреда обавесте предметне наставнике да одрже часове  предметне наставу у њиховом одељењу, са циљем припреме ученика за прелазак са разредне на предметну наставу (транзиција).
Стручно веће увидом у Каталог програма сталног стручног усавршавања, који је објавио Завод за унапређивање образовања и васпитања, одлучило  се за акредитоване, стручне семинаре које желе да похађају у току школске 2022/23.године. Договорено је да се Тиму за професионални развој запослених  предају  лични планови.
Инклузија се у одељењима нижих разреда одвија према утврђеном плану и програму.
 На другом састанку одржана је анализа активности остварених  у Дечијој недељи.
Подсетили смо се Правилника о оцењивању. Договорено је да се вреднују све активности ученика (активности на часу, учешће на приредбама, плакати, реферат...) како би се постигла већа мотивација за рад. Сви учитељи по већима написаће критеријуме оцењивања.
На трећем састанку извршена је анализа успеха и владања ученика на крају првог квартала. Сви ученици имају позитиван успех и примерно владање. Договорено је да се интензивније ради допунска настава са ученицима којима је потребна подршка у раду, као и да се примењују мере индивидуализације са таквим ученицима у редовној настави. Учитељице првог разреда скренуле су пажњу на ученике који слабије усвајају наставне садржаје и са којима се ради индивидуализована настава.
Договорено је са учитељицама четвртог разреда да обавесте предметне наставнике да одрже наставу у четвртом разреду. Због тренутне епидемиолошке ситуације  Новогодишњу приредбу  припремају учитељице из продуженог боравка.
На четвртом састанку  одржана је анализа успеха и владања на крају 1. полугодишта.  Реализовани су  наставни планови и програми по ИОП-у. За ученике се редовно одржавала допунска настава, као и индивидуализована настава у складу са распоредом часова.
Учитељи су присуствовали онлајн семинарима свако према својим интересовањима.
На часовима ликовне културе ученици  су израђивали украсе за уређење школе, ходника и учионица поводом празника.
На петом састанку  учитељице првог разреда изложиле су своја запажања о генерацији првака уопштено, као и о специфичностима рада у првом разреду.
Договорено је око припреме одржавања рецитаторског такмичења као и припреме одржавања такмичења из математике (општинско такмичење).
На шестом састанку договорено је да се за четврти разред узму уџбеници „Новог Логоса“. Разлог за овакву одлуку је тај јер су уџбеници квалитетни, по тим уџбеницима радимо од првог разреда па нам је логично  да са њима и завршимо у четвртом разреду. Осим тога на тај начин ћемо олакшати и родитељима јер су ти уџбеници већ у употреби у нашој школи тако да ће моћи да се поруче само радне свеске.
На седмом састанку извршена је анализа успеха и владања ученика на крају трећег квартала. Договорено је да се интензивније ради допунска настава са ученицима којима је потребна подршка у раду, као и да се примењују мере индивидуализације са таквим ученицима у редовној настави.
Договорено је да се учитељице четвртог разреда договоре са наставницима око реализације часова у четвртом разреду (транзиција).
 На осмом састанку извршена је анализа успеха и дисциплине на крају школске године.  Похваљени су одлични ученици.
Договорено је да ће се пријем првака одржати 30. јуна. Нову генерацију првака преузеће учитељице Маја Узуров и Валерија Азашевац.
Инклузија у настави се током године  одвијала према утврђеном плану и програму. На крају сваког квартала урађено је вредновање појединачних предмета и процена остварености исхода који су дефинисани у оквиру ИОП-а и предато је координатору ИОП тима.
Извршена је анализа рада Стручног већа, где је константовано да је сарадња била веома добра.

 

12.2.  ИЗВЕШТАЈ  О РАДУ  СТРУЧНОГ ВЕЋА ПРИРОДНИХ НАУКА

(математика, физика, хемија, биологија, географија, информатика и техничко образовање)
 
Време реализације Садржај рада Носиоци реализације Начини и исходи Реализација
август -
септембар
  1. Усвајање плана рада већа за школску 2022/2023. годину
  2. Критеријум оцењивања
 
  1. Израда програма и планова реализације допунске и додатне ,индивидуалне наставе и слободних активности
  2. Договор о набавци потребних  наставних средстава и помагала
 
5.Спровођење иницијалних тестова
 
6.Израда  личних планова стручног усавршавања наставника
 
7.Планирање часова у оквиру завршне активности семинара –школа за 21.век
 
8. Планирање часова за рад  на даљину, у редовној организацији наставе, и посебно за ученике који су стално на онлајн настави, а  долазе у школу само због оцењивања
9. Планирање и договарање у вези са радом са децом коијиој је потребна додатна подршка
чланови стручног већа записници
заузимање јединственог става
седница,
консултације и распоред за сваки предмет
 
анализа потребних наставних средстава
 
анализа резултата
анализа, дискусија, демонстрација
дискусија
анализа рада  у време ковидавируса и планирање нових облика рада на даљину
 (Гугл учионица,
Гугл мит)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
реализовано
записник 1
 
 
 
 
октобар – новембар
 
 
1.  Планирање  часова у четвртом          разреду
 
2.  Укључивање наставника у акредитоване   програне стручног усавршавања у оквиру програма Министарства  просвете
3. Кратка анализа ефеката рада путем комбинованог модела наставе (непосредно и на даљину)
 
чланови стручног већа, тим за ИОП, педагог
 
 
анализа
 
 
извештај
 
дискусија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
октобар
новембар
  1. Анализа успеха ученика на крају I квартала
  2. Праћење остваривања образовних стандарда-исхода
  3. Мере за побољшање успеха ученика
  4. Примена активне наставе, примери добре праксе из наставе на даљину
чланови стручног већа анализа,
 извештаји
анализа
 
 
 
 
реализовано
записник 2
 
децембар - јануар
  1. Анализа успеха ученика на крају I полугодишта
  2. Анализа реализације програмских задатака
  3. Припрема за школска и општинска такмичења
        (уколико буду организована
        због ситуације са   корона      вирусом)  
 
чланови стручног већа анализа,
извештаји
 
извештаји о одржавању такмичења
 
 
 
 
 
 
 
фебруар – март  
  1. Резултати и анализа школских такмичења
 
  1. Организовање часова огледне и угледне наставе, истицање примера добре праксе на часовима РТС-а (интегрисана наставе)
 
  1. Израда плана рада припреме ученика 8.разреда за полагање завршног испита (у зависности од тога да ли се буде организовала у непосредном раду са ученицима или у настави на даљину
 
4.Избор уџбеника за наредну школску годинуину)
 
 
чланови стручног већа  
извештаји о
 одржавању
 такмичења
 
план одржавања
часова
 
распоред
припремне настав
 
извешзаји
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
реализовано
записник 3
 
 
 
 
 
 
март – април
  1. Анализа успеха ученика на крају III квартала
 
2.Резултати и анализа општинских такмичења
 
 
 3.Резултати и анализа окружних такмичења
 
 
4.Израда плана рада припреме ученика 8.разреда за полагање завршног испита по завршетку редовне наставе
 
5.Анализа пробног завршног испита
чланови стручног већа анализа, извештаји
извештаји о општинским такмичења
извештаји о одржавању такмичења
распоред припремне
 наставе
извештаји
 
 
 
 
 
 
 
реализовано
записник 4
 
 
јуни
  1. Анализа успеха ученика на крају II полугодишта
  2. Анализа реализације програмских задатака, као и анализа ефеката наставе у комбинованом моделу рада
  3. Анализа рада стручног већа у протеклој школској години
  4. Анализа -скала процене часова огледне и угледне наставе, као и часова на даљину
  5. Анализа учешћа наставника у прпграмима стручног усавршавања, посебно семинара који су се одржавали онлајн
чланови стручног већа анализа,
 извештаји
 
записник
записник
записник
записник
 
 
 
 
 
 
 
 
реализовано
записник 5
август
(по потреби)
  1. Израда извештаја о реализацији програмских садржаја рада стручног већа
чланови стручног већа
 
израда извештаја
 стручног већа
 
 
 
 

12.3. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ СТРУЧНОГ ВЕЋА ДРУШТВЕНИХ НАУКА

 
Стручно веће наставника друштвених наука  у школској 2022/2023.години чине следећи чланови: Јелена Тепић Војновић (српски језик ), Снежана Вулин (српски језик), Милан Кончар (историја), Тамара Милошевић ( грађанско васпитање), Игор Милин ( православна веронаука), Марија Трусина (католичка веронаука). За руководиоца Стручног већа изабрана је Тамара Милошевић. У току школске године одржано је укупно осам седница Стручног већа.
Прва седница одржана је 01.09.2022.године. Усвојен је Програм и план рада Стручног већа за школску 2022/2023.годину. Глобални и оперативни планови  израђени су и предаваће се на месечном нивоу. Распоред писмених и контролних задатака усклађен је са другим наставним областима.
Друга седница одржана је 26.09.2022.године. Распоред допунске и додатне наставе саопштен је ученицима током септембра.  Иницијални тестови спроведени су почетком септембра.
Трећа седница одржана је 03.11.2022.године. На крају првог класификационог периода биће организоване чешће допунске наставе.
Четврта седница одржана је 26.12.2022.године. Наставни планови  и програми су   реализован  у потпуности, као и сви планирани часови допунске, додатне и индивидуалне наставе. За ученике који имају негативне закључне оцене биће организована допунска настава.
Пета седница одржана је 30.01.2023.године.  Већи број ученика се пријавио за такмичење из српског језика.
Шеста седница одржана је 28.3.2023. Наставници српског  језика састали су се поводом одабира уџбеника за наредну школску годину. Уз писмено образложење одабрани су уџбеници и стављени на списак уџбеника са наредну школску годину, који ће бити објављен на сајту школе.
Седма седница одржана је 03.04.2023.године. На крају трећег класификационог периода  није било слабих оцена .  Редовна, додатна и допунска настава реализоване су у потпуности.

 Осма седница одржана је 20.06.2022. На крају школске године сви ученици су имали закључене позитивне оцене. Један ученик се упућује на полагање разредног испита из српског језика. Настава је реализована у потпуности до 06.06.2023. када је прекинута школска година одлуком Владе РС.


12.4. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ СТРУЧНОГ ВЕЋА  ВЕШТИНА

 
Стручно веће вештина сачињавају предметни наставници следећих вештина: Физичка култура, Ликовна култура и Музичка култура. Стручно веће вештина је дана 31.8.2022. године усвојило годишњи план рада већа на састанку, као и план активности на редовним часовима, али и секција које воде наставници вештина.
 
Редни број: Садржај активности: Време: Задужени: 
1. - Усвајање Програма и плана рада Стручног већа за школску 2022/2023. годину;
- Избор руководства;
- Израда глобалних и оперативних планова за редовну наставу за предмете Музичка култура, Ликовна култура и Физичко васпитање;
- Израда планова за рад секција;
- Учешће на различитим ликовним конкурсима;
- Учешће на свим спортским такмичењима током школске године.
Август Чланови Стручног већа
Вишња Тривунчевић
Алам Алсоус
Драган Медић
Јурај Суђи
2. - Организовање рада секција;
- Усвајање образовних стандарда за вештине;
- Планирање и реализација активности поводом манифестације “Дани европске баштине”: 
- Учешће ученика на ликовној колонији „Израз“ у организацији КЕК „Искон“ Бач
- Утврђивање распореда извођења угледних/огледних/тематских часова;
 
Септембар
 
Чланови Стручног већа
 
Вишња Тривунчевић
3.  -7.10.2022. У оквиру обележавања Дечје недеље, организована поворка- “Шеширијада”
-20.10.2022. Учешће на ликовној колонији ОШ „Бранко Ћопић“ Младеново
- Општинско такмичење у стоном тенису, 15.10.2020. Селенча
-Покрајинско такмичење у стоном тенису
19.10.2020. Нови Сад
Октобар Вишња Тривунчевић
 
 
Алам Алсоус,
 
4. -Представљање наставног предмета ликовна култура, кроз ликовну радионицу уприличену за Дан школе
- Изложба ученичких радова поводом бележавања "Дана школе".
- Анализа успеха ученика на крају 1. тромесечја;
- Реализација наставног плана;
 
Новембар  
Вишња Тривунчевић
 
Чланови Стручног већа
 
5. - Обележавање Нове године и Божићних празника;
- Реализација планираног
Децембар Чланови Стручног већа
6. - Анализа реализације рада секција;
- Анализа успеха ученика на крају 1. полугодишта;
 
 
- Изложба ученичких радова поводом обележавања "Савиндана" и израда сценографије за школску славу;
 
Јануар Чланови Стручног већа
 
 
 
Вишња Тривунчевић
7. - Припрема за школска такмичења и њихова реализација;
- Анализа резултата школских такмичења;
- Припрема за општинска такмичења и њихова реализација;
Фебруар Чланови Стручног већа
8. - Анализа резултата општинских такмичења и евентуална припрема ученика за даља такмичења; Март Чланови Стручног већа


 
9. - „Стоп вршњачком насиљу“, ликовне радионице и изложе
 
Април Чланови Стручног већа
       10. - Анализа реализације и рада секција;
- Припрема и реализације Матурске приредбе осмака;
- Израда Плана рада Стручног већа за наредну школску годину;
Јун Чланови Стручног већа
 
 
 

12.5. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ СТРУЧНОГ ВЕЋА СТРАНИХ ЈЕЗИКА

 
Стручно веће наставника страних језика у школској 2022/2023.години чине следећи чланови: Јелена Азашевац (наставница енглеског језика), Милијана Рађеновић (наставница енглеског језика), Биљана Бачић (наставница енглеског језика) и Едита Јакс Средојевић (наставница немачког језика). За руководиоца Стручног већа изабрана је Едита Јакс Средојевић. У току школске године одржано је укупно осам седница Стручног већа.
Прва седница одржана је 01.09.2022.године. Усвојен је Програм и план рада Стручног већа за школску 2022/2023.годину. Глобални и оперативни планови из енглеског и немачког језика израђени су и предаваће се на месечном нивоу. Распоред писмених и контролних задатака усклађен је са другим наставним областима.
Друга седница одржана је 29.09.2022.године. Распоред допунске и додатне наставе саопштен је ученицима током септембра. Европски дан страних језика обележен је у холу школе-26.септембра. Иницијални тестови спроведени су почетком септембра.
Трећа седница одржана је 03.11.2022.године. На крају првог класификационог периода биће организоване чешће допунске наставе.
Четврта седница одржана је 30.12.2022.године. Наставни план и програм из енглеског и немачког језика реализован је у потпуности, као и сви планирани часови допунске, додатне и индивидуалне наставе. За ученике који имају негативне закључне оцене биће организована допунска настава.
Пета седница одржана је 30.01.2023.године. За енглески језик ове школске године би је један заинтересован ученик за такмичење. За немачки језик пријавио се један ученик. Оба ученика пласирала су се на окружно такмичење.
Шеста седница одржана је 28.3.2023. Наставници страних језика (немачки и енглески језик) састали су се поводом одабира уџбеника за наредну школску годину. Уз писмено образложење одабрани су уџбеници и стављени на списак уџбеника са наредну школску годину, који ће бити објављен на сајту школе.
Седма седница одржана је 03.04.2023.године. На крају трећег класификационог периода на нижим разредима није било слабих оцена из енглеског језика. На вишим разредима било је  слабих оцена.  Редовна, додатна и допунска настава реализоване су у потпуности. Окружно такмичење из немачког и енглеско језика одржано је у априлу 2023. у ОШ“23.октобар“ у Сремским Карловцима и у Новом Саду. Ученици се нису пласирали на даље такмичење. За ранг трећег места (пролаз на републичко такмичење) било је неопходно остварити 32 бода, 6 за читање и 26 за граматику.

 Осма седница одржана је 20.06.2022. На крају школске године из немачког и енглеског језика сви ученици су имали закључене позитивне оцене, како на нижим одељењима из енглеског језика, тако и на вишим одељењима из енглеског и немачког језика. Пошто из немачког и енглеског језика није било негативних закључених оцена, ниједан ученик није упућен на поправни испит. Настава је реализована у потпуности до 06.06.2023. када је прекинута школска година одлуком Владе РС.
 Један ученик упућен је на полагање разредног испита због често изостајања са наставе.
  Руководилац Стручног већа за стране језике:
  Наставник немачког језика, Едита Јакс Средојевић

 

12.6. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ СТРУЧНОГ ВЕЋА БИБЛИОТЕКАРА

 
Стручно веће библиотекара радило је по усвојеном плану за школску 2022/2023.годину. Одржано је пет седница са следећим дневним редом:
СЕПТЕМБАР: 06.09.2022.
                         1. Израда годишњег плана 
                           2. Одабир и припрема литературе и друге грађе за разне образовно васпитне   активности
                         3. Планирање набавке нових књига
                         4. Обележавање Европског дана страних језика-26.септембар
НОВЕМБАР: 02.11.2022.
                                  1. Коришћење ресурса библиотеке у процесу наставе и стручног усавршавања      
                            наставника
                                  2. Пружање помоћи ученицима у припреми и обради задате теме
                                  3. Припрема изложбе о Вуку Караџићу поводом Дана школе
                                29.11.2022.
  1. Навикавање ученика да пажљиво користе и чувају библиотекарску грађу
  2.  Сарадња са наставницима на промовисању читања ( Књига мог детињства)
  3. Припрема изложбе о Вуку Караџићу поводом Дана школе
ЈАНУАР:     25.01.2023.
                   1.Свети Сава-школска слава
                                  2.Набавка нових књига
ЈУН:    17.06.2023.
                                   1.Вођење евиденције о издатим и враћеним књигама
                                  2.Обавештење за ученике
                                  3.Преузимање бесплатних уџбеника
                                  4.Израда плана за наредну школску годину
 
У септембру је усвојен годишњи план рада библиотекара за текућу школску годину.  Библиотека има бројне публикације које наставници могу користити у свом раду а о чему су их библиотекари обавестили. Стручно веће се залаже за набавку књига савремених аутора за децу, које би биле занимљиве ученицима и подстакле их да читају више.
Пригодном изложбом у холу школе обележен је Европски дан страних језика 26. септембар. 
 
У октобру је у сарадњи са наставницама српског језика организовано књижевно вече у библиотеци (25.10) на тему „Књига мог детињства“ на којој су наставнице Снежана Вулин и Јелена Тепић Војновић разговарале са присутним ученицима  о књигама које су волеле да читају. Наставници су обавештени да имају могућност да по потреби организују наставне часове у библиотеци уз коришћење расположиве литературе. Учитељице првих разреда су у оквиру предмета Свет око нас довеле своје ученике да се упознају са библиотеком.
 
У новембру су библиотекари упознали наставнике са уџбеницима и приручницима коjи постоје у библиотеци а које наставници могу користити у процесу наставе и за индивидуално стручно усавршавање. Такође ученици који имају задатак да припреме неки пројекат, реферат или другу врсту домаћег задатка, могу да потраже помоћ библиотекара при избору литературе. Поводом Дана школе, у холу школе испред библиотеке, постављена је изложба дела Вука Караџића које библиотека има, ученичких радова о Вуку Караџићу и занимљивости из његовог живота.
Током месеца децембра, у свакодневном контакту са ученицима приликом издавања књига, библиотекари су саветовали ученицима да се навикавају да их чувају и пажљиво користе. 
 
Школски библиотекари су учествовали  у припреми културних активности у школи – прославе дана Св. Саве и обележавању Међународног дана матерњег језика. 
У марту и априлу су обележена два значајна датума – Светски дан поезије и Светски дан књиге и ауторских права пригодним програмима. 
 
Ученици виших разреда у библиотеку долазе најчешће само кад им је потребна лектира или неки уџбеник, пошто за сада нема довољно популарних књига које би биле занимљиве за тај узраст.
Ученици нижих разреда су долазили редовније. Најчешће су тражили књигу „Лето кад сам научила да летим” , „Јежева кућица“, као и књиге Јасминке Петровић.

13. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ СТРУЧНИХ  САРАДНИКА

13.1. ИЗВЕШТАЈ О АНГАЖОВАЊУ СТРУЧНОГ САРАДНИКА- РАД ПЕДАГОГА ШКОЛЕ

ПЕДАГОГ: ЈАСНА ГУСЛОВ
                Школски педагог ангажован је на неодређено радно време са пуним радним временом.
                Својим ангажовањем давао је допринос остваривању Школског програма, Годишњег плана рада школе и Развојног плана школе, односно свим активностима које су у наведеним документима предвиђене, а имају везе са делокругом рада школског педагога.
                  У овој школској години, педагог, који је члан  Тима за развој школског програма,  био је  један од чанова Тима који се бавио активностима   које су се односиле на доношење и усвајање  Школског програма у делу који се односи на увођење  нових наставних програма наставе и учења у свим разредима, са компетенцијама и исходима за  наставне предмете у свим разредима. Такође, уведене су  нове Слободне наставне активности, које су саставни део новог Школског програма.
                У првој половини септембра, такође, педагог је био ангажован на доношењу Годишњег плана рада школе, како у деловима који се односе на реализацију планова и програма наставних и ваннаставних активности, тако и у делу планирања посебних програма, који су саставни део Годишњег плана рада школе. Такође, учествовао је доношењу Годишњег извештаја о раду школе, посебно   у делу који  се односи на  извештај о реализацији посебних програма који се реализују у школи.
                Педагог је заједно са директором учествовао  у доношењу Плана рада Наставничког већа. Активно је учествовао у реализацији плана рада Наставничког већа, присуствовањем седницама,  подношењем извештаја о успеху и дисциплини након квартала, као и након завршетка првог и другог полугодишта, односно завршетка наставне године, давањем предлога за побољшање квалитета наставе,  за побољшавање квалитета сарадње породице и школе, у предлагању мера за подизање васпитне компетенције школе, у предлагању и реализацији стручних тема које се обрађују на наставничком већу, што се налази у записницима  Наставничког већа, као и у документацији о сопственом раду коју води педагог. Ангажован је и у раду стручних већа у смислу  учествовања у изради Планова рада стручних већа, затим давања конкретних предлога за побољшање рада стручних већа, помоћи у проналажењу стручне литературе за усавршавање на стручним већима, и у вођењу документације о одржаним састанцима стручних већа, као и у изради извештаја на крају школске године.  Педагог је био ангажован у доношењу планова рада свих одељењских већа, и активан је учесник у реализацији седница одељењских већа (активно учествовао у предлагању мера у вези са побољшањем успеха у појединим разредима, праћењу напредовања и оцењивања успеха ученика, у предлагању васпитних мера и њиховој реализацији, у предлагању, припремању и реализацији стручних тема на одељењским већима), што је такође забележено у записницима са седница одељењских већа, као и у сопственој документацији коју води педагог. С обзиром да је  због трагичних догађаја у београдској Основној школи настава у  држави прекинута 6. јуна, педагог је заједно са директором и наставницима активно учествовао у организацији испитивања и оцењивања ученика, који су желели да поправе оцене у предвиђеном периоду, како би се друго полугодиште завршило са потредбним бројем оцена и како би се изашло у сусрет жељама ученика за поправљањем затечених оцена.  
                Педагог је учествовао је у доношењу глобалног плана рада одељењског стрешине, доносећи предлог тема које одељењски старешина треба да реализује на ЧОС-овима у току школске године, и области на којима се одељењски старешина ангажује у току школске године. Такође, у свим областима рада одељењског старешине, одељењске старешине су биле  упућене на сарадњу са педагогом (сарадња са родитељима, вођење евиденције и педагошке документације, вођење електронског дневника, припрема и реализација појединих тема на ЧОС-у, појачан васпитни рад, друштвено-користан рад, изрицање васпитних мера, давање подршке ученицима који имају проблеме у учењу или понашању, праћење адаптације ученика  првог и петог разреда, праћење адаптације новопридошлих ученика, праћење транзиције ученика...) што је наведено у извештајима о раду који су приложиле одељењске старешине, као и у сопственој документацији коју води педагог.
                                Педагог је активно учествовао у реализацији програма радa Савета родитеља, својим присуствовањем састанцима, излагањем елемената ГПРШ и ШП, излагањем извештаја о резултатима извршеног самовредновања у школи,  приликом планирања екскурзија, излагањем и анализом постигнутих резултата на кварталима, полугодиштима и након реализованог завршног испита, излагањем резултата спроведених анкета код родитеља о сарадњи породице и школе, и  конкретним објашњењима приликом давања предлога и питања родитеља у вези са функционисањем школе, што је наведено у записницима о раду Савета родитеља, као и у сопственој документацији коју води педагог о свом раду.
                                У канцеларији педагога постоји педагошка библиотека, на коју педагог упућује наставно особље, издавањем конкретних стручних педагошких издања, часописа и педагошке белетристике, у циљу подизања компетенција наставника у образовном и васпитном раду, као и  у правцу њиховог стручног усавршавања, али  и сопственог стручног усавршавања.
                                Педагог није члан Школског одбора, али је повремено био присутан на седницама, на почетку школске године када треба излагати области из Годишњег плана рада школе  које се директно односе на рад педагога (посебни програми), као и приликом подношења Извештаја о извршеном самовредновању  у протеклој школској години.
                Педагог је пружао помоћ  наставницима у организовању и реализацији слободних активности ученика у школи, приликом ангажовања ученика у културно - уметничким активностима (приликом реализације школских свечаности, приредби, као и код ангажовања ученика наше школе на сличним манифестацијама које се одржавају ван школе). Такође, приликом реализације спортских активности у школи наставницима и учитељима који су били ангажовани на овом плану, пружана  је организациона помоћ (кросеви, општинска и школска такмичења).
                У раду ученичких организација педагог је пружао стручну помоћ у изради плана рада Ђачког парламента и Вршњачког тима, као и у реализацији и организацији њихових планираних активности (давање одговора ученицима  на питања из Сандучета поверења, које фунционише у оквиру активности Вршњачког тима), што је забележено у записницима о раду Вршњачког тима и Ученичког парламента.
                У оквиру индивидуалног  рада са ученицима, педагог је пружао помоћ наставницима у идентификацији ученика  којима је потребна додатна подршка, који се одвијао највише кроз часове индивидуализације, али и кроз ИОП-ове,  за децу за коју је то било неопходно. Са појединим ученицима педагог је  и индивидуално радио, што је забележено код  наставника из чијих су одељења ученици долазили на индивидуални рад код педагога, као и у сопственој педагошкој документацији педагога.
                Педагог је учествовао саветодавно у доношењу плана рада продуженог боравка, као и саветима у вези са конкретном организацијом и реализацијом активности у боравку на дневном нивоу.
                Школе у природи ове школске године нису реализовне у нашој школи, те стога у том сегменту није било ангажовања педагога.
                Ове године   организоване су  екскурзије као вид ваннаствних активности, тако да је педагог учествовао и у организацији, а и у непосредној реализацији  дводневне екскурзије ученика осмог разреда (посета Нишу, Ресавској пећини, Смедеревској тврђави и обилажење знаменитости града, према програму извођења екскурзије).
               
               
 
Приликом израде следећих програма школски педагог је био непосредно ангажован:
-          Програм здравственог васпитања ученика (доношење плана рада, имплементација у ЧОС-ове, часове биологије, природе и друштва, физичко васпитање, припремање и давање стручне литературе наставницима, ангажовање стручњака  ван школе на реализацији одређених тема (доктор медицине, психолог  из Центра за социјални рад, при решавању конкретних проблема који су се јавили ове школске године, у појединим одељењима и са појединим ученицима, што је забележено у педагошкој документацији.) Такође, педагог је био непосредно ангажован приликом координације систематских и стоматолошких прегледа деце, који су се обављали у локалном Дому здравља;
-          Програм професионалне оријентације (доношење плана рада школе на професионалној оријентацији по петофазном моделу, имплементација садржаја програма ПО у школска документа, реализација програма професионале оријентације  за ученике седмог и осмог разреда кроз радионице, пружање стручне помоћи одељењским старешинама који сами реализују радионице, организовање реалних сусрета, обављање индивидуалних разговора са децом, упућивање на стручну литературу ОС и ученика индивидуално, координација приликом промоција средњих школа у нашој школи у другом полугодишту, саветодавни рад приликом  организације и реализације завршног испита за ученике осмог разреда и уписивања листе жеља за упис у средњу школу);
-           Програм унапређења сарадње школе са родитељима ученика и ужом и широм заједницом (доношење плана рада сарадње са родитељима, планирање и припремање стручних тема за родитељске састанке, и по потреби непосредна реализација истих, индивидуални разговори са родитељима на иницијативу родитеља, педагога или одељењског старешине); (у овом сегменту рада била је исказана појачана посебна потреба за индидвидуалним контактима са родитељима ученика који крше правила понашања у школи,  где је педагог велики део свог времена у току наставне године посвећивао индивидуалним саветодавним разговорима са родитељима, као и појачаном васпитном раду са таквим ученицима; консултације са ОС приликом реализације родитељских састанака, затим присуствовање родитељским састанцима у току школске године у одељењима где је  било потребе за тим, и реализација родитељских састанака, заједно са директором школе;
-          Програм превенције у заштити од насиља,злостављања и занемаривања и дискриминације   (доношење плана рада на превенирању насиља, имплементирање садржаја из ове области у ЧОС-ове и остале наставне предмете где за то постоји могућност, непосредна припрема стручних тема за реализацију на ЧОС-у из наведене области, пропагирање здравих стилова живота, рад на укључивању и пропагирању спортских активности као облика превенције насиља, сарадња са Центром за социјални рад и представницима Полиције  кроз држање едукативних радионица у школи (педагог као координатор ових активности);
-          Програм заштите животне средине и естетског уређења школе (доношење плана рада у овој области, педагог имплементира теме које су у вези са овом облашћу у ЧОС-ове, заједно са учитељима у планове рада на часовима  Света око нас и Природе и друштва, заједно са наставником Биологије у часове биологије, Ликовне културе; организациона помоћ у реализацији еколошких патрола (свака одељењска заједница организује сређивање простора око школе),  помоћ у реализацији планова рада еколошке секције;
-          Рад Тима за самовредновање, у коме је подагог координатор, и активан члан у доношењу плана рада тима, реализације активности које су по плану, као и приликом доношења Извештаја о извршеном самовредновању у претходној шпколској години и доношењу акционог плана након извршеног самовредновања; Овај план у претходној школској години је реализован према планираним активностима, иако је било прекида наставе, тако да је у оквиру самовредновања урађено оно што је Планом донесено  у области квалитета 5. ЕТОС, што је приказано у Извештају о самовредновању;
-          Приликом реализације  програма стручног усавршавања наставника и унапређења наставе  држане су стручне теме на наставничким и одељењским већима које су директор и педагог заједно припремали и реализовали, што стоји у записницима о раду наведених стручних органа, упућивани су наставници на семинаре и у рад стручних друштава, с тим што је један део семинара и  у овој школској години одржаван онлајн (вебинари) ; педагог је сваког месеца посећивао састанке Подружнице педагога Јужнобачког округа у Новом Саду, што стоји у педагошкој документацији коју води педагог.   Наставници, а исто тако и педагог,  сопствена стручна усавршавања путем вебинара  (семинари у онлајн окружењу),  углавном су усмеравали на тематику  организације и реализације наставе на даљину и развијање сопствених дигиталних и других компетенија.
Педагог је радио на сопственом стручном усавршавању праћењем актуелних новина у законској регуалтиви, као и праћењем педагошких чланака, часописа и педагошке белетристике. Што се тиче унапређења образовно-васпитног рада планирано је и  делимично реализовано да наставници користе методе активне наставе приликом реализације наставних садржаја (како би применили знања која су претходних година стекли на семинарима и тако подигли квалитет наставе), што је и стављено као један од приоритета у Школском развојном плану. Педагог је   посећивао   часове, посебно код оних наставника који су примењивали новостечена знања о примени веб алата у настави (Еразмус плус пројекат), али и код осталих наставника, према плану посете часовима.  Такође,  наставницима који су у току године због потреба радили као нестручне замене, педагог је давао  упутства о реализацији часова, начинима оцењивања,  о начинима праћења изостајања ученика са наставе, и предузимање мера  према ученицима и родитељима због исостајања.  У оквиру часова индивидуализације и писања ИОП-ова за ученике којима је потребна додатна подршка, непосредно је учествовао у доношењу ИОП-ова, а негде пружао  саветодавну помоћ. Педагог је  био члан ИОП тимова, што се види у документацији за ИОП. Такође,  повезивао је  ИОП тимове у школи  са  радом општинске Интерресорне комисије, која је у току ове школске године давала предлог мера  за троје деце из наше школе; Током школске 2022/23. године педагог је учествовао у следећим облицима стручног усавршавања ван  установе, од којих су неки   били реализовани онлајн:
 
 Онлајн семинари :
1.    Пројектно учење у основној и средњој школи -  Стручно усавршавање одобрено од ЗУОВ- по каталогу 10.10.2022.   –  32 бода
                 2. На заједничком путу учења  -  Министар просвете, број решења 610-00-00075/2022-07 од 22. 11. 2022. године. -   Обука на даљину 2.12.2022.   -  24 бода
3.       Етика и интегритет – Обука на даљину – 17.12.2022. – 8 бодова
 
Семинари уживо :
1.  Развој дигиталних вештина – повезивање теорије и праксе (3Д штампа) - Стручно усавршавање одобрено од ЗУОВ - а по каталогу – обука - 14.6.2023. - 8 бодова
 
Рад на електронском дневнику- од пре седам година наша школа води евиденцију у свом раду у електронском дневнику, а педагог је координатор за е-дневник у школи, тако да је доста времена посвећивао обучавању наставника за коришћење е-дневника као и за праћење начина вођења е-дневника, али  и за  контактирање са е-подршком када су постојале недоумице у вези са вођењем е-дневника;
-     Педагог је члан Подружнице педагога Јужнобачког округа, где се једном у току месеца  у Новом Саду организују састанци педагога, на којима се расправља о актуелним питањима из делокруга рада школског педагога, који су се у току ове школске године углавном релаизовали онлајн.
Педагог је у другом полугодишту посебно био ангажован у организацији   реализацији ученичких такмичења, где је водио комплетну документацију  о свим нивоима такмичења, од школског, до окружног.
Педагог  је у току године био посебно ангажован и на контролисању и прегледању педагошке документације, контролисао је вођење евиденције у електронском дневнику, а на крају школске године контролисао је Матичне књиге и одштампана сведочанства о завршеним разредима. Посебно је био ангажован на пружању помоћи наставницима у формулисању формативних и сумативних оцена и уопште начина оцењивања и праћења рада ученика.
                Са Министарством просвете Србије - Школска управа Нови Сад, педагог је комуницирао приликом организационих послова око реализација школских и општинских   такмичења ученика, као и давањем информација које је Школска управа службено тражила од школе. Такође, приликом реализације  пробног завршног испита и завршног испита  осмих разреда, педагог је био члан Школске уписне комисије, где је имао своја задужења, а  ученици су радили пробни завршни испит у школи, како би испробали  процедуру која ће бити  спроведена на завршном испиту (прегледање тестова у центрима, а не у свакој од школа).                          Педагог је сарађивао са Општинском управом – Бач, нарочито са општинским просветним инспектором, као и са Центром за социјални  рад и са представницима Полиције, што такође постоји записано у педагошкој документацији.
                Са предшколском установом у Бачу сарадња је најинтензивинија у другом полугодишту, када почиње испитивање спремности деце припремне групе предшколске установе за полазак у школу, које се обавља у школи, у пратњи родитеља деце. Том приликом васпитачи и педагог размењују информације о деци, будућим првацима. Ове године испитано је 38.  деце, који су уписани у први разред.  О наведеној активности постоје документовани подаци у сопственој документацији, коју води педагог.       
Педагог је био ангажован у току школске године у раду свих Тимова који постоје у школи, и био је активан учесник у раду, и приликом доношења планова рада и приликом реализације планираних активности и приликом израђивања записника о раду тимова, а у Тиму за самовредновање је био координатор.
                Педагог је у свом раду у току школске године непосредно сарађивао са свим наставницима, секретаром школе и посебно са директором школе у смислу заједничког планирања, реализације планова и решавања проблема који су се јављали у функционисању и раду школе.
                За све области рада у којим је био ангажован педагог води Дневник рада, затим протоколе посећених часова наставе,  евиденцију о раду са субјектима у васпитању и образовању (наставници, родитељи, ученици), на почетку школске године доноси Глобални план рада педагога, а на почетку сваког месеца доноси оперативни план рада за наредни месец. На крају школске године педагог доноси Извештај о свом раду у протеклој школској години, који је саставни део Годишњег извештаја о раду школе.

13.2. ИЗВЕШТАЈ О РАДУ СТРУЧНОГ САРАДНИКА -  БИБЛИОТЕКАРА

 
Школска библиотека је радила током недеље по одређеном распореду. Школа је ово          радно место распоредила наставницима:  наставници   српског језика и наставнику технике и технологије.
У библиотеци су у току првог полугодишта  организоване активности као:
  • свакодневно издавање књига,  школске лектире
  • обележавање Европског дана језика,
  • организовање литерарних састанака,
  • уређење простора библиотеке,
  • рад секције младих новинара,
  • организовање набавке нових књига, (Акција МПНТР и набавка лектире)
У сарадњи са Градском библиотеком организоване су посете градској библиотеци.
Током  ванредног стања и наставе на даљину ученицима су препоручиване књиге које могу читати у слободно време, а у складу са њиховим узрастом и интересовањима.
У оквиру библиотеке су дистрибуиране књиге у оквиру пројекта бесплатних уџбеника.
 
 

14. АНГАЖОВАНОСТ НАСТАВНИКА

 
 
Годишње и месечне планове сачињавају сви наставници и благовремено достављају у електронском облику на Гугл диск школског, зборничког мејла, на дељеном диску са педагогом и  директором школе.
Планови су додатак  Годишњем плану рада школе. Када је реч о писаним припремама наставника за часове, на основу Стручног упутства које је стигло од Министра просвете о начину израде школске документације, договорено је да наставник мора имати писану припрему за час и да то може да буде стара припрема, која је евентуално прилагођена потребама ученика у одељењу.
Утврђеног шаблона за израду планова нема, јер смо поступили по препоруци министра просвете коју је послао у виду дописа школама како би се олакшало вођење школске  педагошке документације , а сваком појединцу је остављена могућност да своје   припреме дорађује и усавршава, односно прилагођава у интересу унапређивања свог  рада и рада школе.
Расположива наставна средства користе скоро сви наставници, мада је могла да буде боља искоришћеност савремених, постојећих средстава. 
                О свом ангажовању у протеклој школској години, сви наставници су поднели извештај, који је саставни део и Извештаја о раду школе.

 

15. ПРЕДЛОГ МЕРА ЗА УНАПРЕЂИВАЊЕ РАДА У НАРЕДНОМ ПЕРИОДУ

 
Образовни процес заснивати на систематском праћењу и процењивању квалитета у складу са Образовним стандардима, исходима и компетенцијама.
Образовни процес усмерити на процесе и исходе учења, међупредметне везе.
Успоставити хоризонталну и вертикалну повезаност измеђи различитих наставних предмета чиме ће се засновати образовање на интегрисаном наставном програму
У оквиру међупредметних компетенција унапредити корелације са васпитним циљевима у настави
Поштујући наставни план и програм, диференцирати захтеве како би били у складу са способностима ученика (диференцијација, индивидуализација, индивидуални образовни план)
На Стручним већима усаглашавати критеријуме оцењивања у складу са Правилником о оцењивању издатом од стране Министарства просвете и науке
Водити рачуна о оптерећености ученика на писменим проверавањима, поштујући распореде писмених задатака и контролних вежби,  поштовати доследно Правилник о оцењивању ученика
Подстицати иновације у наставном процесу, пројектну наставу, рад са даровитим ученицима.
Развијати позитиван став ученика према школи, мотивацију за учење и стицање знања кроз наставу и ваннаставне активности
У процесу наставе ученике више мисаоно ангажовати и интелектуално их осамостаљивати, са акцентом на практичну примену наученог
Развијати тематску наставу, израду пројеката, тимски рад код ученика и наставника, односе сарадње
Подстицати ученике да објективно процењују своја знања
Систематски пратити и анализирати напредовање ученика у учењу и владању кроз формативно и мотивационо оцењивање
Обогаћивати васпитни рад са ученицима на часовима одељењског старешине,, правилним избором тема и редовно вршити анализе рада одељењских заједница на нивоу Одељењских већа уз подстицање односа другарства и солидарности
Подстицати развој дечјег стваралаштва и креативности
Развијати културно-забавни живот ученика у школи и ван ње организацијом различитих облика дружења, кроз рад Вршњачког тима и Ученичког парламента.
Развијати и неговати партнерски однос школе и родитеља у циљу постизања квалитетних исхода како на образовном тако и на васпитном плану
Редовно информисати родитеље о успеху и владању ученика на родитељским састанцима, Дану отворених врата
Стално праћење реализације Плана и програма за заштиту деце од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања и остваривање пројекта „Школа без насиља“
Инсистирање на поштовању Правила школе и вредности од стране ученика, запослених и родитеља
Осавремењавање наставе увођењем ИТ
Осавремењавање професионалне оријентације ученика праћењем нових занимања на тржишту рада кроз каријерно вођење
Укључивање више садржаја на тему екологије и очувања животне средине, интерактивне и амбијенталне наставе, здравих стилова живота, Одрживог развоја
За квалитет образовања и васпитања у школи одговорност треба подједнако да деле запослени, родитељи, локална заједница и други

 

16. ЗАКЉУЧЦИ

 
Извештај о раду школе је разматран на седници Наставничког већа, Савета родитеља и на седници           Школског одбора и донети су следећи закључци.
1.            Прихвата се Извештај о раду школе за школску 2022/23. год. Веће је задовољно         постигнутим резултатима у васпитно-образовном раду
2.            И даље би требало тражити могућности да се пронађу материјална средства да се  школска зграда, колико толико, реновира и отклоне оштећења која угрожавају  нормалан боравак и рад деце у згради.
3.            Може се констатовати да је школа уложила напоре и успешно решила кадровска питања, тако да је настава већином стручно заступљена, а наставни процес осавремењен и  побољшан.
4.            Општина Бач је материјално финансирала школу у оквиру својих могућности и у складу са процентуалним остварењем буџета
 
 
 
 
 
У Бачу, 14.09.2023.
 
                                                                                                                                                      Директор школе
 
                                                                                                                                                _______________________
                                                                                                                                                             Дајана Тепић